productie help

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
popac29
Mesaje: 15
Membru din: Mie Ian 16, 2013 3:03 pm

productie help

#1 Mesaj de popac29 »

Am tot citit prin forum mai pe la toate subiectele legate de productie si nu am gasit de niciun fel vreo lamurire .
Societatea la care lucrez a inceput recent productia si m-am confruntat cu urmatoarele probleme:
1. cum procedez cu operatiile care duc la bun sfarsit productia :este indeajuns emiterea bonului de productie si mai departe sa vand direct din gestiune la iesiri produsul finit la pret de vanzare?sau trebuie sa fac bonul de predare dupa care aviz de insotire a marfii catre societate si pe baza avizului nir si deabia atuni sa vand ?
2.cum procedez in cazul in care nu am un retetar fix- de fiecare data reteta difera de la productie la productie si nu am aceleasi consumuri acestea fiind mai mari sau mai mici .nu exista cumva posibilitatea sa fac un retetar general valabil in afara programului si in program sa introduc de fiecare data in productie la produsul finit cantitatile consumate in functie de raportul de productie dat de departamentul de productie?
3. un alt aspect ar fi ce trebuie sa introduc la pret prestabilit .acolo introduc valoarea totala a materiei prime ce compune produsul finit impartita la bucata (fara tva) sau introduc pretul de vanzare catre terti ?(cu sau fara tva?)
4.si nu in ultimul rand am inteles de la expertul contabil ca ar fi mai bine sa lucrez la materii prime cu unitati de masura mai mici de genul grame, ml(la toate).Pentru materiile prime care vin in cantatati mici gen esenta de rom sau sare de lamaie inteleg sa folosesc grame sau ml dar la ceapa si ulei unde folosesc cate 5 10 kg respectiv 30-40 l imi ies valorile mult prea mari si sunt mult mai greu de urmarit .Dintre cei ce practica productia ......vum ati procedat?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: productie help

#2 Mesaj de balazse »

1. Ar trebui sa dai mai multe detalii despre modul de vanzare, adica productia se face intr-o locatie X si se vinde in locatia Y, precum cum ti evidenta la vanzare (global-valoric sau cantitativ-valoric)?
2. Meniul de "retetar" este optional, daca doresti il utilizezi, daca nu atunci introduci la fiecare inregistrare consumul.
3. Referitor la pret prestabilit unii lucreaza cu pretul de productie, altii cu pretul de vanzare fara TVA, depinde cum doresti.
4. Receptiile le faci in asa fel incat sa iti fie tie cat mai usor de lucrat, deoarece daca nu utilizezi meniul de retatar (aici poti selecta cantitatea de raportare a descarcarii, adica poti sa faci retetarul la 10.000 um) atunci trebuie sa ai in vedere modul cum faci consumul. Adica, daca la productie trebui sa treci 0,00002 kg dintr-un produs care l-ai inregistrat la kg atunci nu vei reusii, deoarece maxim 0,002 kg poti sa treci.

popac29
Mesaje: 15
Membru din: Mie Ian 16, 2013 3:03 pm

Re: productie help

#3 Mesaj de popac29 »

iNAINTE DE TOATE VREAU SA VA MULTUMESC PENTRU PROMPTITUDINEA AJUTORULUI ACORDAT.
PRODUCTIA SI VANZARE SE FACE LA O UNITATE DE CATERING .SE PRODUCE IN GESTIUNEA CATERING SI SE VINDE DIN GESTIUNEA CATERING .
LEGAT DE VANZARE AM DEFINIT GESTIUNEA CATERING (CASUTA LA PRET DE VANZARE NEBIFATA) UNDE IMI TREC INTARILE PENTRU MATERII PRIME SI NUMESC SI PRODUSELE FINITE . cA PROCEDEU CE AM FACUT PANA ACUM : AM INTRODUS PRODUSUL FINIT SI CANTITATEA PE CARE VREAU SA O PRODUC SI UN PRET PRESTABILIT ORIENTATIV PE CARE AVEAM SA L SCHIMB ATUNCI CAND AFLAM VALOAREA CONSUMURILOR PE CARE O IMPARTEAM LA NUMARUL DE BUCATI DORITE IN PRODUCTIE .MAI DEPARTE FACEAM UN TRANSFER DIN CATERING IN CATERING CU EXPLICATIA (PENTRU VANZARE). Inainte de toate acestea am definit articolul produs finit Y cu pretul de vanzare x. La avizul de insotire imi apare pretul prestabilit(care este pretul pe buc rezultat din urma consumurilor) si langa, pretul de vanzare cu tot cu tva pe um; jos apare totalul corespunzator pretului prestabilit din productie si in josul acestui total , totalul corespunzator pretului de vanzare dorit pentru client.Problema apare in momentul in care vreau sa fac nota de intrare receptie din meniul transfer . Aici tva ul imi apare zero si la nivel de pret si total apare doar pretul prestabilit din productie si totalul rezultat in urma inmultirii numarului de produse finite dorite cu acest pret prestabilit.
Din cate imi aduc aminte este necesar si un nir la tot ce tine de productie care sa fie desigur si cu pretul de vanzare si tva .
Acum poate gresesc este oare indeajuns avizul de insotire cu pretul de vanzare?
va multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: productie help

#4 Mesaj de balazse »

Poate n-am inteles eu bine, dar de ce faci transfer? De ce nu vinzi efectiv produsul finit?
La "articole" poti introduce pretul de vanzare.

popac29
Mesaje: 15
Membru din: Mie Ian 16, 2013 3:03 pm

Re: productie help

#5 Mesaj de popac29 »

pai cam asta era si una dintre intrebari este indeajung sa vand direct produsul finit dupa ce l-am facut in productie si sa scot doar bonul de predare primire cu tot cu consumuri sau trebuie sa mai fac si alt operatiuni....cum am zis spre exemplu sa fac tranfer ca sa pot face aviz la care sa atasez nir ?
deci um ar fi bine pana la urma?

iosiff
Mesaje: 522
Membru din: Mar Dec 05, 2006 1:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: productie help

#6 Mesaj de iosiff »

Poti vinde direct ca produs finit .
E suficient bonul de predare primire cu consumurile.
Transferurile sunt necesare doar daca ai mai multe magazine proprii prin intermediul caruia vinzi produsele.

popac29
Mesaje: 15
Membru din: Mie Ian 16, 2013 3:03 pm

Re: productie help

#7 Mesaj de popac29 »

pai si nu ar trebui sa am un nir pe ceea ce produc si vand care sa ateste pretul de vanzare si adaosul comercial si tva-ul???? asta in ideea de a se cunoaste care este diferenta intre pretul de productie si pretul de vanzare ca sa se stie pe ce sunt impozitat .
Acum sa ma scuzati daca va rog sa imi mai confirmati o data care ar fi procedeu corect pentru productie .....sunt putin debusolat de catre primul expert contabil care mi-a zis patea cu nir-ul si avizul.
va multumesc anticipat

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: productie help

#8 Mesaj de herganiec »

faceti o vanzare de prod finit si vedeti notele contabile generate, apoi faceti si inchiderea de luna.
o sa vedeti cum face programul.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

sacuiuf
Mesaje: 79
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:00 am

Re: productie help

#9 Mesaj de sacuiuf »

Buna seara,am o problema si solicit putin ajutor; din productia proprie a SC ,prin ebosarea produselor finite,rezulta span de fonta; este prima luna cand am primit un PV ptr. 2000 kg span, ce va fi folosit ca materie prima,in loc de deseu fier, cum il inregistrez contabil=301-401--si 401---7588 ? trebuie sa colectez TVA ? Societatea aplica TVA la incasare.
Multumesc frumos ptr. un raspuns.Florica S.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: productie help

#10 Mesaj de balteanuc692 »

Eu as face asa:
10.000 kg fier x 5 lei kg = 50.000 lei
se da in consum:
601=301 50.000 lei (10.000 kg fier)

Am ramas cu 2.000 kg fier x 5 lei = 10.000 lei
346=711 10.000 lei

Realizare produse finite la pret de productie:
345=711 40.000 lei (8.000 kg fier)

Transfer mat. reziduale in materii prime:
301=346 10.000 lei

Si tot asa...

Daca stie cineva altfel... sa expuna...

sacuiuf
Mesaje: 79
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:00 am

Re: productie help

#11 Mesaj de sacuiuf »

O zi buna ,multumesc ; astept daca mai are cineva un sfat ptr.mine .

stanciui
Mesaje: 11
Membru din: Lun Mar 19, 2007 12:00 am

Re: productie help

#12 Mesaj de stanciui »

Buna ziua,
Am si eu o mare rugaminte, daca imi puteti da un sfat.Lucrez la o brutarie si tin productia in saga.O masina pleaca pe traseu cu facturi pentru comenzile fixe si cu aviz pe un numar de paini pe care daca vinde din ele taie factura pe loc clinetului.Sunt zile in care nu reuseste sa le vinda pe toate . In baza a carui document reintroduc acea paine in magazie si cum o repun pe stoc.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: productie help

#13 Mesaj de cernatv »

Un aviz cu minus. Si ar trebui sa existe corelatia: bucati pe aviz cu plus(de placare)= bucati pe aviz cu minus(de retur in magazie)+bucati facturate.
O parere.

Scuze, de plecare, nu placare.

graman
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 08, 2016 11:49 am

Re: productie help

#14 Mesaj de graman »

buna ziua
as dori ceva sfaturi daca se poate.
De curand am inceput in cadrul firmei si activitatea de productie,va rog sa ma ajutati si sa-mi comunicati ce pasi trebuie sa urmez pt a intocmi actele de cont primara.

Scrie răspuns