LUCRARI IN CURS DE EXECUTIE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: LUCRARI IN CURS DE EXECUTIE

#16 Mesaj de tomac »

Nu ați făcut ce am scris eu.
Conturile vor fi: cont stoc 345, cont diferențe 348, cont cheltuieli 712, cont venituri 712. Bifă pusă la vandabil, produs și nestocat.
La 5 am spus exact ce ați scris - că se încarcă pe materii prime, consumabile, auxiliare, etc, dar pe orice gestiune doriți, iar în partea de detalii se alege gestiunea în care acestea s-au încărcat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: LUCRARI IN CURS DE EXECUTIE

#17 Mesaj de scortarum »

@ghitat511 daca tot nu reusesti imi poti trimite baza de date si compar setarile cu ale mele, ca mie imi face corect dupa ce am urmat pasii indicati de tomac

mancas87
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mar 05, 2020 9:03 am

Investitie cladire

#18 Mesaj de mancas87 »

Buna ziua!
Am efectuat in trim. IV al anului 2023 investitii la sediul societatii(cladire/restaurant), toate materialele achizitionate le-am inregistrat pe articol, cu contarea 231=404; pe 16.01.2024 s-a facut receptia lucrarii , cum descarc materialele din 231, ce modul folosesc? Nota contabila este 212=231 cu val materialelor, as putea opera nota in articole contabile, dar raman cu gestiunea incarcata. Si la darea in folosinta a obiectelor de inventar nu-mi este clar, daca merg pe butonul dare in folosinta de pe doc. de intrare, descarca gestiunea dar nu face nota contabila.
Va rog mult sa ma ajutati cu o sugestie! Multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4191
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: LUCRARI IN CURS DE EXECUTIE

#19 Mesaj de pomparaus »

Adica altcineva ti-a executat lucrarea , nu tu firma in regie proprie cu oamenii tai : de aceea ai inregistrat materialele 231=404. Deci nu le ai in gestiune ca sa faci consum.
Despre ce obiecte de inventar vorbesti : daca iti raman in firma c/val.lor nu trebuie introdusa in 231, ci trebuie NIR si dare in folosinta, sau poate nu inteleg eu ce vrei sa intrebi!

Scrie răspuns