furnizori

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
codaescui
Mesaje: 120
Membru din: Joi Ian 27, 2011 12:00 am

furnizori

#1 Mesaj de codaescui »

daca societatea platitoare de tva , obiect de activitate comert, achizioneaza Marfa de la un furnizor neplatitor, se creeaza analitic la 371 pentru el?
si la vanzarea marfii respective cum fac, ca raman cu stoc la 371 pe analitic.

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

Re: furnizori

#2 Mesaj de serbanm815 »

nu este nevoie de analitic, se pune bifa pt.tva (o pune de regula programul automat)
si nu vei deduce tva decat in luna achitarii facturii.

codaescui
Mesaje: 120
Membru din: Joi Ian 27, 2011 12:00 am

Re: furnizori

#3 Mesaj de codaescui »

daca furnizorul nu a colectat tva cand mi-a vandut-o, eu am dreptul sa deduc?
am vb astazi cu un reprezentant de la sagasoft si mi-a spus sa fac analitic la 371 pentru furnizorii cu, cota tva 0; analitic pentru furnizorii cu, cota tva 9%( aici am) si analitic cu,cota tva 24% ( aici am)
problema mea este urmatoarea : stoc final marfuri dupa validarea lunii decembrie este diferit de stoc initial la 01 ianuarie 2015< in raportul de gestiune>
reprezentantul saga mi-a spus ca din cauza cotei de tva care s-a amestecat dar .....repet luna decembrie este validat.stoc final 31.12.2014 diferint de stoc initial 01.01.2015 in raport
AJUTOOOR TOMAC

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: furnizori

#4 Mesaj de balazse »

Nu sunt TomaC, dar cred ca "reprezentantul saga" a zis altfel decat ai redat.
Cota de TVA are legatura la gestiune si nu la furnizor (adica poti avea gestiune cu TVA zero, 9 si 24).
Daca tu ai o evidenta global-valorica cu TVA 24% si faci achizitie cu TVA zero, atunci la "TVA %" vei trece zero, iar 4428 se va calcula dupa procentul definit la "gestiuni".

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: furnizori

#5 Mesaj de tomac »

Nu trebuie să creați nici un analitic. Probabil la SAGA nu au înțeles exact despre ce e vorba, dar soluția primită nu se aplică aici.
Nu se deduce nimic. Nici nu trebuie. Se introduce factura normal și la cotă de TVA puneți zero iar la contul de marfă contul analitic corespunzător cotei cu care vindeți produsele. Atât.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns