Plata cu probleme!!!!!!!

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Plata cu probleme!!!!!!!

#1 Mesaj de gherghelescur »

In jurnal de banca -ron- am intr-o zi mai multe inregistrari :intai incasarile si apoi platile.Desi soldul e pozitiv , ulterior am observat ca acesta ar fi negativ.Am sters toate inregistrarile din ziua respectiva , si le-am introdus din nou, aceiasi problema.
Am sters data cu totul, am inchis, deschis, si am observat ca mi-a aparut automat data respectiva in care vede doar platile, adica sus imi arata ca o suma la plati, iar in partea de jos nici o inregistrare.In articole contabile am cautat dupa suma, o vad, dar cand o selectez sa mi-o arate unde anume e in inregistrari contabile nu imi mai arata nimic.

Sper ca m-am facut cat de cat inteleasa.Ideea e ca are o plata ,, in cap,, care efectiv nu e.

rog o solutie, am incercat inchid, deschis saga, etc.

dragosm683
Mesaje: 178
Membru din: Mie Mar 14, 2012 10:07 am
Localitate: Zalau

Re: Plata cu probleme!!!!!!!

#2 Mesaj de dragosm683 »

Incearca sa faci platile din intrari.

ciuleil
Mesaje: 262
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: Plata cu probleme!!!!!!!

#3 Mesaj de ciuleil »

ai o plata la un furnizor care nu apare decat in planul de conturi? La furnizori este ?

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: Plata cu probleme!!!!!!!

#4 Mesaj de gherghelescur »

offf, nu m-am facut inteleasa deloc.

nu pot sa fac platile din intrari caci e vorba de salarii.
va dau exact ce am avut, desi nu stiu cat ajuta.
am asa :
-2 incasari de la aceeiasi client cu sume diferite
-4 plati de salarii.

mentionez ca nu pot sa incasarea din iesiri (asta daca o sa-mi sugerati acest lucru) caci sunt facturi vechi si nu le am asociate.
5121.analitic = 4111.a 150
5121.analitic= 4111.a 200
421 = 5121.analitic 15815
423 = 5121.analitic 227

421 = 5121.analitic 2091
423 =5121.analitic 16

astea sunt inregistrarile pe care le-am facut initial, apoi le-am sters si le-am bagat din nou , dar lui i-au ramas memorate, undeva, nu stiu unde sumele 15815 si 227...sters tot din partea de jos, ramane sus la plati totalul lor adica 16042.

as vrea sa pun o poza, dar nu stiu cum.

sper sa vada un moderator de la saga si sa-mi spuna ce e de facut...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata cu probleme!!!!!!!

#5 Mesaj de balazse »

Nu sunt moderator Saga, dar poate reusesc sa te ajut.
Verifica daca acele inregistrari nu apar cumva la "articole contabile".
Totusi nici pana acum din ceea ce ai postat nu se intelege ce doresti, ci doar ca ai sold negativ, dar asta este si normal daca ai incasari de 350 lei si plati de 18.149 lei.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Plata cu probleme!!!!!!!

#6 Mesaj de balteanuc692 »

Ia verificati, nu cumva aveti aceeasi zi in jurnalul de banca inregistrata de doua ori?
De exemplu, sa aveti data de 15.03.2013 de doua ori, adica doua linii cu aceeasi data.

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: Plata cu probleme!!!!!!!

#7 Mesaj de gherghelescur »

balazse scrie:Nu sunt moderator Saga, dar poate reusesc sa te ajut.
Verifica daca acele inregistrari nu apar cumva la "articole contabile".
Totusi nici pana acum din ceea ce ai postat nu se intelege ce doresti, ci doar ca ai sold negativ, dar asta este si normal daca ai incasari de 350 lei si plati de 18.149 lei.
scuze, am uitat sa spun ca aveam sold inainte, adica nu se pune problema ca nu aveam bani.
am verificat, nu apar la articole contabile,
am verificat si nu e nici dubla inregistrare de zi...

ideea e simpla : apar platile ramase sus, adica suma totala, desi de jos sunt sterse(nu am nici o inregistrare in ziua respectiva), si imi afecteaza soldul.

e de vazut problema pt viitor, caci eu nu am mai putut astepta sa primesc si de la saga raspuns, asa ca am reinstalat baza salvata cu 2 zile in urma (cand am facut reactualizarea) si am introdus din nou documentele (noroc ca nu au fost multe).

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Plata cu probleme!!!!!!!

#8 Mesaj de herganiec »

si ce ati rezolvat ? prin reintroducere date ?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata cu probleme!!!!!!!

#9 Mesaj de balazse »

Eu n-am patit asa ceva si lucrez cu programul Saga de ceva timp. Sunt curios care este buba.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Plata cu probleme!!!!!!!

#10 Mesaj de eugen01 »

Pai...daca am verificat in planul de conturi (si nu sunt alte analitice) am putea merge in Administrare BD si sa dam o verificare de date.
(simpla parere)

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: Plata cu probleme!!!!!!!

#11 Mesaj de gherghelescur »

pai nici eu nu am mai patit asa ceva, si si eu lucrez de cativa ani buni cu saga.

pai ce sa rezolv prin reintroducerea datelor, ???...nu puteam sa astept sa primesc un raspuns clar ce sa fac, asa ca nu am stat pe ganduri si am bagat din nou actele din ultimele 2 zile.

am si 2 printscreen-uri facute atunci, dar nu stiu daca am voie sa le postez aici, iar daca am voie nu stium cum, am incercat si nu mi-a reusit.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata cu probleme!!!!!!!

#12 Mesaj de balazse »

Intotdeauna fa o salvare de baza de date si trimite prin e-mail echipei Saga, astfel prin vizualizarea bazei de date ei pot sa dea un raspuns.

gherghescua
Mesaje: 141
Membru din: Mie Mar 06, 2013 11:23 am
Contact:

Re: Plata cu probleme!!!!!!!

#13 Mesaj de gherghescua »

Buna ziua, daca ma poate sfatui si pe mine cineva intr-o privinta: vine factura de vodafone luna trecuta, iar luna aceasta patronul o plateste, dar plateste suma rotunda, cu cativa banuti mai mult decat factura, iar in reg de casa cand introduc plata, imi zice : Suma ramasa nu este nula! Facturile tertilor care aplica tva la incasare trebuie achitate corect! Or, eu aplicand tva la incasare, trebuie sa pun bifa la toti furnizorii. O parere... va rog

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Plata cu probleme!!!!!!!

#14 Mesaj de cernatv »

Pentru cativa banuti nu mi-as face probleme. Pune suma de pe factura iar diferenta de acei banuti da-o pe cheltuiala.

gherghescua
Mesaje: 141
Membru din: Mie Mar 06, 2013 11:23 am
Contact:

Re: Plata cu probleme!!!!!!!

#15 Mesaj de gherghescua »

Sa fac o inregistrare separata in reg de casa cu diferenta? Si pe ce cont de chelt as putea sa-i pun?

Scrie răspuns