SUMAL, pentru cunoscatori...

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
davidb1007
Mesaje: 47
Membru din: Lun Dec 12, 2011 3:56 am

SUMAL, pentru cunoscatori...

#1 Mesaj de davidb1007 »

Am urmatoarea situatie:
Societatea achizitioneaza 100 mc lemn tras la drum auto de la o pers. fizica, ocolul face exploatarea. Dupa exploatare, ocolul emite aviz pe toata cantitatea, avand ca destinatar societatea, deci lemnul intra in gestiunea temporara ,,rampa". Societatea transporta lemnul cu aviz propriu, in depozitul societatii.
Daca inregistrez avizul ocolului in Sumal, pe toata cantitatea, cum scad din cantitate odata cu transportul? In Saga e simplu, fac transfer, dar in Sumal nu am cum.
M-am gandit sa dau pur si simplu in consum pe parcusul transportului, cantitatea din rampa, iar in baza avizului meu sa introduc in gestiunea depozitului si sa fac scazamantul din APV. Nu stiu daca e bine.

mandeala464
Mesaje: 270
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#2 Mesaj de mandeala464 »

Este ceva in neregula cu ceea ce spuneti dvs.
De ce nu faceti transportul pe baza avizului emis de ocol? De ce face societatea un alt aviz, pe alta cantitate? De ce scade cantitatea pe parcursul transportului?
Acest program SUMAL a fost inventat pentru a putea verifica pe baza avizelor cu regim special cantitatea de lemn vehiculata.( cantitatea raportata din avizul emis de Ocol trebuie sa fie aceeasi cu cant raportata de dvs ca fiind intrata pe baza aceluiasi aviz).
In SUMAL trebuie inregistrat avizul emis de Ocol. Nu vad de ce dvs mai emiteti un alt aviz.
Piederile le puteti scoate dim prelucrare, din uscare , etc dar in nici un caz nu puteti avea pierderi semnificative pe timpul transportului.

davidb1007
Mesaje: 47
Membru din: Lun Dec 12, 2011 3:56 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#3 Mesaj de davidb1007 »

Am precizat ca ocolul a emis un aviz pe toata cantitatea, adica 100 mc, in aprilie. Lemnul e transportat din rampa pe parcursul lunilor iunie-iulie-august.
Cum sa folosesc un aviz din aprilie, de 100 mc, pentru a transporta in iulie 10-15 mc??? :roll: Documentul de insotire trebuie sa redea continutul incarcaturii, asa ca se intocmeste aviz propriu pentru trecerea dintr-o gestiune temporara in depozitul permanent. La expeditor si destinatar se trece societatea, cu punctele de incarcare si descarcare, iar la doc. provenienta, pe langa APV, se poate trece si acel aviz de insotire al ocolului.

davidb1007
Mesaje: 47
Membru din: Lun Dec 12, 2011 3:56 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#4 Mesaj de davidb1007 »

Deci nu ma scoate nimeni din impas?

fordonf
Mesaje: 86
Membru din: Lun Noi 13, 2006 1:00 am
Localitate: Oradea, BIHOR
Contact:

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#5 Mesaj de fordonf »

Eu asa fac: faci in sumal o gestiune temporara , ii dai ce nume vrei numai sa o stetezi ca si temporara in care incarci avizul cu toata cantitatea de 100 mc. In momentul in care faci alt aviz de insotire in partea dreapta a avizului scrii la punct de incarcare depozit temporar. Avizul in sumal il bagi in avize de insotire si alegi ca punct de iesire dep temporar, ca si cum ai vinde iar sumalul in descarca din depozitul temporar si il mai bagi odata in nir ca si intratre in depozitul tau de la firma.Asa se afce eu am vb cu cineva de la itrsv care se ocupa cu sumalul.

fordonf
Mesaje: 86
Membru din: Lun Noi 13, 2006 1:00 am
Localitate: Oradea, BIHOR
Contact:

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#6 Mesaj de fordonf »

Vezi ca la lemn sunt anumite particularitati , asa este si cu aceste avize, numai cine lucreaza efectiv cu ele isi da seama, nu este ca si in alte locuri cu celellate avize.

davidb1007
Mesaje: 47
Membru din: Lun Dec 12, 2011 3:56 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#7 Mesaj de davidb1007 »

E un mod diferit de a rezolva problema, dar rezultatul e acelasi. Practic, am facut la fel, diferenta e ca in loc sa-l bag avizul meu in Avize de insotire si sa scada de-acolo cant. din dep. temporar, eu l-am bagat la Documente de iesire (bonuri de consum) si l-am scazut de-acolo.
Am facut deja exportul, dar n-am trimis fisierul. Oare daca revin, modific si fac exportul din nou, e vreo problema? Sau mai bine las asa de data asta?
Oricum, mersi ca ai inteles... :)

fordonf
Mesaje: 86
Membru din: Lun Noi 13, 2006 1:00 am
Localitate: Oradea, BIHOR
Contact:

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#8 Mesaj de fordonf »

Eu zic sa refaci din nou exportul, nu este corect pe bonuri de consum , acolo se refera la altceva si acele avize de insorire de iesire din depozitul temporara trebuie sa se regaseasaca si ele in sumal

davidb1007
Mesaje: 47
Membru din: Lun Dec 12, 2011 3:56 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#9 Mesaj de davidb1007 »

Ok, multumesc, o sa refac totul.

mandeala464
Mesaje: 270
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#10 Mesaj de mandeala464 »

Termenul de depunere al SUMAL este 5 ale lunii urmatoare pentru luna raportarii.Deci 5 iulie pentru iunie, 5 agust pentru luna Iulie.
Daca 5 este sambata sau duminica , raportarea se face in ziua lucratoare anterioara datei de 5.( nu este ca la finante , raporatarea sa fie facuta luni).
Va spun asta din experienta ( eu am primit un avertisment - a fost prima data cand am gresit ).

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#11 Mesaj de neguraa420 »

pentru cei care lucreaza cu sumal, se ocupa cu lemn si ma pot ajuta:
am lemn de foc pe stoc...si vreau sa fac o resortare din care imi rezulta lemn rotund ca sa pot debita cherestea...
care sunt pasii de urmat in sumal?
un exemplu, va rog mult!

Avatar utilizator
davidb107
Mesaje: 473
Membru din: Lun Feb 23, 2009 12:00 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#12 Mesaj de davidb107 »

Din meniul Depozite->Procese verbale de sortare-> Adauga-> Anul, luna, gestiunea in care se afla lemnul de foc.
In ecranul de sus introduci cantitatea de lemn de foc introdusa la sortat, cu specia si cantitatea. Dai click cu mouse-ul pe acea cantitate din tabel si in tabelul de jos introduci ce rezulta:\
Ex: din 100 mc lemn de foc Carpen => 40 mc bustean Carpen + 60 mc Lemn de foc Carpen

fordonf
Mesaje: 86
Membru din: Lun Noi 13, 2006 1:00 am
Localitate: Oradea, BIHOR
Contact:

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#13 Mesaj de fordonf »

Parerea mea este ca nu ai cum sa faci dein lemn de foc bustean.Nu este in regula , lemnul de foc este de foc.La lemn de foc se prinde lemnul subtire si cel care este deteriorat si nu se mai poate folosi ca lemn rotund pentru bustean.La un control de ;a ITRSV nu cred ca esti ok.

Avatar utilizator
davidb107
Mesaje: 473
Membru din: Lun Feb 23, 2009 12:00 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#14 Mesaj de davidb107 »

In baza carui articol din care lege nu e corect?
Daca pentru unii un fir cu diam. la capatul subtire de 30, dar cu craci, noduri, coaja infundata, incovoieri sau mai stiu eu ce defecte de structura este lemn de foc, altii pot sa-l sectioneze, sa scoata partile cu probleme si sa faca din el cherestea, de care clasa o fi ea. Nimeni nu poate contesta acest lucru.
Nu tot lemnul subtire e lemn de foc si nu tot lemnul de foc e lemn subtire.
Eu am avut controale si nu a fost nici o problema. Depinde si de felul in care abordezi problema.

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#15 Mesaj de neguraa420 »

fordonf scrie:Parerea mea este ca nu ai cum sa faci dein lemn de foc bustean.Nu este in regula , lemnul de foc este de foc.
multi ar fi de acord cu dvs., plus ca nici programul nu este conceput pentru a debita lemn de foc...dar ce ne facem daca dintr-o partida de 300 mc lemn rotund lucru, in apv este trecut 100 lemn foc...si de fapt in realitate numai 30 mc sunt lemn de foc??? aici sunt de acord cu davidb107....

d-le/d-na davidb107, va rog sa-mi spuneti daca procedez corect...nu reusesc sa fac...
in depozit, am pe stoc 80 mc lemn foc rasinoase/molid
in ecranul depozite--> proces verbal sortare-->la sortiment aleg lemn foc cantitate 80 mc
In al doilea ecran --> aleg bustean gater 55 mc, restul de 25 lemn foc
doar ca la sfarsit, la vizualizarea situatiei depozitului de busteni apare la diferente cu minus si plus

Scrie răspuns