metoda inventarului intermitent

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: metoda inventarului intermitent

#16 Mesaj de tomac »

4. Nu este în regulă. Se operează inventar. Și notele se generează corect. Mesajul legat de cont din clasa 6 pe credit e unul de atenționare nu de eroare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

zahariad111
Mesaje: 31
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am

Re: metoda inventarului intermitent

#17 Mesaj de zahariad111 »

4.am generat inventar insa totalul general al gestiunii bar 9% care are articol generic marfa bar 9%, nu este acelasi cu totalul de la punctul de lucru. Desi,cand intru in situatie aprovizionari rulajul din luna imi da cu situatile de la punctul de lucru.
M-am gandi ca aceste diferente ar putea fi de la stornari prin care imi spune sa creez un articol contabil ptr a regla diferenta,am verificat si de acolo am diferentele .
Cum creez acest articol ? intru in operatii articole contabile sau prin operatii speciale? si cand dupa ce generez inventar?
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: metoda inventarului intermitent

#18 Mesaj de tomac »

Cum adică articol generic? Așa ceva nu se poate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

zahariad111
Mesaje: 31
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am

Re: metoda inventarului intermitent

#19 Mesaj de zahariad111 »

In saga de la punctul de lucru sunt create articole de genul :faina,drojdie,etc, gestiune bucatarie 9%,insa pentru ca saga punct de lucru cu saga-sediu nu au aceeasi baza de date (pentru ca la inceput aveau alt program de gestiune,pe parcurs s-au razgandit si au trecut pe saga neplatit,nu m-am gandit ca as putea face import si astfel au fost create articole cu cod pe care eu il aveam deja in baza de date la saga -sediu si nu am importat intrarile).
Astfel am creat articol : "materie prima 9%" / "gestiune bucatarie 9%" si am operat fiecare factura de marfa pe articol "materie prima 9%"/gestiune"bucatarie 9%","materie prima 19%"/bar19%,"materie prima 9%",bar 9%.
Introducerea inventarului si generarea acestuia a fost facuta in saga Punct lucru,unde s-a generat nota contabila in mod corect.
La sfarsit de luna in saga sediu am introdus nota contabila aferenta inv intermitent prin operatii articole contabile.

zahariad111
Mesaje: 31
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am

Re: metoda inventarului intermitent

#20 Mesaj de zahariad111 »

Si va rog cand puteti sa ma indrumati cum as putea culege datele de la punctul de lucru in situatia care am prezentat-o mai sus ....
Cu respect

adamutad
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iul 25, 2014 1:06 pm

Re: metoda inventarului intermitent

#21 Mesaj de adamutad »

Buna ziua.

Poate, cineva, sa ma ajute sa obtin informatii/ghid privind setarile care trebuie facute pt contabilitatea unei pizzerii care, pe langa produsele ce le prepara, mai vinde si marfuri gen sucuri, cafea la espressor, inghetata ambalata si preparata in unitate si care doreste sa foloseasca metoda inventarului intermitent? O parte din produse se livreaza la domiciliu.

Se poate lasa bifa "FIFO" ( sa se genereze corect notele pt obiectele de inventar, de ex.) si sa introduc note contabile pt inventarul intermitent? Daca nu, marfurile cumparate pt a fi vandute se introduc tot gestiune cantitativ valorica sau se poate lucra cu doua gestiuni?
Cum se procedeaza cu imobilizarile?

Societatea este noua.

Am gasit niste informatii, incomplete de prin 2018, insa nu m-am lamurit.

Multumesc anticipat.

Scrie răspuns