Monografie Concursuri

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dinur932
Mesaje: 93
Membru din: Joi Mar 19, 2009 12:00 am
Localitate: Ploiesti

Monografie Concursuri

#1 Mesaj de dinur932 »

Buna ziua,

Am o societate cu domeniul Restaurant.Pentru a-si face reclama ,a facut un concurs cu premiul o masa gratuita.
Produsele au fost scazute prin casa de marcat cu bon fiscal.Am inregistrat vanzarea de produse pe 707.
Totusi produsele ar fi ceva de protocol sau reclama.Cum fac contarea acestei operatii?


Multumesc !

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Monografie Concursuri

#2 Mesaj de paturcai »

Descarcarea de gestiune va fi:
623.analitic distinct = 3XXX (clasa de stocuri)
Din punct de vedere al TVA, potrivit art. 128 alin. (8) lit. e) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal nu constituie livrare de bunuri acordarea in mod gratuit de bunuri ca mostre in cadrul campaniilor promotionale, pentru incercarea produselor sau pentru demonstratii la punctele de vanzare, precum si alte bunuri acordate in scopul stimularii vanzarilor in conditiile stabilite prin norme.
In acest sens, punctul 6 alin. (13) din Titlul VI al Normelor metodologice de aplicare a Legii 571/2003 privind Codul fiscal stabileste ca se cuprind in categoria bunurilor acordate in mod gratuit in scopul stimularii vanzarilor:
a) pe langa bunurile oferite in mod gratuit ca mostre in cadrul campaniilor promotionale, pentru incercarea produselor sau pentru demonstratii la punctele de vanzare, si orice alte bunuri care sunt destinate pentru reclama si publicitate;
b) in alte cazuri decat cele prevazute la lit. a), bunurile care sunt produse de persoana impozabila in vederea vanzarii sau sunt comercializate in mod obisnuit de catre persoana impozabila, acordate in mod gratuit clientului, numai in masura in care sunt bunuri de acelasi fel ca si cele care sunt sau au fost livrate clientului. Atunci cand bunurile acordate gratuit in vederea stimularii vanzarilor nu sunt produse de persoana impozabila si/sau nu sunt bunuri comercializate in mod obisnuit de persoana impozabila, acordarea gratuita a acestora nu va fi considerata livrare de bunuri daca:
1. se poate face dovada obiectiva a faptului ca acestea pot fi utilizate de catre client in legatura cu bunurile/serviciile pe care le-a achizitionat de la respectiva persoana impozabila; sau
2. bunurile/serviciile sunt furnizate catre consumatorul final si valoarea bunurilor acordate gratuit este mai mica decat valoarea bunurilor/serviciilor furnizate clientului.

Ca atare, doar in aceste conditii, acordarea in mod gratuit de bunuri in scopul stimularii vanzarilor nu sunt considerate livrari de bunuri si nu sunt impozabile din punct de vedere a TVA iar societatea nu are obligatia de a colecta TVA la acordarea acestora.

Drepturile de proprietate intelectuala apartin: Rentrop si Straton
http://infotva.manager.ro/articole/info ... -3703.html
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

dinur932
Mesaje: 93
Membru din: Joi Mar 19, 2009 12:00 am
Localitate: Ploiesti

Re: Monografie Concursuri

#3 Mesaj de dinur932 »

Imi cer scuze de intarziere.


Multumesc frumos!

stefanm86
Mesaje: 67
Membru din: Mar Feb 11, 2014 9:09 am

Re: Monografie Concursuri

#4 Mesaj de stefanm86 »

Buna ziua,
S-a organizat un concurs in care sa premiaza castigatorul cu un produs din cele oferite pe site.
Ce este mai ok sa fac: aviz de insotire cu valoare zero si cu mentiunea ca nu se factureaza si ca reprezinta bunuri acordate in mod gratuit in scopul stimularii vanzarilor sau factura cu valoarea zero?
Multumesc!

stefanm86
Mesaje: 67
Membru din: Mar Feb 11, 2014 9:09 am

Re: Monografie Concursuri

#5 Mesaj de stefanm86 »

am facut aviz cu valoare zero.
pt a mi se genera 623 = 371 am gasit o solutie data pe forum :)

Scrie răspuns