Intocmire bilant an 2012 in vederea transmiterii prin intern

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cerneao
Mesaje: 6
Membru din: Vin Mai 18, 2012 4:35 pm

Intocmire bilant an 2012 in vederea transmiterii prin intern

#1 Mesaj de cerneao »

Stimati Domni,
Sant abonat la programul saga si doresc sa imi explicati cum scanez zip cu o imprimanta Canon i-sensys MF 3010
notele explicative la bilantul pe anul 2012 pentru ale putea atasa la formularele pe care le depun prin internet.As dori
sa imi enumerati pasii de urmat sau sa imi comunicati unde gasesc instructiuni in manualul de utilizare.
Mai doresc sa imi explicati cum pot intocmi un articol contabil compus intrucat cu explicatiile din manual nu reusesc.
Va multumesc si va doresc toate cele bune!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Intocmire bilant an 2012 in vederea transmiterii prin in

#2 Mesaj de tomac »

Utilizarea unui scaner si modalitatea de scanare nu tine de SAGA.
Modul de utilizare a scanerului este explicat in manualul sau.
Articolele compuse se introduc in ecranul "Articole contabile". Spre exemplu pentru un articol de tip:
371=%
......378
.......4428
Trebuie sa procedati astfel:
- apasati Adaug
- completati data documentului, numarul acestuia si la cont debit introduceti 371 si apasati ENTER
- introduceti la cont credit simbolul % (folosind SHIFT si cifra 5 - SHIFT+5) de pe tastatura (nu din partea numerica a tastaturii) si apasati enter
- completati suma si explicatia
- apasati combinatia de taste CTRL + ENTER (adica tinind apasat CTRL apasati si ENTER si eliberati tastele) pentru a adauga un cont corespondent pe credit, completati suma si explicatia si repetati pasul acesta pina terminati de introdus conturile corespondente.
- dupa ce ati terminat, salvati
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

puscasur
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iun 03, 2010 12:00 am

Re: Intocmire bilant an 2012 in vederea transmiterii prin in

#3 Mesaj de puscasur »

Scanati documentele, transformati-le in pdf daca scanerul nu face direct asta ( program pentru jpg to pdf gasiti pe net ), apoi , cand creati arhiva acestor documente procedati asa: click de dreapta pe documentul pdf, alegeti optiunea " add to archive...", iar apoi puneti bifa ZIP la archive format.
Succes !

folean
Mesaje: 61
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Buzau

Re: Intocmire bilant an 2012 in vederea transmiterii prin in

#4 Mesaj de folean »

Buna ziua,
Nu stiu daca mai este de actualitate mesajul, eu folosesc imprimanta Canon i-Sensys 4100, si daca mai aveti nevoie va pot indruma cum sa scanati pdf.

Scrie răspuns