diferente la stoc materiale

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

diferente la stoc materiale

#1 Mesaj de todaz »

Buna!

Imi poate spune cineva in care Lege gasesc amenzile in cazul diferentelor de stocuri materiale din depozit(faptic) si contabilitate?

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: diferente la stoc materiale

#2 Mesaj de apetrem »

Nu exista o asemenea lege.
Marian Apetre

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: diferente la stoc materiale

#3 Mesaj de todaz »

Trebuie sa existe, ca atunci nici nu ma poate amenda daca nu coincide.Pe baza de ce imi da amenda?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: diferente la stoc materiale

#4 Mesaj de fagarasa176 »

Pe faptul ca ai vandut fara sa te inregistrezi cu venitul
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diferente la stoc materiale

#5 Mesaj de eugen01 »

Si apetrem are dreptate...dar si fagarasa176:
omfp 1802 (in omfp3055 era pe la art.156) :
284. ‐ (1) Deținerea, cu orice titlu, de bunuri materiale, precum şi efectuarea de operațiuni economice, fără să fie înregistrate în contabilitate, sunt interzise.
(2) În aplicarea alin. (1) este necesar să se asigure:
a) ........;
b) în situația unor decalaje între aprovizionarea şi recepția bunurilor care se dovedesc a fi în mod cert în proprietatea entității, se procedează astfel:
‐ bunurile sosite fără factură se înregistrează ca intrări în gestiune atât la locul de depozitare, cât şi în contabilitate, pe baza recepției şi a documentelor însoțitoare;
‐ bunurile sosite şi nerecepționate se înregistrează distinct în contabilitate ca intrare în gestiune;
c) în cazul unor decalaje între vânzarea şi livrarea bunurilor, acestea se înregistrează ca ieşiri din
entitate, nemaifiind considerate proprietatea acesteia, astfel:
‐ bunurile vândute şi nelivrate se înregistrează distinct în gestiune, iar în contabilitate în conturi în afara bilanțului;
‐ bunurile livrate, dar nefacturate se înregistrează ca ieşiri din gestiune atât la locurile de depozitare, cât şi în contabilitate, pe baza documentelor care confirmă ieşirea din gestiune potrivit legii;

L82/1991 (publicata si rasactualizata) : Contraventii si infractiuni

ART. 41
Constituie contraventie urmatoarele fapte:
1. detinerea, cu orice titlu, de elemente de natura activelor si datoriilor, precum si efectuarea de operatiuni economico-financiare, fara sa fie inregistrate in contabilitate;
2. nerespectarea reglementarilor emise de Ministerul Finantelor Publice, .........:

c) intocmirea si utilizarea documentelor justificative si contabile pentru toate operatiunile efectuate, inregistrarea in contabilitate a acestora in perioada la care se refera, pastrarea si arhivarea acestora, precum si reconstituirea documentelor pierdute, sustrase sau distruse;

ART. 42
(1) Contraventiile prevazute la art. 41 se sanctioneaza cu amenda, dupa cum urmeaza:
- .....
- cele prevazute la pct. 2 lit. a), b) si c), cu amenda de la 300 lei la 4.000 lei;
Sursa: NIR

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: diferente la stoc materiale

#6 Mesaj de fagarasa176 »

WB @eugen
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: diferente la stoc materiale

#7 Mesaj de todaz »

Multumesc!

Scrie răspuns