Reactivare firma inactiva

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
horvaya687
Mesaje: 208
Membru din: Mar Ian 05, 2010 12:00 am
Localitate: Satu Mare
Contact:

Reactivare firma inactiva

#1 Mesaj de horvaya687 »

Buna ziua,
As dori sa aflu cit mai multe informatii cu privire la reactivarea unei firme declarate inactiva de fisc. Mentionez faptul ca firma a fost declarata innactiva pe motivul nedepunerii declaratiilor, neavind nici un fel de activitate. Din cite am citit pe net, se depune o cerere pentru eliberarea certificatului de atestare fiscala (sau cazier fiscal) la fisc, dupa care se face o cerere de reactivare, ce este urmata de o verificare a fiscului la sediul societatii. Dupa care se accepta sau nu reactivarea. Din auzite, procedura nu este deloc usoara existind sansa de a nu fi reactivat. Si aici e buba. Ce ma fac daca nu mi se reactiveaza firma. Exista vreo solutie ca firma sa redevina activ pe cale legala, in asa fel ca fiscul sa fie obligat sa reactiveze societatea?

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Reactivare firma inactiva

#2 Mesaj de balteanuc692 »

Art. 78^1 alin. 3) Cod de procedura fiscala:
"(3) Contribuabilii declarați inactivi se reactivează dacă îndeplinesc, cumulativ, următoarele condiții:
a) își îndeplinesc toate obligațiile declarative prevăzute de lege;
b) își îndeplinesc toate obligațiile de plată;
c) organele fiscale au constatat că funcționează la domiciliul fiscal declarat."

Deci, depuneti declaratiile si asteptati decizia de reactivare.

balang
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Reactivare firma inactiva

#3 Mesaj de balang »

Nu este deloc comod sa faci reactivarea unei firme!Se da de la fisc lista cu declaratiile care nu au fost depuse,dar...atentie...daca nu sunt cuprinse in lista toate declaratiile,fapt care sigur se intampla, pe langa amenda stabilita mai vin altele...dupa ce platesti tot la zi ca si obligatii restante,pana opereaza ei lucrul acesta se mai strang niste penalitati...ceva!Apoi urmeaza surpriza...dupa ce ai depus cererea de reactivare te anunta ca vei astepta controlul fiscului la domiciliu..lucru care te intoarce inapoi cu trei luni deoarece sigur gasesc ceva amenzi de dat,diferente constatate...etc...asa ca...drept urmare a faptului ca exista poate si un cazier fiscal se va reduce din ce in ce numarul celor care mai pot face ceva!

balang
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Reactivare firma inactiva

#4 Mesaj de balang »

Pentru cei care se mai aventureaza in reactivarea unei firme ...e un cosmar!Cu toate platile facute din aprilie,toate declaratiile depuse....control de la ei la sediu in septembrie...au reactivat firma abia pe 19 decembrie!Deci...a durat din februarie pana in decembrie!

dinut171
Mesaje: 86
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Re: Reactivare firma inactiva

#5 Mesaj de dinut171 »

Sfatul meu este sa iti faci o alta societate de la cap-coada;pe aia las-o asa cum este inactiva declarata de ei,pentru ca sa o reactivezi este un cosmar ,cosmar ...........declatii nedepuse si dai amenda pentru fiecare declaratie nedepusa 500 lei/declaratie plus penalizari......................si alte .

bitoleanua
Mesaje: 112
Membru din: Joi Iun 21, 2012 12:48 pm

Re: Reactivare firma inactiva

#6 Mesaj de bitoleanua »

Pai daca este inscrisa starea de inactivitate fiscala in cazierul fiscal al asociatului nu poate sa infiinteze sau sa participe in alta societate.

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Reactivare firma inactiva

#7 Mesaj de andreis491 »

La reactivare, se reactiveaza automat si codul de tva ?

giugleai750
Mesaje: 6
Membru din: Mie Ian 18, 2012 10:57 am

Re: Reactivare firma inactiva

#8 Mesaj de giugleai750 »

Buna seara,poate cineva sa ma indrume cum se depune cererea de reactivare ,daca pot depune la ghiseu?
am trimis pe spv si au raspuns ca nu ma incadrez in OG 27/20002 SI LEG.544/2001.Multumesc foarte mult.

Scrie răspuns