trimitere declaratii prin e-mail

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ancam
Mesaje: 111
Membru din: Joi Ian 25, 2007 1:00 am

trimitere declaratii prin e-mail

#1 Mesaj de ancam »

vreau sa trimit declaratiile la somaj prim e-mail direct din program,dar nu stiu cum sa fac,pt ca atunci cind pun adresa de la ajofm, imi mai cere ceva.. ma ajutati????
mutumesc anticipat
maria

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25960
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Ce anume iti cere? Daca se genereaza eroare legata de un fisier OCX, raspunsul il gasesti pe forum dind o cautare dupa msmapi32.ocx.
Daca nu e asa ceva, revino te rog cu detalii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
orsii245
Mesaje: 32
Membru din: Mie Mar 01, 2006 12:00 am

#3 Mesaj de orsii245 »

mai demult am inteles ca numai cu outlook functioneaza...cred ca s-ar merita un upgrade care sa vizeze utilizatorii Thunderbird(sper ca nu sunt putini)...daca se poate

ancam
Mesaje: 111
Membru din: Joi Ian 25, 2007 1:00 am

#4 Mesaj de ancam »

eroarea care imi apare:"OLE IDispatch exception code 0 from MAPI MESSAGES:Unspecified Failure has ocurrend...1429"
maria

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25960
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#5 Mesaj de tomac »

:shock: :roll:
Aici numai cei de la Saga te pot ajuta. Pe mine ma depaseste problema asta. Pot sa-mi dau cu presupusul, dar nu ajuta la nimic.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ancam
Mesaje: 111
Membru din: Joi Ian 25, 2007 1:00 am

#6 Mesaj de ancam »

multumesc de raspuns;poate a.tratorul vede topicul si imi raspunde

ancam
Mesaje: 111
Membru din: Joi Ian 25, 2007 1:00 am

#7 Mesaj de ancam »

multumesc tomac;poate ma ajuta a.tratorul

achimg
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#8 Mesaj de achimg »

orsii245 scrie:mai demult am inteles ca numai cu outlook functioneaza...cred ca s-ar merita un upgrade care sa vizeze utilizatorii Thunderbird(sper ca nu sunt putini)...daca se poate
Eu folosesc thunderbird, si la mine merge. Mai incercati, ca ar trebui sa mearga si la dvs

ancam
Mesaje: 111
Membru din: Joi Ian 25, 2007 1:00 am

#9 Mesaj de ancam »

am descarcat prg.pe care mi l-ai spus achimg, dar nu stiu cum sa-l instalez,te rog da o mina de ajutor..
multumesc mult
maria

balasm220
Mesaje: 61
Membru din: Vin Feb 09, 2007 12:00 am

#10 Mesaj de balasm220 »

declaratiile online pot fi trimise si de pe un cont de yahoo?Voi ce stiti?
multumesc

ancam
Mesaje: 111
Membru din: Joi Ian 25, 2007 1:00 am

#11 Mesaj de ancam »

achimg ma ajuti sa instalez prg.?nu ma pricep de loc la info,iar prg.pe care mi l-ai spus am tot incercat sa-l instalez, dar nu reusesc......
pleas.........

achimg
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#12 Mesaj de achimg »

Ca sa fim siguri ca vorbim despre acelasi lucru eu am luat programul de pe http://www.mozilla.com/en-US/thunderbird/ .
Probabil ca instalarea propriu zisa a programului nu v-a facut probleme, pt ca nu trebuie decat sa dati enter, cu setarile normale selectate implicit de program. Banuiesc ca intampinati probleme la setarea contului dvs de mail. In primul rand trebuie sa aveti un cont de mail care suporta pop3 (yahoo nu suporta), eu folosesc un cont la gmail. (www.gmail.com). Daca aveti un cont pop3 in helpul de la contul de mail (de pe pag web - la gmail este la adresa http://mail.google.com/support/bin/answ ... swer=13284) gasiti instructiuni cum sa il gaceti sa functioneze cu softul de mail pe care il aveti (mozilla thunderbird). Daca sunt probleme va rog sa reveniti cu detalii (cat mai amanuntite).

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25960
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#13 Mesaj de tomac »

Eroarea respectivă nu vine neapărat de la faptul că se utilizează Outlook sau Thunderbird. Yahoo poate fi păcălit să utilizeze POP dacă se foloseşte YahooPOP's şi merge bine. O spun din experienţă.
Eroarea vine de la fişierul ocx msmapi32.ocx şi/sau de la mapi32.dll din ceea ce am găsit eu între timp. Caută aceste fişiere pe http://www.afreeocx.com/ocx/info/msmapi32_ocx.html respectiv http://www.dll-files.com/dllindex/dll-f ... tml?mapi32 le descarci în calculator şi le copiezi în C:\Windows\System32 dacă rulezi Xp.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ancam
Mesaje: 111
Membru din: Joi Ian 25, 2007 1:00 am

#14 Mesaj de ancam »

pentru domnul ACHIMg: mi`am creat o adresa de e-mail pe gmail.com. si merge, dar la un moment dat mi se deschide o fereastra cu : INCOMING si OUTCOMING. ce trebe sa scriu acolo( banuiesc ca imi cere ceva servere ca sa pot sa ma conectez) ca sa fiu mai explicita: ce trebe sa scriu la server name?

Avatar utilizator
mihaelam
Mesaje: 39
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#15 Mesaj de mihaelam »

vezi la setarea gmail/Redirecţionare şi POP. trebuie activat POP-ul

Scrie răspuns