Avansuri incasate de la clienti ct 419

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Avansuri incasate de la clienti ct 419

#1 Mesaj de herganiec »

Aş avea o întrebare: Cum este corect să lucrez în SAGA C. Am următoarea situaţie: O firmă de mobilă (face şi vinde mobilă prin magazinul propriu) încasează un avans de la persoane fizice. După 10-14 zile e gata comanda, se face factura pe calculator şi se încasează diferenţa pentru produs
ex. incasat Avans persoana fizică 200
peste 10 zile s-a emis factură şi încasat prin casă diferenţa de 900

Care ar fi operaţiile de făcut corect pe SAGAC ca să am corectă situaţia Clienţilor ?
Acum fac prin ct 419 analitic pe fiecare pers.fizica... dar îmi apare la verificări iesiri incasari:
"Diferente la înregistrarea în casa / banca /deconturi, din 09.08.2005 la ROSCA COSTICA
Diferente la înregistrarea în casa / banca /deconturi, din 11.08.2005 la LAZA FLOARE
Diferente la înregistrarea în casa / banca /deconturi, din 15.08.2005 la ORBULESCU AMAR"
...

Stiti cumva cum e corect sa fac operatiile pe SAGAC sa nu mai am cazuri de astea ? :cry:

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 487
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

#2 Mesaj de Administrator »

Trebuie folosit direct 4111 pe analitic pentru inregistrarea avansului fara factura pentru ca, altfel, nu iese corect situatia clientilor.

ursachim
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#3 Mesaj de ursachim »

am si eu cazuri de avansuri incasate si am reusit sa fac sa fie corecta situatia clientilor folosind 419, dar pe calculatorul de acasa. acum sunt la servici, dar revin dupa-amiaza si va spun cum am reusit

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#4 Mesaj de herganiec »

Administrator scrie:Trebuie folosit direct 4111 pe analitic pentru inregistrarea avansului fara factura pentru ca, altfel, nu iese corect situatia clientilor.

Ct 4111 e de activ si el incepe prin a se debita totdeauna, nu e corect la inceput sa-l creditez. :!: :!:

Daca lucrez cu ct 419 la cat timp sunt obligat sa emit factura pentru un client ? Stie cineva legea unde scrie ? :roll: Eu am auzit ca la 3 zile dar nu stiu legea, poate stiti careva sa-mi ziceti si mie. :idea:

Multumesc.

Avatar utilizator
maryo
Mesaje: 84
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: .... la capatul tarii

#5 Mesaj de maryo »

... codul fiscal ... capitolul legat de tva ... si norme de aplicare a cod-ului ... acelasi capitol ... cam incomplet raspunsul, dar pina gasesc eu exact unde e ... poate va e utila si o astfel de informatie ...
"Numai 2 lucruri sunt infinite: universul shi prostia omeneask ! Shi pentru univers nu bag mana-n foc ..." Albert Einstein

mihaitad80
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#6 Mesaj de mihaitad80 »

Codul fiscal Art 155 (2) - Pentru livrari de bunuri factura se emite la momentul livrarii, iar pt prestari cel tirziu pina la sf lunii in care prestatea a fost executata

Art 155 (7) Pt avansuri de bunuri sau servicii factura se emite im cel mult 5 zile de la data incasarii avansului, fara a depasii finele lunii in care a fost incasat avansul.

Referitor la 4111 si 419
- avansul incasat reprezinta o obligatie fata de clientul respectiv deci este O DATORIE - un element de pasiv.
- avansul incasat de la clienti se evidentiaza obligatoriu in 419 - acest cont exprima o datorie pe care o are societatea fata de terti (client).
- in 4111 se inregistreaza creantele societatii fata de terti - sau altfel spus datoriile tertilor fata de societate.

Daca dvs doriti sa inregistati datoriile societatii in acelasi cont cu creantele ... asta nu mai e contabilitate. O sa-mi spuneti ca una e pe debit si alta pe credit ... Pai atunci de ce mai folosim atitea conturi? Am putea folosi doar active, pasive si patrimoniu. Tot la acelasi bilant am ajunge.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#7 Mesaj de herganiec »

mihaitad80 scrie:Codul fiscal Art 155 (2) - Pentru livrari de bunuri factura se emite la momentul livrarii, iar pt prestari cel tirziu pina la sf lunii in care prestatea a fost executata

Art 155 (7) Pt avansuri de bunuri sau servicii factura se emite im cel mult 5 zile de la data incasarii avansului, fara a depasii finele lunii in care a fost incasat avansul.

Referitor la 4111 si 419
- avansul incasat reprezinta o obligatie fata de clientul respectiv deci este O DATORIE - un element de pasiv.
- avansul incasat de la clienti se evidentiaza obligatoriu in 419 - acest cont exprima o datorie pe care o are societatea fata de terti (client).
- in 4111 se inregistreaza creantele societatii fata de terti - sau altfel spus datoriile tertilor fata de societate.

Daca dvs doriti sa inregistati datoriile societatii in acelasi cont cu creantele ... asta nu mai e contabilitate. O sa-mi spuneti ca una e pe debit si alta pe credit ... Pai atunci de ce mai folosim atitea conturi? Am putea folosi doar active, pasive si patrimoniu. Tot la acelasi bilant am ajunge.
Asta am zis şi eu. Deci cum procedăm atunci ca să fie şi corect şi în SAGA şi în conta :?: :?: Că doar păreri au fost până acum. :roll:

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#8 Mesaj de Doriana »

ideal ar fi din situatie clienti prin buton `reglari avansuri stornari`, dar nu se prea intampla nimic acolo, adica nu ai un buton de adaugare note si facturi de avans....
alta varianta ar fi pe fact de iesire la incasari, dupa ce se face incas pe diferenta si ramane practic avansul, acesta sa poata fi reglat prin posibilitatea alegerii 419 din conturile de plata, facandu-se si n.c. astfel, si ar aparea si sit corect.... dar asta daca poate saga sa adauge la conturile din care putem alege la incasari si 419.....
apropo, in saga s se poate configura la deconturi,casa,banca si pui 419 prin `adaug`, cred ca si in saga c ar fi ok o asemenea modalitate....
momentan, ai putea asa, dar nu o sa iti placa... :cry: la incasare bifezi factura integral, iti va aparea chestia ca e suma mai mare, dai ok, apoi faci manual in n.c. 419 la 4111 si asa cred ca iti va da corect si fisa contului si situatia clientului, dar te rog sa faci o operatie de genu asta de proba, adica salv inainte ca poate nu iti place ce iese si nu vreau sa ma injuri... :roll: si partea mai naspa e ca trebe sa verif inaiinte mereu suma de avans daca e corect si achit integral...
asta e o solutie provizorie....in lipsa de ceva mai bun.... 8)
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#9 Mesaj de Doriana »

am alta idee mai buna cred eu....
deci faci normal avans la 419.... apoi factura clar in 4111, faci incasarea pe diferenta 5311 la 4111 si iti ramane avansul.....
la iesiri pe factura respectiva apesi stornare, modifici nr fact, poti trece reglare sau nr chit avans, apoi jos treci la produs reglare avans, de ex, la tva 0, suma avansului la cant lasi -1, si total va fi val avans cu minus.... la cont alegi 419.... si ai sa vezi ca e frumos la sit clienti.... :wink:
sa imi zici parerea ta.... 8)
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#10 Mesaj de herganiec »

Doriana scrie:am alta idee mai buna cred eu....
deci faci normal avans la 419.... apoi factura clar in 4111, faci incasarea pe diferenta 5311 la 4111 si iti ramane avansul.....
la iesiri pe factura respectiva apesi stornare, modifici nr fact, poti trece reglare sau nr chit avans, apoi jos treci la produs reglare avans, de ex, la tva 0, suma avansului la cant lasi -1, si total va fi val avans cu minus.... la cont alegi 419.... si ai sa vezi ca e frumos la sit clienti.... :wink:
sa imi zici parerea ta.... 8)
incerc varianta asta si o sa-ti mai zic.. :idea:

ursachim
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#11 Mesaj de ursachim »

eu inregistrez avansul. in momentul emiterii facturii, intru pe articole contabile si inregistrez 419 = 4111.x.
apoi intru pe situatii clienti, apas butonul reglare avans si acolo fac achitarea.
in situatie clienti apare corect.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#12 Mesaj de herganiec »

Am incercat Varianta Doriana :wink: :

Am considerat un client cu avans de 200 lei iar o factura in valoare de 1000 lei fara tva.

Am facut cum ai zis dupa care am verificat in sit. clienti la tiparire fact.neachitate apare si factura emisa cu sold 200 si factura stornata(cum ai zis tu) cu sold -200; chiar daca pe total clientul se soldeaza in program le considera 2 facturi, şi nu cred că e corect.
La fel apare si in jurnalul de vanzari 2 facturi(e corect oare sa am 2 pozitii ? una cu val 1190 si una cu -200)
In schimb la verificari baze de date nu o mai scuipă ca fiind greşit încasată.


Am testat şi varianta Ursachim:

eu inregistrez avansul. in momentul emiterii facturii, intru pe articole contabile si inregistrez 419 = 4111.x.
Ce valoare inregistrezi aici?
apoi intru pe situatii clienti, apas butonul reglare avans si acolo fac achitarea.
in situatie clienti apare corect.

Daca o sa dai verificare iesiri, programul o să o scoată ca fiind greşit încasată.. sau nu am înteles eu bine cum sa fac :?: :?: :?: :? :?

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

#13 Mesaj de floreaf »

Pentru orice avans trebuie emisa factura:
4111 = %
419
4427
5311=4111

La facturare marfa

4111 = %
707
4427
419 cu -la care se scade si primul TVA colectat

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#14 Mesaj de septimiuv »

:shock:
daca eu incasez bani in avsn trebuie sa dau factura ?
pai de ce nu dau factura direct ?
cine zice ca nu pot avea 5121 = 419 ????

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

#15 Mesaj de floreaf »

TVA-ul.

Scrie răspuns