Decl.300

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tatum
Mesaje: 459
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

Re: Decl.300

#16 Mesaj de tatum »

Plati astazi cei 4100 .
Apoi, veti inscrie in decontul lunii iunie, rd.35, ca suma neachitata din perioada precedenta doar diferenta de 3400 iar la rd.33 veti avea aceeasi suma ca suma negativa tva in perioada de raportare .
Pana la 25.07.2015 se vor mai calcula doar dobanda si penalitati pentru cei 3400 (nu pt. intreaga suma neachitata din per.precedenta)

tatum
Mesaje: 459
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

Re: Decl.300

#17 Mesaj de tatum »

puteti pune manual

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Decl.300

#18 Mesaj de pinteae »

Te cred, insa in Codul de procedura fiscala se prevede altceva. Citeste art. 116 si trimiterile de la acesta. Ma refer la calculul accesoriilor, care nu se opreste astazi, data platii diferentei.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Decl.300

#19 Mesaj de stefi »

Nu am stiut...
Va multumesc amandurora pt. ajutorul acordat.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Decl.300

#20 Mesaj de apetrem »

pinteae scrie:Te cred, insa in Codul de procedura fiscala se prevede altceva. Citeste art. 116 si trimiterile de la acesta. Ma refer la calculul accesoriilor, care nu se opreste astazi, data platii diferentei.
Este acelasi impozit, nu este o compensare.
Marian Apetre

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Decl.300

#21 Mesaj de pinteae »

Marian, te rog citeste cu atentie prevederile de mai jos, regasite in Codul de procedura fiscala si coreleaza-le. O sa ajungi la concluzia ca nu poti compensa un TVA de recuperat (din iunie), cu un TVA de plata datorat anterior (cel din mai), mai devreme de data scadentei, adica 27.07.2015. Doar atunci societatea o sa detina calitatea de creditor, pe seama TVA de rambursat.

Codul de procedura fiscala
...
Art. 116: Compensarea
(1) Prin compensare se sting creanţele statului sau unităţilor administrativ-teritoriale ori subdiviziunilor acestora reprezentând impozite, taxe, contribuţii şi alte sume datorate bugetului general consolidat cu creanţele debitorului reprezentând sume de rambursat, de restituit sau de plată de la buget, până la concurenţa celei mai mici sume, când ambele părţi dobândesc reciproc atât calitatea de creditor, cât şi pe cea de debitor, cu condiţia ca respectivele creanţe să fie administrate de aceeaşi autoritate publică, inclusiv unităţile subordonate acesteia
...
(5) În sensul prezentului articol, creanţele sunt exigibile:
a)la data scadenţei, potrivit art. 111;
...
Art. 111: Termenele de plată
(1)Creanţele fiscale sunt scadente la expirarea termenelor prevăzute de Codul fiscal sau de alte legi care le reglementează
...

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Decl.300

#22 Mesaj de nasteaf »

Am preluat o firma din luna aprilie care este platitoare de TVA, raportare trimestriala-am primit si Decl.010+CIF cu RO- si mi-a zis ca aplica sistemul de TVA la incasare.Trebuia sa verific eu pe site ANAF acest lucru, dar nu am verificat, am intocmit decontul de TVA pe trim.II 2015 cu TVA la incasare si l-am si transmis ieri, am recipisa ANAF si acum am verificat pe site ANAF si constat ca nu aplica TVA la incasare.Am facturi emise si neincasate in sold la 30.06.2015, deci si TVA neexigibil la incasare, la TVA neexigibil la plata este corect.
Ce pot sa fac in acest caz??
Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Decl.300

#23 Mesaj de tomac »

Să refaceți partea de TVA colectat. Dar nu numai atât. și pe partea de TVA deductibil pot exista probleme, în sensul că doar TVA de la parteneri ce aplică sistemul de TVA la încasare se poate deduce la plată, restul putând fi dedus la data facturii.
Și după ce refaceți să faceți o solicitare de corecții materiale a decontului pe motiv de preluare eronată a sumelor din jurnalele de TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Decl.300

#24 Mesaj de nasteaf »

Multumesc mult de raspuns.
Daca nu cer prea mult, nu am mai facut pana acum la Finante o asemenea solicitare si daca ma mai puteti ajuta va rog.
Presupun ca trebuie depus un dosar nu?
Ce trebuie sa contina acel dosar??
Fac o cerere de corectii materiale la Decont 300 (dupa ce refac corect trim.II 2015 bineinteles ), atasez vechea decl.300, noua decl.300 corectata, jurnalele de vanzari si cumparari corecte, pun pe stick noua declaratie 300???
Sau care este procedura??
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Decl.300

#25 Mesaj de tomac »

Este o cerere simplă în care spui ce s-a întâmplat și că ai preluat eronat sumele din jurnalele de TVA. Și soliciți corecția deconturilor indicând rândurile ce se modifică (și coloanele normal). Atașezi un decont corect de TVA, generat după refacerea jurnalelor de TVA și jurnalele de vânzări/cumpărări.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Decl.300

#26 Mesaj de stefi »

Buna ziua!
Mi-am descoperit o greseala din luna mai la tva, am cu un 0,01lei mai mult la tva, la intrari la o factura de la posta. Ce sa mai fac acum? Trebuie refacut D394 pt. luna mai si pusa acea diferenta la regularizari pe decontul de tva din iulie?
Multumesc!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Decl.300

#27 Mesaj de pinteae »

Pentru diferenta aceasta, mare imi este mirarea de ce nu ai avut control de la finante pe D394. Dar nu-i tarziu nici acum, Asteapta-te! Iar in ceea ce priveste D300, trebuie neaparat sa depui un decont de corectie, este eroare materiala. :shock:

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Decl.300

#28 Mesaj de roncovf »

Și demisia de onoare, doar nu vrei să pătezi onoarea breslei contabilicești.
:mrgreen:

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Decl.300

#29 Mesaj de stefi »

Si cum procedez mai exact cu decontul de corectie?
Depun D394 din nou pt. lun mai?

P.S. Multumesc lui Tatum si Pintae, au avut dreptate cu platile la penalitati si dobanzi, acestea au curs pana la 25.06, chiar daca am depus D300 pe 0 la iunie.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Decl.300

#30 Mesaj de balazse »

Nu faci nici o corectie pentru 0,01 lei, deoarece nu isi are rostul. Oricum in D.300 si D.394 se declara fara zecimale, ca urmare nu ai cum sa ai probleme.

Scrie răspuns