stornare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
saboo
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: targoviste

stornare

#1 Mesaj de saboo »

In Saga S am introdus o factura de stornare (factura initiala prin care s-a vandut marfa este de anul trecut). Situatia contului 4111 este corecta, gestiunea s-a incarcat corespunzator, dar la situatie clienti factura apare ca neachitata (suma are semnul -), iar butonul de reglare nu ma ajuta fiindca nu am preluat soldul ct. 4111 pe facturi. Ce pot face sa corectez situatia clientilor? Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

O soluţie de compromis ar fi să introduci la tip articole ceva de genul Solduri anterioare, bifând la nestocat.
Inserezi un articol cu numele stoc anterior de exemplu, cu tip solduri anterioare.
Introduci factura initiala cu data ei de facturare sau cu o data anterioara datei de 01/07/2005 (asta doar pentru a regla situatia clientilor). Factura va avea o singura linie - stoc anterior, iar valoarea va fi cea initiala.
Apoi vei putea regla situatia clientilor.
Oricum iti recomand, daca ai facut transferul in Saga C sa procedezi in aceasta ordine:
1. Intri in Saga C si faci o salvare a bazei de date si nu mai introduci date.
2. Intri in S si stergi toate generarile de articole contabile pentru perioada 01-07-2005 pina la ultima
3. Introduci la tipuri articole, articole si iesiri, date, asa cum am aratat mai sus
4. Faci reglarile de cuviinta la situatii clienti
5. Regenerezi si transferi in C articolele contabile
6. Blochezi in articole articolul pe care l-ai creat (asta pentru a nu mai putea fi utilizat)
7. In C restaurezi salvarea facuta la pct.1

sau

o solutie mai simpla ar fi sa introduci plata cu minus la factura respectiva, iar apoi in C sa o stergi, dupa ce o transferi


Cam asa vad eu ca s-ar putea rezolva problema ta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

saboo
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: targoviste

#3 Mesaj de saboo »

Multumesc mult. Optez pentru solutia a doua, fiindca de la 1 iulie am mai facut unele compromisuri si risc sa le pierd stergand generarile de pana acum din Saga S. Sper ca pana la inchiderea lunii septembrie sa nu uit de acest nou aranjament.
O sa tin cont si de ideea cu articolul nestocat, daca o sa mai am probleme ce se preteaza la utilizarea acestuia.

Scrie răspuns