cand bifam tva la incasare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
filipa902
Mesaje: 8
Membru din: Joi Mar 08, 2012 9:03 am

cand bifam tva la incasare

#1 Mesaj de filipa902 »

Buna ziua,

Firma pentru care lucrez este cu tva la incasare si nu stiu cand bifam tva la facturile de iesire si cand la cele de intrare.
sau lasam SAGA sa bifeze singur ?

Multumesc,

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: cand bifam tva la incasare

#2 Mesaj de paidolat181 »

filipa902 scrie:Buna ziua,

Firma pentru care lucrez este cu tva la incasare si nu stiu cand bifam tva la facturile de iesire si cand la cele de intrare.
sau lasam SAGA sa bifeze singur ?

Multumesc,
Daca il lasi pe nenea SAGA sa-ti bifeze facturile o sa ai o surpriza!!! :lol:
De unde sa stie programul singur ce tip de achizitie faci? Cu tva la incasare sau fara!!! Utilizatorul stabileste conform legislatieie daca respectiva operatiune face parte din cele cu TVA la incasare sau nu.
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

filipa902
Mesaje: 8
Membru din: Joi Mar 08, 2012 9:03 am

Re: cand bifam tva la incasare

#3 Mesaj de filipa902 »

paidolat181 scrie:
filipa902 scrie:Buna ziua,

Firma pentru care lucrez este cu tva la incasare si nu stiu cand bifam tva la facturile de iesire si cand la cele de intrare.
sau lasam SAGA sa bifeze singur ?

Multumesc,
Daca il lasi pe nenea SAGA sa-ti bifeze facturile o sa ai o surpriza!!! :lol:
De unde sa stie programul singur ce tip de achizitie faci? Cu tva la incasare sau fara!!! Utilizatorul stabileste conform legislatieie daca respectiva operatiune face parte din cele cu TVA la incasare sau nu.
credeam ca odata ce-i dai verificare furnizor ii tine minte pe cei cu tva la incasare si + ca la administrare societate are casuta cu tva la incasare pt firma la care lucrezi ;?

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: cand bifam tva la incasare

#4 Mesaj de paidolat181 »

filipa902 scrie:
paidolat181 scrie:
filipa902 scrie:Buna ziua,

Firma pentru care lucrez este cu tva la incasare si nu stiu cand bifam tva la facturile de iesire si cand la cele de intrare.
sau lasam SAGA sa bifeze singur ?

Multumesc,
Daca il lasi pe nenea SAGA sa-ti bifeze facturile o sa ai o surpriza!!! :lol:
De unde sa stie programul singur ce tip de achizitie faci? Cu tva la incasare sau fara!!! Utilizatorul stabileste conform legislatieie daca respectiva operatiune face parte din cele cu TVA la incasare sau nu.
credeam ca odata ce-i dai verificare furnizor ii tine minte pe cei cu tva la incasare si + ca la administrare societate are casuta cu tva la incasare pt firma la care lucrezi ;?
Ce meserie ai?
Un furnizor poate sa-ti apara si cu bifa si fara! spre ex. daca faci plata in momentul facturarii marfii nu mia bifezi cu TVA la incasare, daca faci plata ulterior, bifezi cu TVA la incasare si apoi in Reg de cas/banca specifici de asemenea ca este afereta unei facturi cu TVA la incasare.
Pune mana si citeste legislatia cu atentie, nu e chiar simplu cu acest TVA la incasare, fiecare operatiune trebuie tratata distinct, nu dupa sablon! :)
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

ancan
Mesaje: 33
Membru din: Vin Mar 09, 2012 6:05 pm

Re: cand bifam tva la incasare

#5 Mesaj de ancan »

Sfat: daca firma aplica TVA la incasare ar fi bine sa bifati toate facturile care au TVA, pentru ca astfel apar in jurnale si platile aferente si sumele pe coloanele de exigibil, neexigibil corecte. Este mai usor si in caz de inspectie fiscala sa se vada incasarile aferente facturilor. In caz ca nu bifati o factura cu plata pe loc, in jurnalul de cumparari apare la total, dar cand veti aduna totalurile exigibil cu neexigibil, veti vedea diferentele.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: cand bifam tva la incasare

#6 Mesaj de fagarasa176 »

Fratilor.....nu mai folositi butonul citeaza...
Voua va place cum arata acest subiect?...Sincer...
Nu vreau sa ofensez pe nimeni...dar a'ti facut o cautare pe forum legat de TVA la incasare inainte sa intrebati?
Nu nu a'ti facut , pentru ca daca a'ti fi facut gaseati sigur raspunsul, exista cateva sute, daca nu sá ajuns la mii, de subiecte pe acesta problema.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

iosiff
Mesaje: 520
Membru din: Mar Dec 05, 2006 1:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cand bifam tva la incasare

#7 Mesaj de iosiff »

Eu as propune ca butoanele citeaza si raspuns nou sa se schimbe intre ele ( ca daca vreau sa citez pe cineva si nu vad cum , ma folosesc de functia copiere si tot il citez ).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cand bifam tva la incasare

#8 Mesaj de balazse »

Poti sa te pozitionezi pe butonul "citeaza" apesi pe click-dreapta si deschisi intr-o fila noua si lasi intre [quote="fagarasa176" ] si [ /quote] doar textul dorit si il copiezi in fila principala.

iosiff
Mesaje: 520
Membru din: Mar Dec 05, 2006 1:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cand bifam tva la incasare

#9 Mesaj de iosiff »

de acord , dar dupa o pauza de aparitie pe forumul saga mia fost greu sa vad cum pot raspunde fara sa citez ( si ma ocup si de calculatoare pe langa conta )

Scrie răspuns