Majorare valoare mijloc fix

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
alexandrub
Mesaje: 148
Membru din: Mar Iun 02, 2009 12:00 am

Majorare valoare mijloc fix

#1 Mesaj de alexandrub »

Buna ziua, am o situatie jenanta prin cat de simpla o banuiesc eu a fi si pe care totusi nu reusesc sa o descurc. Am un banc de probe pentru pompele de injectie care este in curs de amortizare din 2009. De curand s-a achizitionat o flansa care foloseste - odata ce este montata la banc - la verificarea unui anumit tip de pompe de injectie. Bun, aici e aici. Nu poate fi mijloc fix, este sub 2500 si de fapt nu e autonoma, trebuie montata la banc ca sa functioneze. Nu poate fi piesa de schimb, ca nu schimba nimic, cu ea sau fara ea bancul functioneaza. Deci de fapt majoreaza valoarea mijlocului fix care este insusi bancul. Cum inregistrez eu insa pozitia din factura? Daca trec contul 2132 "Aparate si instalatii de masura" atunci piesa se duce in tabloul de imobilizari si face rand separat de mijloc fix. Nu e in regula. Ar trebui, am inteles, sa fac click pe pozitia bancului in tabloul de imobilizari si apoi pe "Modernizari/etc..." si sa trec acolo piesa care mareste valoarea mijlocului fix. Dar cum naiba inregistrez intrarea cu piesa respectiva, cu ce cont?? Nu 3024, nu 303, nu 2132... atunci? Va rog sa ma ajutati, ca sunt batuta in cap astazi.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Majorare valoare mijloc fix

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Eu zic ca este piesa
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: Majorare valoare mijloc fix

#3 Mesaj de paidolat181 »

si de ce nu 2132=404?
introduci factura in intrari, apoi cand solicita inregistrarea in imobilizari renunti la aceasta optiune sau o stergi daca ai valida-o! Dupa aceea mergi pe MF la care atribui ȚmodernizareaȚ si operezi acolo crestrea de valoare.
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Majorare valoare mijloc fix

#4 Mesaj de herganiec »

de acord cu paidolat181.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

alexandrub
Mesaje: 148
Membru din: Mar Iun 02, 2009 12:00 am

Re: Majorare valoare mijloc fix

#5 Mesaj de alexandrub »

Va multumesc, asa am facut, cu 404=2132 si cu modernizare mijloc fix.

Scrie răspuns