competenta ITM

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
filipc290
Mesaje: 65
Membru din: Mie Ian 11, 2012 5:39 pm

competenta ITM

#1 Mesaj de filipc290 »

Buna. Am un salariat care a incetat activitatea in 01.02.2014. Azi, 17.04.2015 am primit instiintare de la ITM ca aceasta a facut sesizare, cu privire la niste drepturie neachitate la plecare, respectiv concediu odihna neefectuat.


Mai are ITM competenta sa solutioneze cererea ei sau nu si care e reglementarea legala care ii acorda aceasta competenta?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: competenta ITM

#2 Mesaj de balazse »

ITM ti-a facut o instiintare/sesizare (adica o intelegere pe cale amiabila), in cazul in care anagajatul a fost neindreptatit atunci se va ajunge la judecata si una doua o sa se dea hotararea, iar daca nu ati respectat legislatia atunci pe langa drepturile angajatului veti mai platii si unele cheltuieli de judecata.

filipc290
Mesaje: 65
Membru din: Mie Ian 11, 2012 5:39 pm

Re: competenta ITM

#3 Mesaj de filipc290 »

Nu sunt pe deplin lamurita. ITM m-a instiintat doar verbal si mi-a cerut dosarele de personal ale unor angajate incetate la inceputul anului 2014. Din surse neofociale, acestea s-au plans ca nu li s-a achitat CO neefectuat la plecare.

Poate ITM sa ma cereceteze si sa ma sanctioneze pentru o incetare de acum un an?

Mai are aceasta competenta sau nu?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: competenta ITM

#4 Mesaj de balazse »

El poate sa vina sa te verifice oricand (mai ales cand se fac sesizari), ca te verifica retroactiv este normal, adica ai vrea sa vina sa poate verifice ce ai facut de azi in colo?

filipc290
Mesaje: 65
Membru din: Mie Ian 11, 2012 5:39 pm

Re: competenta ITM

#5 Mesaj de filipc290 »

Nu, nu as vrea sa ma verifice de acum incolo, dar nici dupa un an de la incetare sa vina sa ma verifice. Consider ca ar trebui limitata un pic competenta. De aceea exist acel termen de contestare al deciziei. Puteau atunci, imediat dupa incetare sa faca sesizare nu dupa un an de zile, si ITM sa mai fie competent sa solutioneze sesizarea.

Deci sa inteleg ca ma poate lua si pentru incetari de acum 10 ani, nu?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: competenta ITM

#6 Mesaj de cernatv »

Nici chiar asa, dar de acum vreo 3......
De ce nu, Udrea nu doarme cu plosnitele tot pentru ceva de acum 3-4 ani?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: competenta ITM

#7 Mesaj de eugen01 »

"Consider ca ar trebui limitata un pic competenta. De aceea exist acel termen de contestare al deciziei. Puteau atunci, imediat dupa incetare sa faca sesizare nu dupa un an de zile, si ITM sa mai fie competent sa solutioneze sesizarea. "
Pai de ce se cere ca statele de plata sa fie pastrate 50 ani ?

Altfel:
Art. 171. (1) Dreptul la actiune cu privire la drepturile salariale, precum si cu privire la daunele rezultate din neexecutarea in totalitate sau in parte a obligatiilor privind plata salariilor se prescrie in termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.
(2) Termenul de prescriptie prevazut la alin. (1) este intrerupt in cazul in care intervine o recunoastere din partea debitorului cu privire la drepturile salariale sau derivand din plata salariului.
iar ca si "desfasurator" (chiar daca e alta speta..procedura e aceeasi; adica ITM-ul musai sa raspunda la solicitari in scris..si..chiar cu...celeritate(!)..chiar e dreptul lor sa verifice oricand..orice)
http://lexcafe.ro/drept-penal/angajator ... -restante/

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8251
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: competenta ITM

#8 Mesaj de herganiec »

filipc290 scrie:Buna. Am un salariat care a incetat activitatea in 01.02.2014. Azi, 17.04.2015 am primit instiintare de la ITM ca aceasta a facut sesizare, cu privire la niste drepturie neachitate la plecare, respectiv concediu odihna neefectuat.
"Art. 146. - (1) Concediul de odihnă se efectuează în fiecare an.
  (2) În cazul în care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau parţial, concediul de odihnă anual la care avea dreptul în anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei în cauză, angajatorul este obligat să acorde concediul de odihnă neefectuat într-o perioadă de 18 luni începând cu anul următor celui în care s-a născut dreptul la concediul de odihnă anual.
  (3) Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă."

Codul muncii

Dupacum vedeti trebuia sa-i platiti si zilele de co neefectuat.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns