configurare model factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
vladm971
Mesaje: 17
Membru din: Lun Ian 19, 2015 10:03 am

configurare model factura

#1 Mesaj de vladm971 »

Buna tuturor,


Imi puteti spune si mie cum pot configura factura din setari, am incercat la configurare dar imi sunt inactive butoanele si nu inteleg de ce... iar eu vreau sa imi apara scurtaturile gen: Nr. Ord. Reg. Com sau CUI atat la furnizor cat si la cumparator.


Mentionez ca sunt foartttteeee noua in acest program si nu am apucat sa vad capabilitatile lui maxime .

Multumesc anticipat.

O zi buna!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: configurare model factura

#2 Mesaj de balazse »

La "iesiri" -> "tiparire" in casuta din stanga-sus poti trece informatii suplimentare.
Totusi care ii problema cu modul cum apare acum?

vladm971
Mesaje: 17
Membru din: Lun Ian 19, 2015 10:03 am

Re: configurare model factura

#3 Mesaj de vladm971 »

balazse scrie:La "iesiri" -> "tiparire" in casuta din stanga-sus poti trece informatii suplimentare.
Totusi care ii problema cu modul cum apare acum?
................

Eu vreau sa imi apara Cod fiscal:......., Nr. de Inr. Reg. Com: ............ lucru care nu apare nici la furnizor nici la cumparator.

As fi vrut sa atasez imagine dar nu imi da voie... indiferent de cat de mica e dimensiunea 3KB.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: configurare model factura

#4 Mesaj de balazse »

Pentru VladM971
Referitor la postare:
tomac scrie: Folosiți butonul "Răspunde" pentru a continua o discuție. Nu folosiți butonul "Citează" decât atunci când e nevoie să citați pe cineva.
Pai incarca imaginea pe un site (cum ar fi de exemplu http://www.imgur.com) si copiaza link-ul mentionat pentru imagine.
Pentru ce iti trebuie o asemenea situatie si cum ar trebui sa apara exact?

vladm971
Mesaje: 17
Membru din: Lun Ian 19, 2015 10:03 am

Re: configurare model factura

#5 Mesaj de vladm971 »

http://imgur.com/WxS22WS



Aici se poate vedea imaginea... eu vreau sa apara detaliat nu prescurtat informatiile. Daca ma poate ajuta cineva ....

Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: configurare model factura

#6 Mesaj de balazse »

Acum am inteles.
Incearca sa trimiti e-mail echipei Saga si vezi raspunsul lor. Dupa parerea mea, precis nu se va modifica, deoarece nu prea isi are rostul.

pascaa723
Mesaje: 60
Membru din: Joi Oct 01, 2020 3:56 pm
Contact:

Re: configurare model factura

#7 Mesaj de pascaa723 »

BUNA ZIUA ,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema . La facturiile de iesiri ,in Saga , la configurarea facturiilor , imi da o configuare ciudata , in sensul ca desi bifez sa fie si chinatnta atasata facturii , tot nu imi apare , iar in partea de jos , imi apare semnatura electronica si ca pot sa o trimit pe mail . Eu doresc formatul clasic , dar nu stiu ce am facut :roll:
Va rof sa ma ajutati

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: configurare model factura

#8 Mesaj de tomac »

Alegeți în ecranul de tipărire "Formular facturi 1", acum este ales "Formular PDF" care exact asta face - generează un pdf inteligent ce are posibilitatea de a fi semnat digital și se poate trimite pe mail din pdf.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns