Factura leasing

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
marinm82
Mesaje: 6
Membru din: Lun Apr 02, 2007 12:00 am

Factura leasing

#1 Mesaj de marinm82 »

Am o problema cu factura de leasing nu stiu pe unde sa o preiau ,daca o preiau pe intrari lei nu imi calculeaza diferentele de curs valutar ,iar daca o preiau prin intrari-valuta (iar aici face diferentele de curs valutar) la valoare(fara tva) si total +tva imi face rotunjire ex :318.49 el face 318 ,dar la plata (plata o fac prin banca ) imi da corect cu banuti.
Am incercat sa citesc pe forum dar nu prea am timp si nu m-am lamurit la cat am citit.
Poate reuseste cineva sa ma lamureasca (poate tomac caci raspunsurile lui sunt prompte si totodata lamuritoare) cu leasing -ul asta si diferentele de curs valutar cum sa le preiau in saga, precizez ca folosesc de putin acest prg.

Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Aş dori să fii puţin mai explicit(ă). În ce monedă se emite factura? În lei? Dacă da atunci se preia prin modulul de intrări lei. Ce fel de diferenţe de curs? Cele dintre cursul de facturare şi cursul istoric de achiziţie: dacă despre ele este vorba atunci, dacă furnizorul nu ţi le-a calculat, le calculezi singur. Saga nu va putea să o facă.
Dacă e leasing extern şi e vorba de diferenţe de curs la plată, introduci factura la intrări valută.
Legat de rotunjiri: introdu la cantitate 1 şi apoi la coloana Total valoarea + TVA 318,49 în acest caz. Ideea e să corectezi suma de la coloana total şi TVA, în aşa fel încât suma valorilor din cele 2 coloane să corespundă facturii.Astfel se va recalcula baza (valoarea fără TVA).
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

marinm82
Mesaje: 6
Membru din: Lun Apr 02, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de marinm82 »

Iti multumesc pentru raspunsul prompt.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Factura leasing

#4 Mesaj de balteanuc692 »

Am un leasing contractat in Austria. Culmea, la factura de rata si dobanda am TVA 0 dar nu scrie "reverse charge" dar la cea de asigurare (care la noi este scutita fara drept de deducere) am TVA 0 dar scrie "reverse charge". Ii fac taxare inversa la aceasta factura de asigurare? :roll: (eu zic ca nu)

spatarl
Mesaje: 198
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Re: Factura leasing

#5 Mesaj de spatarl »

Buna ziua, as dori sa stiu daca la un leasing extern unde factura este fara TVA , se plateste 50 % din TVA in tara ? Firma nu face dovada folosirii autoturismului doar in scopuri economice. Am primit explicatii de la finante ca se face taxare inversa pentru tot TVA-ul doar ca TVA deductibil este limitat la 50 % . Multumesc.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Factura leasing

#6 Mesaj de balteanuc692 »

Daca face dovada folosirii doar in scopuri economice (foaie de parcurs...), se deduce tot.

nitah
Mesaje: 344
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: Factura leasing extern

#7 Mesaj de nitah »

Va rog frumos sa ma sfatuiti daca in cazul unui leasing extern ( Pt un TIR ) din Belgia ,pt avansul platit si ratele lunare ,se mai calculeaza si impozit nerezidenti in baza Conventiei de evitare a dublei impuneri Romania-Belgia ?E necesar certificat de rezidenta fiscala pt firma din Belgia cu care am incheiat leasingul Extern ?


Multumesc foarte mult !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Factura leasing

#8 Mesaj de tomac »

Da
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns