venituri din consultanta microintreprindere

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
petrachel88
Mesaje: 93
Membru din: Vin Ian 04, 2008 12:00 am

venituri din consultanta microintreprindere

#1 Mesaj de petrachel88 »

Buna ziua, cum se face determinarea ponderii de 20% venituri din consultanta lunar sau trimestrial? Mai concret, o microintreprindere realizeaza venituri din consultanta de peste 20% in luna ianuarie 2015. Depun acum 010 pentru modificarea vectorului fiscal sau aceasta pondere se calculeaza trimestrial, insemnand ca la 31 mart. se calculez din nou aceasta pondere?
Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: venituri din consultanta microintreprindere

#2 Mesaj de tomac »

11. În situaţia în care, în cursul anului fiscal, o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanţă şi management în veniturile totale este de peste 20% inclusiv, aceasta datorează impozit pe profit începând cu trimestrul în care limita sau ponderea au fost depăşite, luându-se în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Contribuabilul va comunica, în termen de 30 de zile de la data de la care nu mai sunt îndeplinite oricare dintre cele două condiţii, organului fiscal ieşirea din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor prin depunerea unei declaraţii de menţiuni, potrivit Codului de procedură fiscală.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

petrachel88
Mesaje: 93
Membru din: Vin Ian 04, 2008 12:00 am

Re: venituri din consultanta microintreprindere

#3 Mesaj de petrachel88 »

Articolul din lege il cunosc, ce nu am inteles si v-am rugat pe dvs. sa ma lamuriti: calculul ponderii veniturilor din consultanta se face la ianuarie sau la sfarsitul trim I? Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: venituri din consultanta microintreprindere

#4 Mesaj de tomac »

După cum e textul de lege se înțelege că dacă în ianuarie a depășit ponderea, are 30 de zile să schimbe vectorul fiscal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

petrachel88
Mesaje: 93
Membru din: Vin Ian 04, 2008 12:00 am

Re: venituri din consultanta microintreprindere

#5 Mesaj de petrachel88 »

Va multumesc, asa interpretez si eu. Dar am intalnit (pe net!) urmatoarea abordare: determinarea ponderii de 20% se efectueaza trimestrial, la fiecare termen de plata a impozitului, cumulat de la inceputul anului,fara a determina pt.fiecare luna calendaristica, privita de sine statator.
Am sperat ca cineva a avut o situatie similara si ma indruma si pe mine.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: venituri din consultanta microintreprindere

#6 Mesaj de gramac921 »

@petrachel88 , deja ce ai vazut tu pe net , textul acela e o adaugare la lege :)

Faceti asa cum v-a spus @tomac .

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: venituri din consultanta microintreprindere

#7 Mesaj de apetrem »

Si opinia mea este ca determinarea ponderii de 20% se efectueaza trimestrial.
Conditiile sunt in prima fraza: "trimestrul în care limita sau ponderea au fost depăşite"
Fraza a doua face referire la condititiile din prima fraza.
Altfel, ar putea exista chiar trei schimbari inutile de vector fiscal, functie de variatia ponderii de la o luna la alta.
Marian Apetre

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: venituri din consultanta microintreprindere

#8 Mesaj de gramac921 »

apetrem , eu zic ca nu face nicio referire la prima parte a frazei . Acolo spune de cand anume datoreaza impozit pe profit . E total altceva.

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: venituri din consultanta microintreprindere

#9 Mesaj de scortarum819 »

Am avut eu doua cazuri, in ambele am depasit ponderea la 31.01 si mi-au schimbat vectorul fiscal, atata doar ca, pe langa balanta, mi-au cerut sa atasez SI copia facturii de consultanta la D010.

Scrie răspuns