facturi neachitate

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
petrachel88
Mesaje: 93
Membru din: Vin Ian 04, 2008 12:00 am

facturi neachitate

#1 Mesaj de petrachel88 »

Buna ziua!
Am urmatoarea situatie : nu au fost achitate (datorita nerespectarii cauzelor contractuale) 2 fact. ale unui furnizor. Acesta
a deschis proces, dar instanta s-a pronuntat in favoarea firmei noastre, considerand ca facturile nu trebuiesc achitate. Cum scot din evidenta contabila aceste facturi? Este corecta formula 401= 7588 ? Ce se intampla cu tva-ul aferent acestor facturi?
Va multumesc.

petref
Mesaje: 15
Membru din: Vin Dec 31, 2010 12:00 am

Re: facturi neachitate

#2 Mesaj de petref »

Eu nu sunt de acord cu stornarea.......... pentru ca ele trebuie transmise si furnizorului si atunci de ce a mai fost proces ?

401=7588. Daca exista hot judecatoreasca definitiva si irevocabila, nu se va face ajustare de TVA, pentru ca instanta a hotarat ca furnizorul nu si-a indeplinit una din obligatiile contractuale, deci nu are dreptul de a a-si incasa banii.

O zi buna,
Tatiana Topan

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: facturi neachitate

#3 Mesaj de balazse »

Pentru PetracheL88
Ar trebui sa ne dai mai multe amanunte.
Ti s-a emis o factura fara vreo baza? Te-ai inregistrat cu acea factura?

petrachel88
Mesaje: 93
Membru din: Vin Ian 04, 2008 12:00 am

Re: facturi neachitate

#4 Mesaj de petrachel88 »

Facturile au fost inregistrate in contabilitate. Ele se refereau la servicii instalatii electrice. La receptionarea lucrarii s-a constatat ca lucrarea a fost executata in mod defectuos si s-a refuzat achitarea acestor facturi. Hotararea instantei ne-a exonerat de plata acestor facturi. Ce regim are tva-ul aferent acestor facturi ? Va multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: facturi neachitate

#5 Mesaj de balazse »

Si instanta nu obliga furnizorul sa storneze factura?
Nu stiu la ce "regim" te referi, fii mai explicit.

petrachel88
Mesaje: 93
Membru din: Vin Ian 04, 2008 12:00 am

Re: facturi neachitate

#6 Mesaj de petrachel88 »

Nu scrie in hotararea instantei nimic despre stornarea acelor fact.,doar faptul ca firma respectiva nu mai poate cere achitarea lor fiindca nu si-a indeplinit obligatiile contractuale. Cum ma sfatuti sa procedez pentru a scoate din contabilitate aceste facturi : formula contabila 401= 7588 cu intreaga valoare(inclusiv tva) a facturii sau stornarea lor % 401 ( in rosu)
6xx
4427

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: facturi neachitate

#7 Mesaj de tomac »

Trecerea pe venituri. Fără TVA. În esență sunt echivalentul unei despăgubiri, penalități, datorate de furnizor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns