TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#31 Mesaj de bogeanua »

Asta presupune ca dupa ce se face 413=4111 sa mai adaug o pozitie 5125=413? Daca este asa atunci obligatoriu la girarea instrumentului de plata se face 401=403 si concomitent 403=5125.
Sigur ca este o alta solutie de rezolvare a problemei dar raman la ideea ca solutia mea este mai simpla,mai aproape de realitate si cu mai putine conturi intermediare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25846
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#32 Mesaj de tomac »

NU se poate opera girarea direct, 401=413, decit folosind doua operatii diferite.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ganeam364
Mesaje: 10
Membru din: Joi Ian 29, 2009 2:00 am

Re: TVA INCASARE

#33 Mesaj de ganeam364 »

Buna ziua!
Am o factura emisa cu prestare de servici 24% si grantie de buna executie (TVA 0).
Cum inregistrez aceasta factura corect si cum reglez suma cu minus care nu are TVA.
Va multumesc.

ciofua
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 26, 2011 12:00 am

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#34 Mesaj de ciofua »

tomac scrie:NU se poate opera girarea direct, 401=413, decit folosind doua operatii diferite.
Si eu platesc tva la incasare. Confirmati va rog daca am inteles bine.
Daca vreau sa incasez bo:
1. la data emitere bo fac 413=4111
2. la incasare fac 5121=413
Daca girez BO procedez astfel:
1. La data emitere BO operez 413=4111- apoi la data scadentei operez 5125=413;
2. La data girare BO fac 401=403- apoi la data scadentei fac 403=5125

E bine ca trecerea prin 5125 sa se faca la data scadentei?
Multumesc
Ultima oară modificat Dum Mar 24, 2013 12:36 pm de către ciofua, modificat de 2 ori în total.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#35 Mesaj de nasteaf »

Utilizez programul Saga numai de la 01.01.2013 si sunt disperata la inregistrarea BO girate si refuzate!!!!!
Am avut un bilet la ordin girat si refuzat partial in luna 02.2013 cu suma de ex.de 3000lei(total bilet era de 8.000lei).Totul se refera la facturi din 2012.
M-am pozitionat la intrari la factura de la furnizor iar la Plata am pus cont 5125 si am trecut suma cu minus respectiv -3.000 lei.La fel am facut si la client.
Bineinteles ca nu imi corespunde acum soldul la situatia clienti/furnizori.
Vreau sa sterg aceaste inregistrari, dar nu le mai vad decat la articole contabile.Le-am sters din articole contabile dar soldul tot nu corespunde.
Sunt disperata.
Ce pot sa fac???

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25846
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#36 Mesaj de tomac »

Nu se stornează nimic în acest caz. Dacă dvs. ați primit de la un client un BO și l-ați girat către un furnizor, faptul că furnizorului i s-a refuzat BO de către clientul dvs, nu are nimic de-a face cu dvs. Dvs nu mai aveți aici nicio răspundere în mod legal. Furnizorul a acceptat BO și dacă are ceva de recuperat va avea de recuperat de la clientul dvs, emitentul BO. Furnizorul va avea de învestit BO cu formulă executorie și îl va executa pe emitent.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#37 Mesaj de nasteaf »

Multumesc de raspuns.
Teoretic este asa cum zici tu.Dar eu am facut acele inregistrari si acum vreu sa le sterg.Dar nu stiu cum.
Te rog sa ma ajuti in a-mi spune procedura de stergere a inregistrarilor efectuate de mine:
Cand am inregistrat BO refuzat am procedat astfel: M-am pozitionat la intrari la factura de la furnizor pe care am vrut sa o stornez, iar la Plata am pus cont 5125 si am trecut suma cu minus respectiv -3.000 lei.La fel am facut si la client.
Acum nu stiu cum sa sterg.
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#38 Mesaj de balazse »

Si de ce vrei sa stergi? Ai citit exact ce a scris TomaC?

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#39 Mesaj de nasteaf »

Da, am citit exact ce a scris TomaC si asta a zis. Sa nu operez BO girate si refuzate ca stornari.
Si acum vreau sa sterg acele operari de refuzuri.
Va rog, cum fac stergerea acestor operatiuni, asa cum le-am facut eu...???
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25846
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#40 Mesaj de tomac »

Înregistrările făcute cu ajutorul ecranelor "Plată" sau "Încasare", cele de tip 401=5125 în roșu, se șterg din ecranul "Articole contabile".
Intrați la Operații - Articole contabile și căutați data la care ați efectuat acele înregistrări. Vă poziționați pe linia dorită și ștergeți-o.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#41 Mesaj de nasteaf »

Asa am facut si eu, dar in Situatie furnizori in continuare soldul "neachitat" din contabilitate nu corespunde la acel furnizor cu soldul din evidenta facturiera, respectiv soldul la zi.
Oare de ce???
Ce mai trebuie sa fac???
Multumesc f.mult pt.timpul acordat de tine pt.clarificarea acestei probleme.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25846
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#42 Mesaj de tomac »

Faceți verificare în ecranul situații clienți și furnizori și ștergeți corelațiile eronate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#43 Mesaj de nasteaf »

Multumesc de raspuns.
Asa am facut si acum este corect.
Dar tot legat de inreg.BO girate si TVA la incasare, la o firma am urmat pasii descrisi la aceasta tema cu cont intermediar 5125, si totul a fost corect pana la un BO care stingea 8 facturi de la furnizor, pe ultimele 2 le opereaza Programul Saga numai in contabilitate dar nu inregistreaza corect in jurnalul de cumparari la TVA neexigibil, nu vede plata ultimelor 2 facturi introduse (care depasesc 6), ele ramanand ca operatiuni neexigibile.
Bineinteles ca acest lucru l-am observat la faimoasa nota contabila de regularizare la 4426=4428.TP, care o face automat programul SAGA si nu te atentioneaza de unde vine greseala, ceea ce nu mi se pare deloc corect.
Am sters inregistrarile si am repetat operatiunea, dar tot asa arata.
Daca am introdus ca o plata plata celor 8 facturi cu acelasi nr.de Op de exemplu nu a fost nici o problema, toate inregistrarile inclusiv in Jurnalul de cumparari au fost corecte.
Rog verifica un exemplu de acest gen si comunica-mi solutia ta.

constantind674
Mesaje: 9
Membru din: Mar Feb 23, 2010 12:00 am

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#44 Mesaj de constantind674 »

balazse scrie:Pot sa confirm cele mentionate de TomaC. :D
Mi-a luat si mie ceva pana cand mi-a iesit, pentru aceast lucru trebuie sa ii multumesc lui TomaC, ca fara descrierea lui n-as fi reusit.

Pasii ar fi astfel:
1. intrari: factura (facturile) sa fie bifata cu TVA la incasare;
2. cec: introduci nr doc -> data -> data scadenta -> alegi furnizorul -> 401 -> 403 -> treci suma -> se deschide (automat) fereastra "detalii" unde alegi furnizorul si selectezi factura (facturile) -> salvezi;
3. cec: introduci nr doc -> data -> nu se completeaza data scadenta -> alegi furnizorul -> 403 -> 5121 -> treci suma -> se deschide (automat) fereastra "detalii" unde selectezi factura (facturile) -> salvezi.
Daca mergi la articole contabile vei vedea nota generata 4426=4428.TP.
multumesc mult, foarte utila descrierea si usor de inteles, nici nu a mai trebuit sa intreb ca am gasit raspunsul.

bedregeanuo
Mesaje: 76
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:15 am

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#45 Mesaj de bedregeanuo »

In septembrie societatea factureaza unei alte societati prestari servicii, in aceeasi luna clientul plateste printr-un bilet la ordin, acesta se gireaza catre un frunizor.

Pana in prezent eu stiam ca acea societate nu efectuase plata, am sunat pentru a clarifica si dumnealor mi-a mentionat de girarea biletului catre furnizor, astfel am descoperit ca lipseste o factura de la acel furnizor si ca este si platita acea factura, si s-a stins si datoria clientului, adiminstratorul pierduse factura de la furnizor si dovada platii de la client.

Astfel in urma cercetarilor efectuate la catre 2 societati, am descoperit ca toate cele mentionate s-au intamplat in luna septembrie.

Cum ar trebui sa inregistrez eu aceasta plata pentru perioada respectiva, avand in vedere ca este BO cu scadenta in 12.09, se preia in mod automat in decont pentru trim 4 si depun rectificativa pentru doar pentru 394 si 100 trim 3?
Mentionez ca toate cele 3 societati sunt cu tva la incasare.

Scrie răspuns