urgent fisa lucrari agricole

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
trutaa689
Mesaje: 11
Membru din: Joi Iul 28, 2011 2:08 pm

Re: urgent fisa lucrari agricole

#16 Mesaj de trutaa689 »

Pentru diminuarea consumului de motorina se stipuleaza de ANAF ca documentele, situatiile de lucrari nu sunt intocmite corect, ca trebuie condusa fisa activitatii zilnice, alimentarile cu combustibil si ca organele de inspectie pot sa estimeze....., drept pentru care consumul il calculeaza la 78 litri/ha. Cum se poate argumenta de contribuabili impusi la norma de venit ca nu au obligativitatea intocmirii FAZ-ului pe fiecare utilaj, in conditiile in care se intocmeste situatie de lucrari pe cultura?

trutaa689
Mesaje: 11
Membru din: Joi Iul 28, 2011 2:08 pm

Re: urgent fisa lucrari agricole

#17 Mesaj de trutaa689 »

Da este ilegal dar cum putem noi combate cand ANAFUL invoca documente incomplete si ca trebuie condusa FAZ-ul pe fiecare utilaj, fisa de intrari iesiri combustibil.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: urgent fisa lucrari agricole

#18 Mesaj de tomac »

Toate documentele menționate de ANAF nu sunt prevăzute de legislație, nu există ca documente financiar-contabile și nu au nici o legătură cu legislația fiscală aplicabilă în domeniu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: urgent fisa lucrari agricole

#19 Mesaj de tudoraf841 »

chestia cu estimatul consumului de motorina sau crearea de masa impozabila adica estimeaza el sa zic o productie la grau de 5t/ha si tu nu ai productie inregistrata decat 3t/ha este o tampenie,este greu sa-ti demonstreze ce metoda au ales cand au estimat aceste lucruri dar acum nu poti sa ai un consum de motorina sa zic de 150 l/ha si sa ceri tva .
Eu am avut cazul acesta de mai multe ori si le-am zis ca fac contestatie si apoi in instanta si au lasat-o moarta dar exista niste norme de consum motorina pe fiecare lucrare in parte.
Sant rupti de realitate si legislatie unii din ei,dar cu tupeu

dragoif927
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 15, 2016 9:53 am

Re: urgent fisa lucrari agricole

#20 Mesaj de dragoif927 »

Buna seara.M a poate ajuta si pe mine cineva cu acel deviz pentru deschiderea culturilor? Tocmai am primit o societate care vrea sa faca culturi de microplante , iar eu incerc sa-mi configurez programul corect , de la inceput . M a gandesc ca o cultura de microplate as putea sa o compar cu o cultura de oricare alta planta. Daca ma puteti ajuta cu sfaturi va multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: urgent fisa lucrari agricole

#21 Mesaj de balazse »

Pentru DragoiF927
Verifica pe prima pagina din acest topic la postarea lui PinteaE (05 Aug 2013 22:00).

dragoif927
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 15, 2016 9:53 am

Re: urgent fisa lucrari agricole

#22 Mesaj de dragoif927 »

da, acum merg sa citesc , multumesc
nu am gasit din pacate devizul , daca il poate da cineva...

Scrie răspuns