FACTURA CU TAMPLARIE +MONTAJ

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bedregeanuo
Mesaje: 76
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:15 am

FACTURA CU TAMPLARIE +MONTAJ

#1 Mesaj de bedregeanuo »

Buna ziua!
Societatea are 3 facturi cu avans tamplarie, avansul l-am dus pe 4092.
Acum a sosit factura cu storno avans si facturarea serviciului: tamplarie pvc+montaj.
Societatea a executat o lucrare mai ampla constructii+montaj tamplarie, dar tamplarie a fost oferita de o alta societate, de la care implicit am primit aceste facturi. Intrebarea mea este ce cont sa utilizez pentru serviciul facturat avand in vedere ca tamplaria este la client si nu apartine societatii.

Multumesc!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: FACTURA CU TAMPLARIE +MONTAJ

#2 Mesaj de paturcai »

Eu l-as considera (fara niciun fel de gluma) marfa.
Fac o intermediere a serviciului si imi recuperez aceasta suma.
Sa inteleg ca de fapt firma dvs cumpara si revinde: in cazul de fata a cumparat tamplarie de la un furnizor (nu trebuia contabilizat in 4092, trebuia in 4091) iar de la un alt furnizor montajul acestuia (cont 4092)

Cand ati refacturat probabil ca ati refacturat la fel:
1. Tamplarie pvc
2. Montaj tamplarie
3. Storno avans
Eu as fi inregistrat "tamplaria" in stocuri si la fel as fi procedat si cu "montaj" pentru ca as fi dorit sa evidentiez intr-un fel ca de acea cheltuiala eu ca societate nu m-am folosit ci am "revandut-o"(sic!)



Ca o paranteza: nu am sa inteleg niciodata de ce Mfinante nu a cautat o solutie pentru "intermediere servicii" ca sa se poata verifica daca acele servicii se recupereaza de la clienti. (In acest caz sunt si casele de intermediere a transporturilor)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

bedregeanuo
Mesaje: 76
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:15 am

Re: FACTURA CU TAMPLARIE +MONTAJ

#3 Mesaj de bedregeanuo »

SI eu m-am gandit sa duc pe stocuri, am ales 4092 pentru ca pe facturile de avans exact asa era trecut:'avans tamparie', iar pe factura finala apare storno avans tamplarie si montaj +tamplarie , nu este evidentiat pretul manoperii si pretul 'produsului' este o suma cumulata, facturile sunt de la acelasi furnizor, tocmai de aceea nu stiu exact ce cont sa folosesc.

Eu pentru descarcarea gestiunii folosesc devize, si eventual in deviz voi trece cumulat suma respectiva...m-am gandit sa duc produsul +manopera pe 3028, dar astept un sfat.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: FACTURA CU TAMPLARIE +MONTAJ

#4 Mesaj de paturcai »

Mergeti cu el pe stocuri TOCMAI pentru a PROBA faptul ca ati revandut acel serviciu.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

siegad584
Mesaje: 8
Membru din: Mie Ian 16, 2019 5:07 pm

Re: FACTURA CU TAMPLARIE +MONTAJ

#5 Mesaj de siegad584 »

Buna ziua.Am si eu o nedumerire in legatura cu o factura de avans tamplarie daca ma puteti lumina.Factura este cu tva la incasare si nu stiu daca si factura de avans tamplarie trebuie cu taxare inversa ca si facturile normale de tamplarie.De obicei cand inregistram factura normala de tamplarie cu tva la incasare se bifa automat casuta pentru tva la incasare.Sa deduc ca doar factura finala o inregistrez cu tva la incasare si taxare inversa?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24154
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: FACTURA CU TAMPLARIE +MONTAJ

#6 Mesaj de balazse »

Acum discutam de factura pentru care aplici "TVA la incasare" sau "taxare inversa"?
Factura de avans are acelasi regim ca si factura finala.

Scrie răspuns