Cum contabilizez BO din trimestrul 3?

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bedregeanuo
Mesaje: 76
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:15 am

Cum contabilizez BO din trimestrul 3?

#1 Mesaj de bedregeanuo »

Administratorul a adus o factura de la furnizor (20.08), si biletul la ordin care s-a girat de la un client, din data de 12.09.(factura emisa clientului este din 04.09-dar am inregistrat-o in perioada aferenta ei)
Acum trebuie inregistrata factura furnizorului,stinse atatat datoria clientului, cat si a societatii catre furnizor.
Factura am inregistrat-o, cu data document aferenta, doar ca nu stiu ce data sa folosesc atat pentru plata clientului cat si plata furnizorului avand in vedere ca bo este din 12.09.

Va multumesc!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Cum contabilizez BO din trimestrul 3?

#2 Mesaj de paturcai »

Uitati sa ne spuneti CAND s-a incasat/platit acea suma pentru acel bilet la ordin.

Povestea este asa (probabil):
AM cumparat de la un furnizor pe baza unei facturi niste bunuri/servicii.
Am primit un bilet la ordin pentru o marfa pe care am vandut-o.

Pentru marfa vanduta am primit un bilet la ordin pe care l-am girat (l-am dat) furnizorului de la care am cumparat marfa.

Intrebare: cand inregistrez stingerea datoriei catre furnizor si catre client in baza acestui document?

Daca povestea este asa (cum am descris-o eu mai sus), momentul stingerii datoriilor este momentul in care eu am predat BILETUL la ordin catre furnizor. Nu ma intereseaza daca furnizorul meu si-a incasat banii sau si-i va incasa. Eu i-am predat un document pe care el trebuie sa-l incaseze.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

bedregeanuo
Mesaje: 76
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:15 am

Re: Cum contabilizez BO din trimestrul 3?

#3 Mesaj de bedregeanuo »

Conform extrasului de cont primit de la client, i s-au virat banii furnizorului meu in daca de 12.09.
Avand in vedere ca s-au depus declaratiile pentru acel trimestru(3) cand inreg acest BO ce data scadenta este necesar sa pun 12.09 sau data cand am primit dovada platii?

Va multumesc!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Cum contabilizez BO din trimestrul 3?

#4 Mesaj de paturcai »

Ca regula este momentul in care eu i-am inmanat biletul la ordin.
In momentul in care i-ati dat biletul ati intocmit un proces-verbal de predare-primire.
Pentru mine acea data este data la care suma a fost stinsa la mine in contabilitate.
Eu nu am timp sa fac politie si nici nu vreau sa fac politie sa vad cand anume sumele au fost incasate de catre beneficiarul biletului.
Nu e treaba mea.
Pentru mine - repet - data la care am stins datoria este data cand a fost predat acel document pe baza de proces-verbal sau data la care a fost scris: am primit B.O., data si semnatura.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

matetorneaa
Mesaje: 8
Membru din: Mar Noi 07, 2017 7:55 pm
Localitate: Targu Mures

Re: Cum contabilizez BO din trimestrul 3?

#5 Mesaj de matetorneaa »

Nu stiu daca trebuie facut proces verbal cand girez un BO? Pe BO se completeaza data, cine la girat, cui l-a girat. Il scanez (daca poti), daca nu scrii pe factura cu ce a fost achitata. Adica "Achitat cu BO ............., la data de...... Opinia mea.

Scrie răspuns