Livrari intracomunitare sau exporturi?

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
muresanc
Mesaje: 73
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

Livrari intracomunitare sau exporturi?

#1 Mesaj de muresanc »

Va rog mult sa ma ajutati si pe mine!
Am si eu niste situatii mai ciudate si anume:
1. Firma romaneasca factureaza unui client german pe baza de invoice , dar, la dispozitia clientului, marfa se descarca in Austria.
Este livrare intracomunitara, nu?

2. Firma romaneasca factureaza unui client german pe baza de invoice, dar, la dispozitia clientului marfa se descarca in Elvetia?
Mai este si aceasta o livrare intracomunitara?

3. Firma romaneasca factureaza unui client elvetian pe baza de invoice, dar la dispozitia clientului marfa se descarca in Germania.
Se considera a fi un export?

Precizez ca pe invoice apare pe langa datele de identificare ale clientului si locul descarcarii marfii, dispus de client.
Conditia de livrare este DDU Timisoara in toate cazurile.

Cum se evidentiaza aceste operatiuni in Saga atata vreme cat nu se poate preciza niciunde locul descarcarii ( se precizeaza doar clientul si tara acestuia).
Unde vor apare in decontul de TVA fiecare din aceste cazuri?
Cum se pune referinta din jurnalele de vanzari respectiv de cumparari? Dupa ce regula?
Mentionez ca utilizez Saga (C+S).
Astept sugestiile voastre.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

1 şi 3 - LIC, 2 Export.


Definiţia LIC: art.128, alin.9
(9) Livrarea intracomunitară reprezintă o livrare de bunuri, în înţelesul
alin. (1), care sunt expediate sau transportate dintr-un stat membru în alt stat membru de către furnizor sau de persoana către care se efectuează livrarea ori de alta persoana în contul acestora.

În Saga, alegi tip - Factură dacă sunt livrări de bunuri şi N dacă sunt servicii.
În cazul 3 şi 2 creezi client cu ţara de destinaţie.
Pentru cazul 3 ai nevoie de cod valid de TVA pentru Germania.

În decont 1 şi 3 pe rd. 1 - LIC bunuri sau 2 servicii pentru firme din UE
Exportul pe rd.10

Referinţele din jurnalele de cumpărări/vânzări, reprezintă de fapt coloanele jurnalelor orientative din OMFP 2217/2006. Acestea sunt determinate de program în funcţie de contul utilizat la cumpărări/vânzări.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

muresanc
Mesaje: 73
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#3 Mesaj de muresanc »

multumesc mult pentru ajutor tomac
cred ca m-am mai luminat si eu. :idea:
Cateva lamuriri suiplimentare daca se mai poate:
1. Clientul german este unul si acelasi cu un singur cod valid de TVA , dar i-mi dispune descarcarea marfii sau in Austria sau in Elvetia.
Cum sa-l creez de doua ori cu acelasi cod? Mai mult pentru faptul ca inm momentul in care i-mi face o plata la mai multe facturi, facturile sunt amestecate (si de Germania si de Elvetia).

2. Pe invoice eu am si produse finite si servicii.
Conditia de livrare este DDU dar pe unele facturi apare facturat, separat, pe o pozitie distincta, transport.
In aceste conditii, factura are si servicii si bunuri. Cum operez eu asa ceva in Saga?

Sincer cei de la finante au pareri diferite referitor la aceste probleme. Cate persoane am intrebat atatea variante am primit.

Astept raspunsul cu mare interes.

botezatua
Mesaje: 12
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am
Localitate: Galati

#4 Mesaj de botezatua »

LA:
" În Saga, alegi tip - Factură dacă sunt livrări de bunuri şi N dacă sunt servicii. "

am incercat si la mine dar nu am decat :
- factura
- aviz
- taxare inversa
- cu plata in rate
- scutit de deducere

si atat , la mine de ce nu se vede "N" daca sunt servicii ???

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#5 Mesaj de tomac »

muresanc scrie:1. Clientul german este unul si acelasi cu un singur cod valid de TVA , dar i-mi dispune descarcarea marfii sau in Austria sau in Elvetia.
Cum sa-l creez de doua ori cu acelasi cod? Mai mult pentru faptul ca inm momentul in care i-mi face o plata la mai multe facturi, facturile sunt amestecate (si de Germania si de Elvetia).
Tocmai pentru că dispune descărcarea în Elveţia sau Austria. Ceea ce livrezi şi transporţi/descarci în afara UE e export şi atunci va trebui să ai client cu CH la ţară şi cod de CH.
Nu prea ai ce face în acest caz, trebuie să te mulezi pe codul fiscal.
Legat de modul de descărcare a plăţilor pe care ţi le face e iarăşi la latitudinea ta - le împarţi în funcţie de ceea ce îţi plăteşte
muresanc scrie:2. Pe invoice eu am si produse finite si servicii.
....dar pe unele facturi apare facturat, separat, pe o pozitie distincta, transport.In aceste conditii, factura are si servicii si bunuri. Cum operez eu asa ceva in Saga?
În Saga operezi, obligatoriu serviciile pe factură distinctă şi nu pe aceiaşi factură cu bunurile. Asta pentru că dacă laşi pe factură şi servicii şi bunuri nu se va genera corect D390 care trebuie să conţină numai livrările intracomunitare de bunuri.
Poziţia din factură cu transport, o operezi în ecranul de ieşiri valută - ca factură separată pe acelaşi client utilizat la operarea facturii de livrare de bunuri, dar la tip alegi "N".

Aici: http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... 2430#12430 vei găsi un mini-ghid ce te va ajuta la a determina dacă operaţiunea e impozabilă sau nu în România din punct de vedere al TVA.


botezatua scrie:am incercat si la mine dar nu am decat :
....
si atat , la mine de ce nu se vede "N" daca sunt servicii ???
Pentru că ai încercat în ecranul de ieşiri nu în cel de ieşiri valută. Discuţia era generată de livrările intracomunitare cu clienţi din Germania.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

botezatua
Mesaje: 12
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am
Localitate: Galati

#6 Mesaj de botezatua »

Asa este, nu am fost atent.

Scrie răspuns