Tva la marja de profit - declaratia 390

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
solovastru
Mesaje: 132
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Tva la marja de profit - declaratia 390

#1 Mesaj de solovastru »

Buna, ma lovesc de urmatoarea problema. La o firma inregistrata in RO(cu specific achizite revanzare auto second-hand, vies, cu declarare la finante ca utilizand tva la marja de profit, etc) am procedura standard de achizitie / vanzare asfel:

1. Cumparare auto din UE de la firma care aplica marja de profit (valoare bun 10.000 eur)
2. Vanzare auto in RO la pers fizica / juridica (val vanzare 11.000 eur)

Din cate am inteles:
1. Factura de achzitie se trece la Intrari valuta (fara T), deoarece nu aplic taxarea inversa, cu TVA 0, costul meu fiind intreaga valoare de achizitie. Nu se declara nimic pe D390
2. La vanzare colectez TVA doar la marja de profit (pret intrare - pret iesire = 1.000 eur). Colectez TVA 240 eur

E corecta interpretarea?
Multumesc

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#2 Mesaj de pinteae »

1. Factura se trece la intrari dar se alege opriunea "U Servicii cf. art. 152^1", la coloana Tip;
2. La vanzare, daca optezi pentru regimul special, la coloana Tip alegi aceeasi optiune, daca optezi pentru regimul normal atunci alegi factura, ca tip. Daca ai o singura operatiune, atunci TVA pe marja bruta o sa fie 1000*24/124=193,55 euro (suta micsorata).

Introducand intrarile si iesirile, alegand la coloana "Tip", optiunea "U", o sa poti lista distinct Jurnalele de TVA, pentru operatiunile second-hand si pentru regimul normal.

Dar atentie, trebuie sa conduci un jurnal special prin intermediul caruia se determina marja bruta si TVA aferent, pentru fiecare perioada fiscala si prin intermediul caruia recalculezi marja bruta pe an intreg.

solovastru
Mesaje: 132
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#3 Mesaj de solovastru »

152/2 Baza de impozitare a serviciului unic prevăzut la alin. (2) este constituită din marja de profit, exclusiv taxa, care se determină ca diferenţă între suma totală care va fi plătită de călător, fără taxă, şi costurile agenţiei de turism, inclusiv taxa, aferente livrărilor de bunuri şi prestărilor de servicii în beneficiul direct al călătorului, în cazul în care aceste livrări şi prestări sunt realizate de alte persoane impozabile.

Pe acest considerent nu ar trebui ca baza de impozitare la care se aplica TVA sa fie de 1000 eur ? astfel incat TVA-ul rezultat sa fie 240 eur ?

mersi

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#4 Mesaj de pinteae »

Nu amesteca regimurile speciale. In prima postare ai facut referire la bunurile second-hand, acum te referi la serviciile de turism. Care-i speta ta?

solovastru
Mesaje: 132
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#5 Mesaj de solovastru »

ma refer strict la marja aferenta comertului auto second hand. Imi puteti spune articolul din codul fiscal care reglementeaza tva-ul la aceasta marja de profit ?
multumesc

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#6 Mesaj de pinteae »

Art. 152^2 din Codul fiscal, reglementat de pct. 64 din Normele de aplicare a Codului fiscal.

marincasc
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 30, 2015 2:28 pm

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#7 Mesaj de marincasc »

Imi poate scrie cineva care este monografia contabila pentru TVA la marja de profit?

solovastru
Mesaje: 132
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#8 Mesaj de solovastru »

acum ma lovesc de alte probleme: desi aplic tva la marja de profit, eu folosesc aceasta procedura la toate achizitiile mele ?
- din cate am inteles am urmtatoarele cazuri

1. cand cumpar de la persoane juridice care imi mentioneaza cota tva pe factura (ex 10.000 + 2400) eu voi vinde in mod normal aplicand tva la valoare de vanzare (11.000 + 2640) indiferent de cumparator

2. cand cumpar de la persoane juridice care au mentionat TVA inclus si nedeductibil pe factura (10.000 + 0)(deci aplica TVA la marja de asemenea) eu voi vinde idem utilizand TVA la marja (11.000 eur pret de vanzare, marja cu tva inclus 1.000 eur, deci 865 eur + 135 eur TVA) indiferent de cumparator

3. cand cumpar din UE de la comerciant care utilizeaza marja de profit nu trec in saga pe T ci normal cu tva 0, si voi aplica TVA la marja, indiferent de persoana beneficiara, si de asemenea nu le voi declara in D390

4. cand cumpar de la persoana juridica din UE care e inregistrata in VIES dar nu utilizeaza marja de profit, voi trece T la intrari
valuta, voi aplica taxarea inversa si nu voi achita TVA la furnizor (cu declararea in D390), iar la vanzare voi aplica TVA la intreaga valoare de vanzare, indiferent de persoana beneficiara

5. cand cumpar de la persoana fizica din tara, emit autofactura (trec I sau S ? - la categoria facturii), valoare fiind de 10.000 + 0,iar la vanzare voi aplica tva la marja de profit realizata, indiferent de persoana beneficiara

6. cand cumpar de la persoana fizica din UE, emit autofactura (trec I sau S ? - la categoria facturii), valoare fiind de 10.000 + 0,iar la vanzare voi aplica tva la marja de profit realizata, indiferent de persoana beneficiara

Sunt corecte aceste interpretari ?

Sper ca cu astea am cuprins cam toate situatiile
mersi

solovastru
Mesaje: 132
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#9 Mesaj de solovastru »

nu ma poate ajuta nimeni cu ceva raspunsuri ?
multumesc

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#10 Mesaj de pinteae »

1. Da;
2. Da, daca furnizorul are ob.de activ. comert auto;
3. La tip trec "U". In rest asa procedez;
4. Da;
5. La tip trec "U". In rest asa procedez;
6. Idem ca la pct.3;

solovastru
Mesaje: 132
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#11 Mesaj de solovastru »

mersi mult de ajutor. Am cautat peste toate forumurile insa nicaieri nu am gasit decat raspunsuri partiale. Aici sper ca am sintetizat toate situatiile. Mersi mult pinteae de ajutor.

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#12 Mesaj de augustl »

Dl. solovastru, chiar functioneaza modalitatea de plata a tva doar la marja de profit? eu am intrebat la finante despre aplicarea acestui articol in comertul cu autoturisme second-hand si mi s-a spus ca e interpretabila situatia si legea in functie de cine vine in control, iar sefii mei se tem foarte tare sa aplice acest regim, deoarece multi cunoscuti de-ai lor au avut probleme grave in urma controalelor, cu amenzi foarte mari.......dvs. ati avut vreun control sau cum aveti certitudinea ca procedati bine ? ma scuzati ca va pun astfel de intrebari, dar ma intereseaza subiectul ca avem si noi un profil asemanator de activitate, dar nu stiu cum sa-mi conving sefii ca nu exista riscuri .......


va multumesc si incxa o data va rog sa ma scuzati ca pun problema asa!

solovastru
Mesaje: 132
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#13 Mesaj de solovastru »

Binenteles, nu vad de ce ar fi interpretabila (a se citi totusi notiunea de second hand a unei masini km/durata deja utilizata). Control pe asemenea unitati nu am avut adevarat, insa banuiesc ca acele persoane care au fost controlate au aplicat in mod gresit regimul de taxare. Este chiar pe net un raport de inspectie fiscala legata de deductibilitatea TVA-ului la ceva unitati la care s-au efectuat recalculari deoarece au aplicat marja de profit dar nu trebuia.
Astfel - extrem de important
- daca se cumpara masina de afara dar aceasta este supusa taxarii inverse (art. 19 Germania) atunci nu puteti folosi marja de profit, ci din start ati fost scutit de plata TVA-ului in Germania, astfel veti achita TVA-ul in totalitate in Romania (pret + adaos + TVA 20%)
- daca se cumpara masina de afara dar aceasta este supusa marjei de profit (art. 25 Germania) atunci puteti folosi marja de profit,astfel veti achita TVA-ul in Romania doar pe adaosul practicat(pret + adaos + TVA 20% din adaosul practicat)

Deci diferenta consta in inregistrarea vanzatorului extern la organele lui financiare si felul in care emite factura. In acele controale pe care le-am citit pe net se pare ca facturile erau primite cu taxare inversa iar romanii le-au considerat ca fiind cu marja de profit, si au retinut TVA doar la adaosul pus si nu la intreaga valoare a masinii.

Schema functioneaza doar daca cumpar de la persoane fizice sau de la peraoane juridice a caror documente arata clar faptul ca pe acestea sunt mentionate texte referitoare la marja de profit in tara lor de emitere

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#14 Mesaj de augustl »

Va multumesc foarte frumos pentru raspunsul oferit! Stiam ca trebuie sa aplice acest regim special si furnizorul din alt stat, insa nu stiu cum poate dovedi acest lucru o persoana fizica, in cazul in care se achizitioneaza de la o persoana fizica din alt stat un bun second-hand, sau nu este cazul? Ca, in cazul unei persoane juridice este simplu, apare pe factura mentionat articolul din lege care permite astfel de operatiuni. Probabil ca cei care au primit amenda nu au aplicat corect legislatia. Pe facturile de achizitie apare valoarea dar la Tva este trecut articolul care indica faptul ca se aplica regimul special, nu? Dar cand vindeti bunul pe teritoriul tarii noastre tot asa emiteti factura? si cum urmariti tva-ul datorat?

va multumesc!

solovastru
Mesaje: 132
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#15 Mesaj de solovastru »

augustl scrie:Va multumesc foarte frumos pentru raspunsul oferit! Stiam ca trebuie sa aplice acest regim special si furnizorul din alt stat, insa nu stiu cum poate dovedi acest lucru o persoana fizica, in cazul in care se achizitioneaza de la o persoana fizica din alt stat un bun second-hand, sau nu este cazul? Ca, in cazul unei persoane juridice este simplu, apare pe factura mentionat articolul din lege care permite astfel de operatiuni. Probabil ca cei care au primit amenda nu au aplicat corect legislatia. Pe facturile de achizitie apare valoarea dar la Tva este trecut articolul care indica faptul ca se aplica regimul special, nu? Dar cand vindeti bunul pe teritoriul tarii noastre tot asa emiteti factura? si cum urmariti tva-ul datorat?

va multumesc!

- Una la mana aici vb doar de comercianti persoane juridice din romania sau PFA/II din Romania care cumpara de afara. Daca e o persoana (CNP) care cumpara ocazional (desi stim ca multi confunda ocazional cu 28-40 masini/an) atunci nu e nimic de plata (Sa nu uitam ca tot mai des aceste masini sunt inregistrate in vama, sau ajung sa fie scoase nr. rosii a.i. aceste persoane raman in evidenta Primariei / ANAF-ului)
- fiecare tara are regimul ei de taxare insa trebuie bine citita factura, a.i. sa faca clar referire la faptul ca societatea vanzatoare (FR,DE,IT, etc) aplica regimul marjei de profit.
- pentru Romania trebuie sa tineti o evidenta separata (registru) al acestor livrari privind marja de profit. Din acel registru separat veti centraliza valoarea de achizitie, valoare de vanzare, marja de adaos si implicit TVA-ul aferent marjei realizate.

Scrie răspuns