rezerve in reevaluare la micro

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
epurem242
Mesaje: 507
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

rezerve in reevaluare la micro

#1 Mesaj de epurem242 »

daca o soc. e micro si are loc o reevaluare a unui mij. fix din care reiese o crestere a valorii mij.fix ,trebuie sa inregistrez amortizarea rezervei din reevaluare pe masura utilizarii activului (lunar 105=1065)sau suma poate ramane in contul 105.(fiind micro nu se considera element similar veniturilor,nU?)

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: rezerve in reevaluare la micro

#2 Mesaj de cernatv »

Ramane in 105 si va acoperi o eventuala descrestere de valoare. Vezi si pct.8.2 din Ordinul 3055.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: rezerve in reevaluare la micro

#3 Mesaj de apetrem »

Nu-i obligatoriu.
"(3) Surplusul din reevaluare inclus în rezerva din reevaluare este capitalizat prin transferul direct în rezerve (cont 1065), atunci când acest surplus reprezintă un câştig realizat. În sensul prezentelor reglementări câştigul se consideră realizat la scoaterea din evidenţă a activului pentru care s-a constituit rezerva din reevaluare.
Cu toate acestea, o parte din câştig poate fi realizat pe măsură ce activul este folosit de entitate. În acest caz, valoarea rezervei transferate este diferenţa dintre amortizarea calculată pe baza valorii contabile reevaluate şi valoarea amortizării calculate pe baza costului iniţial al activului."pct. 124

@epurem242
Tratamentul contabil este acelasi pentru toata lumea.
Faptu ca este micro nu are nici o relevanta.
Marian Apetre

epurem242
Mesaje: 507
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: rezerve in reevaluare la micro

#4 Mesaj de epurem242 »

multumes pt. raspunsuri.

tratamentul contabil,da este acelasi, eu ma gandeam ca nu are relevanta asupra tratamentului fiscal(ceea ce nu era cazul ,daca era soc. platitoare de imp. pe profit,si atunci 1065 se impoziteaza fiind element similar veniturilor).
de aceea intrebarea mea se referea la faptul daca sunt obligata sa trec lunar diferenta dintre val amort.initial si cea rezulatata in urma reevaluarii in contul 1065.

Scrie răspuns