SUMAL, pentru cunoscatori...

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
vranceam
Mesaje: 238
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BOZOVICI

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#46 Mesaj de vranceam »

Mi-a raspuns ISRTV-ul!!!!!!!!
A scris sa retrimit exportul cu corectiile dar m-a avertizat ca va fi cu intarziere fata de data depunerii.Sa inteleg ca ma au in vedere sa ma amendeze ca ce:
am depus dupa data depunerii,mai exact am corectat dupa data depunerii de parca ar trebui sa depunem anticipat si sa corectam la fel......
Ultima oară modificat Mie Iun 01, 2016 2:01 pm de către vranceam, modificat 1 dată în total.

crisanl707
Mesaje: 264
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am
Localitate: Orastie

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#47 Mesaj de crisanl707 »

:lol: :lol: :lol:

vranceam
Mesaje: 238
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BOZOVICI

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#48 Mesaj de vranceam »

Revin sa va spun ca da,au amendat o firma la care tin eu,pt corectie transmisa cica cu intarziere,adica dupa 15,am vociferat am ridicat si alte probleme dar nu am primit raspuns ci doar lamentari.Amenda 1000 LEI,cred ca au plan.Am corectat ulterior dinnou altceva si nu am mai trimit mail cu export,am trimis luna urmatoare normal ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat.De atunci au trecut multe luni si am avut si alte controale de ITRSV pe alte teme dar despre corectia nr 2 NIMIC!Ce sa mai intelegi?!

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#49 Mesaj de neguraa420 »

Aproape identic am patit si eu! prima data a trebuit sa fac adresa si mi s-a zis ca suntem pasibili de amenda. Pana in prezent nimic, dar sper sa nu o zic intr-un ceas rau! A doua oara am trimis emailul si am gresit adresa, nu am verificat imediat...Luna urmatoare cand sa trimit raportarea am vz emailul intors si atunci le-am mai trimis odata sa vada ca a fost o greseala si ca eu de fapt am trimis in termen si nu s-a intamplat nimic pana in prezent. Dar din nou zic sa nu vb intr-un ceas rau!

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#50 Mesaj de neguraa420 »

Ma confrunt cu o situatie noua si v-as ruga daca ma puteti lamuri !

Livrez bile manele in Danemarca si in luna ianuarie am cumparat de la firma x. Aceasta a facut avizul primar catre mine, firma y cu descarcare in Danemarca, la firma z.x factureaza la y si y la z pe un singur aviz. Cum inregistrez in sumal?pt ca marfa nu intra in depozit, firma firma x va declara ca mi-a livrat mie...Nu stiu cum as putea face...

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#51 Mesaj de neguraa420 »

Nu stie nimeni? :( :( :(

agapem615
Mesaje: 6
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:29 pm

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#52 Mesaj de agapem615 »

Buna ziua!
Intreb si eu in speranta ca ma puteti ajuta,cum inregistrati in sumal debitarea...deci debitez 100 mc bustean,rezulta 80mc cherestea ,15 mc deseuri si 5 mc rumegus,deseurile le pun pe biomasa si le scot pe bon de consum?

tacua535
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 20, 2017 11:52 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#53 Mesaj de tacua535 »

Buna!
Exact in situatia lui agapem615 ma aflu si eu. Cheresteaua o vand sau o dau in consum dar cu deseurile si cu rumegusul cum se procedeaza?
Apropo, ma ajuta si pe mine cineva cu un model de proces verbal de gaterare va rog?

Scrie răspuns