Preluare contabilitate

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
plugarua
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 06, 2015 10:43 am

Preluare contabilitate

#1 Mesaj de plugarua »

Buna ziua! Am preluat contabilitatea unei societăti comerciale, și nelămurirea mea ține de următorul aspect: am primit balanța de verificare aferentă lunii decembrie și vreau să vă întreb dacă trebuie să introduc în Saga doar soldurile finale ale conturilor sau toată balanța de verificare? Menționez că sunt începătoare în ale contabilității și e prima oară când utilizez Saga.
Mulțumesc

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Preluare contabilitate

#2 Mesaj de cernatv »

Doar soldurile.
Cel mai bine este sa citesti cu mare atentie help-ul programului inainte de a te apuca de treaba.

plugarua
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 06, 2015 10:43 am

Re: Preluare contabilitate

#3 Mesaj de plugarua »

Mulțumesc de sfat!

geambecd
Mesaje: 48
Membru din: Vin Iul 13, 2012 4:00 pm

Re: Preluare contabilitate

#4 Mesaj de geambecd »

Eu zic ca ai doua cazuri:
- preluare balanta la 31 decembrie anul X, situatie in care faci preluarea doar a soldurilor finale din balanta primita.
- preluare la finele unei oricare luni (sa zicem aprilie) din anul X+1, situatie in care iti recomand sa faci preluarea soldurilor finale din anul X impreuna cu rulajele cumulate de la 1 ianuarie anul X+1 pana la finele lunii "aprilie" a anului X+1.
Eu am avut cazul al doilea si mi-am cam batut capul cand am facut bilantul pe anul X+1 deoarece lipseau rulajele ianuarie - aprilie (si cifra de afaceri o calcula eronat, etc, samd).
De asemenea recomand o declaratie a fostului contabil (a administratorului) prin care isi asuma responsabilitatea pentru corectitudinea balantei si pentru inregistrarile de dinainte de data preluarii.

pascaa
Mesaje: 176
Membru din: Joi Oct 20, 2011 9:08 am

Re: Preluare contabilitate

#5 Mesaj de pascaa »

D init an/C init an- soldul la 31.12.2014.
D prec/C prec- total sume.
Introduci si clientii si furnizorii in ecranul iesiri, intrari, pentru analitice;apoi stergi soldul 401 si 411.

plugarua
Mesaje: 54
Membru din: Mar Ian 06, 2015 10:43 am

Re: Preluare contabilitate

#6 Mesaj de plugarua »

Am introdus soldurile finale ca și cum ar fi solduri inițiale. Vă mulțumesc încă o dată pentru sfaturi și promtitudine. O zi bună

Scrie răspuns