ajustare tva iesire platitor

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

ajustare tva iesire platitor

#1 Mesaj de tudoraf841 »

Buna ziua.
Sunt intreprindere individuala cu profil comert platitor tva. Nedepasind cifra de 35000 euro am solicitat scoaterea de la tva.
la ultimul decont tva am calculat tva aferent stocului la data iesirii pe care l-am platit. Societatea mai avea in registru inventar mijloace fixe dar care erau amortizate in totalitate.
La controlul fiscal m-a pus sa platesc tva aferent mijloacelor fixe din registru inventar la valoarea lor de intrare aceasta reprezentand ajustarea tva la data iesirii de la platitor.
Este legal acest lucru ? Multumesc pt raspunsuri.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ajustare tva iesire platitor

#2 Mesaj de tomac »

Depinde de data achiziției acestora. Dacă solicitarea ieșirii de la TVA a fost în 2012 și bunurile au fost achiziționate anterior datei de 30/09/2011, atunci nu au procedat corect.
Să citească art.152 alin.7 din codul fiscal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: ajustare tva iesire platitor

#3 Mesaj de tudoraf841 »

Multumesc pt raspuns.Mai trebuie sa treaca timp pane si cei de la control vor reusi sa interpreteze codul fiscal si sa incerce sa gandeasca macar un pic.
Multumiri saga pt forum si promptitudinea colaborarii.

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: ajustare tva iesire platitor

#4 Mesaj de robut »

Buna dimineata ,
am iesit de la platitor de tva cu data de 16.01.2019 insa din cauza unor neintelegeri decizia a sosit pe 18.01.2019 si in acest timp s-a batut pe casa. Cei de la anaf mi-au spus sa stornez tva-ul .Suma nu este mare 125 lei . Cum este corect sa procedez?
1. stornez tva colectat
2. tva colectat il trec in decont
3. depun d 311

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: ajustare tva iesire platitor

#5 Mesaj de robut »

Am incercat sa completez D 311 si sa trec tva-ul colectat pentru zilele cand nu a mai fost platitor de tva, insa noi avem anulat codul de tva la cerere iar D 311 are doar doua optiuni conf. art 316 din CF : anulare din oficiu si anulare la cerere ptr cei care au aplicat sistemul tva la incasare. Noi nu ne incadram la niciuna, asta inseamna ca nu trebuie sa depun D311? este ok daca declar acest tva colectat dupa data anularii inregistrarii de tva, in D300 ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ajustare tva iesire platitor

#6 Mesaj de tomac »

Nu depuneți 311. Colectați în decontul pe ianuarie. Și gata.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: ajustare tva iesire platitor

#7 Mesaj de robut »

Asa am facut .
Multumesc.

Scrie răspuns