inregistrare arenda

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare arenda

#16 Mesaj de tomac »

Codul fiscal. Vedeți art.140 CF. Dacă facturați ceea ce scrie la art.140 alin.2 punctul 3 litera g, atunci folosiți 9%.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iancuv98
Mesaje: 154
Membru din: Mar Feb 20, 2007 12:00 am

Re: inregistrare arenda

#17 Mesaj de iancuv98 »

Buna ziua,
Am intrat in posesia unei hotarari a Consiliului Judetean cu preturile stabilite pentru cereale in vederea impozitarii astfel:
-grau 0,65 lei/kg
-porumb 0,5 lei/kg
-floarea soarelui 1.0 lei/kg
-orz 0,65 lei/ kg
-rapita 1,2 lei/ kg
Daca stornez factura de acordare a arendei intocmita in 2013 cu produse la pretul de productie si refacturez in februarie 2014 cu produse la pretul stabilit de C.J.
1.Folosesc pretul stabilit de Consiliul Judetean plus TVA ?
2.In situatia cand am acordat si produse agricole care nu au pret stabilit de Consiliu ce pret as putea folosi?
3.In situatia cand refacturez cu februarie 2014 grau consum ce cota de tva ar trebui sa folosesc?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: inregistrare arenda

#18 Mesaj de pinteae »

Personal consider ca trebuie sa faci corectia pretului, implicit a facturii cu produsele acordate in natura, la data la care a avut loc plata arendei (2013), iar impozitul declarat trebuie sa-l rectifici in luna respectiva.
1.Pretul stabilit de Consiliul Judetean include TVA, deoarece este o suma supra careia se calculeaza impozitul.
2.In situatia in care in lista CJ nu sunt toate produsele, iti recomand sa folosesti preturile din judetele limitrofe, afisate la link-ul http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/As ... e_2013.htm
3.Cota de TVA pe care ai folosit-o la facturarea initiala. Daca la data respectiva ai folosit cota corecta de TVA (ex. grau facturat inainte de 01.09 a avut cota de 24%, corectarea facturii in 2014 se face tot cu cota de 24%).

lapustem
Mesaje: 8
Membru din: Mie Noi 14, 2012 8:55 am

Re: inregistrare arenda

#19 Mesaj de lapustem »

Buna,

Unde plafonam baza de calcul la salarul minim pentru calcul CASS 5,5% in cazul arendei pentru cei care nu au si alte venituri (salarii, pensii)?
In rest programul vad ca calculeaza corect impozitul si CASS-ul pentru cei care au si alte venituri.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare arenda

#20 Mesaj de tomac »

Plafonarea se aplică automat de către program. Asigurați-vă că aveți ultima versiune.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cojocarua487
Mesaje: 71
Membru din: Vin Dec 06, 2013 12:21 pm

Re: inregistrare arenda

#21 Mesaj de cojocarua487 »

Buna ziua,
Am vazut ca programul calculeaza automat atat impozitul pe venitul din arenda cat si contributia asigurarilor sociale de sanatate insa , din cate am observat, nu tine cont de plafonari.
Citat din codul fiscal in acest sens:
“Baza de calcul nu poate fi mai mica decât un salariu de baza minim brut pe tara, daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contribuia.
Baza lunara de calcul nu poate fi mai mare decât valoarea a de 5 ori câtigul salarial mediu brut.(art. 296^22 alin. (2^2), art. 296^24 alin (9)”
De asemenea, am sesizat o anomalie in legislatie si ma gandesc ca poate nu am interpretat bine primul caz in care “Baza de calcul nu poate fi mai mica decât un salariu de baza minim brut pe tara, daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contribuia”.
Astfel ce ne facem cu persoanele care au un venit foarte mic din arenda (noi avem multe situatii de acest gen) pentru ca acestia vor datora statului o valoare mai mare decat venitul obtinut din arenda daca utilizam aceeasi baza de calcul...aveti astfel de situatii?
Sau s-a schimbat ceva in legislatie motiv pentru care programul nu calculeaza in functie de aceste plafonari?Multumesc!

cojocarua487
Mesaje: 71
Membru din: Vin Dec 06, 2013 12:21 pm

Re: inregistrare arenda

#22 Mesaj de cojocarua487 »

tomac scrie:Plafonarea se aplică automat de către program. Asigurați-vă că aveți ultima versiune.
Eu am ultima versiune...Saga C.3.0.443 si nu tine cont de plafonari, oare mai trebuie sa bifam ceva in afara de "Venit din arenda" in ecranul Furnizori pentru fiecare arendator in parte?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare arenda

#23 Mesaj de tomac »

Trimiteți mail la SAGA pentru a se verifica.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cojocarua487
Mesaje: 71
Membru din: Vin Dec 06, 2013 12:21 pm

Re: inregistrare arenda

#24 Mesaj de cojocarua487 »

Am trimis iar raspunsul lor a fost acesta : "Programul procedeaza corect. Plafonarea o face ANAF si se regularizeaza la sfarsit de an."
Am recitit legislatia in vigoare si intr-un Ghid privind impozitarea veniturilor realizate din arendarea bunurilor agricole emis de Anaf pentru anul 2014 scrie pe de o parte ca : "incadrarea in plafonul maxim se face de catre arendas la momentul platii " iar pe de alta parte, mai jos, "incadrarea in plafonul maxim prevazul de lege se realizeaza de organul fiscal competent, prin decizie de impunere anuala". :roll: Ii rog pe cei care au o astfel de situatie sa imi spuna care este parerea lor.Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare arenda

#25 Mesaj de tomac »

Sunt două chestiuni diferite din păcate. Există două baze de calcul: lunară și anuală. Baza de calcul lunară se plafonează de plătitori la 5 salarii medii pe economie, în momentul plății. ANAF efectuează ulterior o regularizare în baza declarațiilor 205 depuse de plătitori. Pentru că pot fi cazuri în care eu, pentru arenda unui teren în Bihor încasez 20,000 lei într-o lună de exemplu și acolo se aplică limitarea la 5 salarii, dar pentru arenda unui teren în Arad, primesc doar 5000 lei și acolo nu mai am limitarea aplicată, iar pe total an poate nu e cazul de limitare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cojocarua487
Mesaje: 71
Membru din: Vin Dec 06, 2013 12:21 pm

Re: inregistrare arenda

#26 Mesaj de cojocarua487 »

Multumesc frumos pentru raspuns!In concluzie ce parere aveti, programul calculeaza corect sau nu?...pentru ca nu face plafonarea le cele 5 salarii medii!!!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare arenda

#27 Mesaj de tomac »

Eu zic că programul trebuie să facă plafonarea lunară. Dacă nu o face, mai mult ca sigur situația se va regulariza la ANAF dacă, pe total an, baza lunară depășește cele 5 salarii medii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare arenda

#28 Mesaj de balazse »

Dar oricum programul ar trebui sa faca plafonarea la 5 salarii medii, nu?

cojocarua487
Mesaje: 71
Membru din: Vin Dec 06, 2013 12:21 pm

Re: inregistrare arenda

#29 Mesaj de cojocarua487 »

Parerea mea este ca ar trebui sa o faca insa cei de la Saga mi-au raspuns ca "Plafonarea o face ANAF si se regularizeaza la sfarsit de an".

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare arenda

#30 Mesaj de tomac »

După cum văd eu, în program, se face limitarea la 5 salarii medii. Nu prea înțeleg unde e problema. La testele efectuate de mine, la 40000 lei arendă programul reține 632 lei contribuții sociale, ceea ce înseamnă 5,5% aplicat la 11490 lei (2298 lei salariu mediu x 5). Și în 112 se validează fără probleme.Dacă nu vă face plafonarea cred că ar trebui să verificați dacă în ecranul configurare salarii aveți configurat corect salariul mediu pe economie.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns