modificare nr. ore de lucru si salariu in timpul lunii

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
neamtun
Mesaje: 221
Membru din: Mie Ian 16, 2013 2:54 pm

modificare nr. ore de lucru si salariu in timpul lunii

#1 Mesaj de neamtun »

cum modific nr. de ore si salariul in timpul lunii in asa fel incat in statul de salarii sa-mi apara cu nr. de ore lucrate si salariul realizat?

Avatar utilizator
davidb107
Mesaje: 473
Membru din: Lun Feb 23, 2009 12:00 am

Re: modificare nr. ore de lucru si salariu in timpul lunii

#2 Mesaj de davidb107 »

Daca modificarile sunt in timpul lunii, atunci treci manual nr. de ore. Aceste modificari ar fi bine facute la inceput de luna!

neamtun
Mesaje: 221
Membru din: Mie Ian 16, 2013 2:54 pm

Re: modificare nr. ore de lucru si salariu in timpul lunii

#3 Mesaj de neamtun »

pai cum , ca sunt nou, si nu stiu sa intoduc manual datele?
dar co cum le introduc?

Avatar utilizator
davidb107
Mesaje: 473
Membru din: Lun Feb 23, 2009 12:00 am

Re: modificare nr. ore de lucru si salariu in timpul lunii

#4 Mesaj de davidb107 »

Mai babeste, ai putea face in urmatorul fel:
Imparti pontajul in doua perioade, cea dinainte si cea de dupa modificare. Generezi statul de plata pe martie la toata lumea si la respectiva persoana scrii nr. de ore lucrate in prima perioada cu vechiul salar, eventual daca ai ceva CO, treci la ore CO. Listezi statul.
Apoi modifici la salariat norma si salariul si dai actualizare date in stat. Stergi restul angajatilor, lasi doar pe cel in cauza. Modifici pentru a doua perioada nr. ore lucrate conform cu realitatea si listezi din nou.
Cele doua state le insumezi si ai total de plata si total contributii.
Nu stiu altfel cum sa-ti sugerez.


tigauc
Mesaje: 149
Membru din: Mie Feb 01, 2012 12:07 pm

Re: modificare nr. ore de lucru si salariu in timpul lunii

#6 Mesaj de tigauc »

acelasi lucru voiam sa intreb si eu dar din ce a zis colegul de mai sus, este destul de clar, asa ma gandeam si eu sa fac.Un stat cu salariul si orele de la 01.03.2016-13.03.2016, si altul de la 14.03.2016-31.03.2016.Apoi din "creon" le insumam, si vedem ce ne da, pt ca toate se aduna pana la impozit....de la impozit difera treaba, in functie de deducere.Am dreptate sau nu?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: modificare nr. ore de lucru si salariu in timpul lunii

#7 Mesaj de herganiec »

nu vi se pare ca va prea complicati pt ca va e greu sa spuneti sefului/patronului sa modifice salariul cu inceputul lunii nu cum ii taie capul.?
Lasati nemodificat angajatul si ii dati diferenta pe alte venituri pt luna cu pricina. iar de luna urmatoare modificati sal incadrare asa cum e normal.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

tigauc
Mesaje: 149
Membru din: Mie Feb 01, 2012 12:07 pm

Re: modificare nr. ore de lucru si salariu in timpul lunii

#8 Mesaj de tigauc »

Intrebarea am pus-o dupa ce am discutat cu administratorul(expert contabil) si mi-a spus ca se poate sa modificam salariul in orice zi a lunii , doar ca e mai mult de munca.In ceea ce priveste sugestia dvs, cu "diferenta pe alte venituri", nu o pot aplica, pentru ca la mine se modifica si norma de lucru si salariul...ambele o sa fie mai mici.Atunci, ce salariu o sa-i trec eu la rubrica"salariul de incadrare?"

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: modificare nr. ore de lucru si salariu in timpul lunii

#9 Mesaj de herganiec »

sa va spuna "expertul contabil" al dvs. daca el azis ca se poate sa va si arate atunci.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: modificare nr. ore de lucru si salariu in timpul lunii

#10 Mesaj de balazse »

Pentru TigauC
Teoretic se pot face multe, dar ca de obicei practica ne omoara.
Daca modificarea este in jos, atunci modifici totul de la inceputul lunii (norma si salar), iar diferenta de salar il treci pe alte venituri asa cum ti s-a spus deja.

tigauc
Mesaje: 149
Membru din: Mie Feb 01, 2012 12:07 pm

Re: modificare nr. ore de lucru si salariu in timpul lunii

#11 Mesaj de tigauc »

da, am sunat la Saga, si mi-au zis sa fac un stat cu norma si salariu vechi...si alt stat cu norma si salariul nou, si apoi sa cumulez veniturile, si sa le introduc manual la salariatul respectiv.Norma ramane cea de la inceputul lunii, urmand ca de luna urmatoare sa se modifice.

Scrie răspuns