TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
chiritam940
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 23, 2009 2:00 am

TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#1 Mesaj de chiritam940 »

Am tot citit pe forum dar nu am gasit nici o situatie asemanatoare cu a mea : am facturi de achizitie la o societate si achitate cu bilete la ordin care au scadenta in lunile urmatoare. Problema intervine la scadenta : in extrasul de cont vor aparea sumele si nr. biletului la ordin si nu facturile care se sting . In conditiile in care in sold mai sunt facturi de achitat din 2012 , dar totusi pe bo se specifica la plata facturi din ianuarie am considerat ca ar fi important sa inregistrez bo in rubrica ,,bo/cec de incasat , primit,, biletul respectiv si sa sting facturile respective, Apare inregistrare 401-403, am urmarit si nu genereaza 4426. Problema este in momentul aparitiei sumei in banca , cand voi inchide 403 , tva va deveni deductibil ???? Cum ar fi corect de procedat???

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#2 Mesaj de tomac »

Va deveni deductibil doar acel TVA din facturile stinse cu acel efect comercial, facturi ce au data emiterii din 2013 și au bifată opțiunea TVA deductibil la plată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

chiritam940
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 23, 2009 2:00 am

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#3 Mesaj de chiritam940 »

multumesc mult!!!

manolea
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#4 Mesaj de manolea »

tomac scrie:Va deveni deductibil doar acel TVA din facturile stinse cu acel efect comercial, facturi ce au data emiterii din 2013 și au bifată opțiunea TVA deductibil la plată.
Buna ziua,
am si eu aceeasi situatie. Am facturi din ianuarie pe care le achit in februarie cu bo. Am trecut bo emis in ianuarie in CEC, BO emise/primite, in contul 401 cu 403 si am selectat furnizorul si factura achitata, si nu mi-a inregistrat 4426, lucru normal.
In extrasul de banca introduc numarul bo, analiticul la 403 folosit, si suma, dar nu apare nici aici tva-ul deductibil aferent facturii achitate.
Ar trebui sa mai fac vreo nota contabila, sau se pot selecta de undeva bo ce se sting prin banca odata cu 403 ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#5 Mesaj de tomac »

Operați plata BO în ecranul lor, nu în bancă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#6 Mesaj de balazse »

Eu acolo l-am inregistrat, dar nici un efect la validarea TVA-ului la inchidere luna.

manolea
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#7 Mesaj de manolea »

Buna ziua,
multumesc tomac ca m-ai luminat.

E totul ok.

Mulumesc inca o data!

mocanuc58
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mar 10, 2011 1:07 pm

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#8 Mesaj de mocanuc58 »

Buna ziua. Aplic tva la incasare .La intrari am bifat casuta pt tva la plata, pt facturile neplatite pt care nu deduc tva-ul.In balanta imi apare 4426, dar in jurnalul de cumpari,pt facturile achitate nu-mi apare tva la plata exigibil.In cazul in care la intrari bifez toate facturile indiferent ca sunt sau nu platite, 4426(pt care s-a achitat factura) nu apare de loc in jurnal(tot tva-ul apare in 4428TI) ,in schimb apare in regula in jurnalul de cumparari.astept solutie.
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#9 Mesaj de tomac »

Coloanele legate de exigibilitate se completează doar pentru acele cazuri în care exigibilitatea TVA este amânată până la plată sau încasare.
În rest, nu. Spre exemplu dacă am o factură de achiziție la care nu am bifat opțiunea TVA i, atunci la aceasta nu apar coloanele legate de exigibilitate.
Acea opțiune se bifează întotdeauna, chiar dacă factura se achită integral, dacă achitarea se face la o dată ulterioară.
Eu zic că nu ați cules datele corect. Au mai fost, e drept, unele probleme la jurnale, dar ele s-au rezolvat. Refaceți și actualizarea, dar în esență, diferențele între 4428 și jurnale vin de la operarea incorectă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sumanariua
Mesaje: 346
Membru din: Vin Feb 06, 2009 12:00 am

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#10 Mesaj de sumanariua »

Confirm si eu ceea ce spunea < balazse > si anume ca, la achitarea unui furnizor cu BO inregistrez aceasta operatiune in ecranul BO/CEC dar vad ca nu-mi inregistreaza si TVA deductibil. Unde e problema ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#11 Mesaj de tomac »

Nu operați corect. Balasze poate confirma :mrgreen:
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sumanariua
Mesaje: 346
Membru din: Vin Feb 06, 2009 12:00 am

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#12 Mesaj de sumanariua »

Si atunci, intreb si eu...cum se procedeaza la achitarea unui furnizor cu BO platit in banca la data scadentei ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#13 Mesaj de tomac »

Operați plata BO/CEC la scadență în ecranul CEC/BO nu în cel de bancă, alegeți furnizorul și apoi efectul comercial ce se decontează. Verificați după ce salvați, în articole contabile, ce note vă face programul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iosiff
Mesaje: 523
Membru din: Mar Dec 05, 2006 1:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#14 Mesaj de iosiff »

Vad ca sunt ceva hibe in operare dar sper sa se rezolve.

puiur
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#15 Mesaj de puiur »

buna seara
eu am incercat sa le introduc si incasez in ecranul de BO si totusi nu imi iasa bine, mentionez ca bilete se refera la mai mute facturi iar in jurnal scade doar cateva desi le-am asociat , zic eu, corect.
pe langa aceasta situatie mai am si problema scontarii, pe care chiar nu stiu cum sa o rezolv , poate are cineva o idee.
pana acum inregistram in banca 5121=5191, apoi cand incasam efectiv biletul 5191=413 in diverse,( nu foloseam meniul de BO- faceam note contabile ) dar acum practic trebuie in momentul scontarii se consider incasat biletul.
multumesc

Scrie răspuns