AVANSURI DE TREZORERIE-NEINCHISE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
traianm
Mesaje: 216
Membru din: Vin Aug 24, 2007 12:00 am

AVANSURI DE TREZORERIE-NEINCHISE

#1 Mesaj de traianm »

Buale na seara!
In deconturi cand listez "decont de chieltuieli" nu mi se recunoaste "Dispozitiile de restituire" .Care credeti ca e problema?


Multumesc!

petrovicif952
Mesaje: 447
Membru din: Dum Feb 01, 2009 2:00 am

Re: AVANSURI DE TREZORERIE-NEINCHISE

#2 Mesaj de petrovicif952 »

Daca ai facut dispozitie de plata pentru suma din decont vei vedea in partea de sus a decontului la avans primit in timpul deplasarii suma care ai trecut-o pe dispozitia de plata. Si pe balanta vei vedea contul 542 cu sold 0

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: AVANSURI DE TREZORERIE-NEINCHISE

#3 Mesaj de nasteaf »

M-am impotmolit de tot la avansuri trezorerie si acum nu stiu cum sa corectez si doresc sa ma ajutati.
In luna 01.2016 Salariatul X cu analitic 542.000001 a fost plecat in Turcia si a depus un ordin de deplasare cu diurna in USD si cateva plati efectuate in lire turcesti.Bineinteles ca nu am avut aceste sume in monedele respective si i-am acordat c/v in EUR la data depunerii ordinului de deplasare.Mentionez ca acest salariat de obicei face deplasari in UE si depune ordine de deplasare si in EUR, pe care i le achit cu dispozitie de plata din caserie sau din cont EUR in cardul personal.Mai face si delegatii in tara si depune si ordine de deplasare in lei si ii achit si c/v in lei a acestor ordine de deplasare.Pana acum le-am inregistrat tot in contul analitic 542.000001.
Pana acum nu am avut analitice distincte pt.fiecare moneda deci la acest salariat.
Acum soldul contului 542.000001 "Sold final zi-val" cu Sold final zi lei la 31.07.2016 este complet denaturat, astfel la Sold final zi-val= -106,12, si nici nu stiu ce monede sunt ( oricum le pot reconstitui daca trebuie) , si la Sold final zi in lei este 1.229,95 lei.
Ce trebuie sa fac sa fie totul corect si cum trebuie sa inregistrez de acum inainte sa nu se mai repete aceasta situatie?
Va multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: AVANSURI DE TREZORERIE-NEINCHISE

#4 Mesaj de balazse »

Important ca daca lucrezi cu alte monede decat lei pentru fiecare moneda sa creezi cate un analatic ca programul sa poate lucra corect.
Ceea ce iti pot sugera este:
- sa faci o salvare de baza de date;
- sa creezi doua analitice: 542.000001.01 (RON) si 542.000001.02 (EUR)
- de pe 542.000001 sa transferi totul pe 542.000001.02 (deoarece asa am inteles ca aceasa este cel mai des utilizat); dupa care verifici care inregistrari s-au facut in lei, iar in meniul "articole contabile" modifici analiticul (o sa primesti mesaj de avertizare, dar apasa pe "da" si treci de el).
Astfel, reevaluarea va fi corect, precum o sa ai o evidenta corecta pentru fiecare moneda.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: AVANSURI DE TREZORERIE-NEINCHISE

#5 Mesaj de nasteaf »

Multumesc de raspuns, voi incerca acum.

Scrie răspuns