transpunere cont

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
petrachel88
Mesaje: 93
Membru din: Vin Ian 04, 2008 12:00 am

transpunere cont

#1 Mesaj de petrachel88 »

Buna ziua, la 31.12.2014 am in soldul ct.212 o cladire inchiriata. Conform noilor reglementari contabile de la 01.01.2015 ar trebui sa apara in ct.215. Cum fac aceasta transpunere in saga. Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25947
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: transpunere cont

#2 Mesaj de tomac »

Nu e chiar asa
Nu orice clădire intra la 215
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

petrachel88
Mesaje: 93
Membru din: Vin Ian 04, 2008 12:00 am

Re: transpunere cont

#3 Mesaj de petrachel88 »

da, aveti dreptate, dar in cazul de fata este o investitie imobiliara. Pe mine ma intereseaza cum fac transpunerea in balanta din ianuarie 2015 a acestui cont( adica cum se opereaza in saga transpunerea conturilor vechi in cele noi). Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25947
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: transpunere cont

#4 Mesaj de tomac »

Prin articole contabile, nu aveți cum altcumva. În opinia mea un articol de tip 215=212 este unul ce reflectă tratamentul corect la 1 ianuarie a acestor situații. Astfel de situații pot apărea și în viitor, când o clădire a unei societăți, poate să-și schimbe destinația în investiție imobiliară la un moment dat (probabil și în urma unui proces de modernizare)
De asemenea în imobilizări, prin modificarea contului imobilizării și a celui de amortizare, dar numai după înregistrarea amortizării la decembrie. În cazul în care din varii motive s-ar reveni la închiderea lunii decembrie, înainte de a re-valida amortizarea trebuie avut grijă să se revină la conturile vechi.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns