Tva la marja de profit - declaratia 390

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dragoif927
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 15, 2016 9:53 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#46 Mesaj de dragoif927 »

Buna seara ,multumesc pentru raspuns .
Mai am o intrebare :am factura din UE , achizitie masina second hand ,pe factura imi scrie "regime general-TVA deductible"(R) ,factura este cu TVA 19%, programul nu mi-a permis sa inregistrez cu cota de tva, asadar anm inclus TVA in pretul masinii iar la tip am lales factura.Este corect asa?
Multumesc anticipat.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#47 Mesaj de pinteae »

Regimul general (R) este aplicat doar ca o masura de siguranta din partea vanzatorului. Daca faci dovada inmatricularii in Romania, furnizorul va revenii asupra facturii, va intocmi o factura de storno si una pentru livrare intracumunitara. Daca este asa, iti sugerez sa nu incluzi TVA din factura in costul de achizitie, ci sa-l evidentiezi separat, printr-un cont de creanta (de ex. 461.x). Suma achitata in contul TVA ti se va restituii.
Eugen Pintea

vintilar193
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 06, 2012 10:12 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#48 Mesaj de vintilar193 »

Salutare tuturor!

Daca poate cineva sa ma ajute....

O firma din Romania a achizitionat din Italia o motocicleta iar pe factura scrie : "operazione soggetta al regime del margine art.36 e seguenti del DL 41/1995 e successive modificazioni" ( inteleg ca firma care a vandut a aplicat tva la marja ).

In conditiile in care in prima faza" firma opteaza sa foloseasca ea aceasta motocicleta ( regim mixt - deductibilitate 50%) deci se introduce pe imobilizari si se amortizeaza iar ulterior se ia decizia sa se vanda in RO , cum trebuie procedat ( d.p.d.v.d declaratie 390,394,300 deductibilitate tva, etc... )?

Firmele din RO si IT sunt inregistrate in scopuri de TVA

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#49 Mesaj de pinteae »

Firma ta are ca obiect de activitate comert cu auto noi si folosite, sau este un achizitor obisnuit?
Daca este specializata in comert auto, atunci poti face inregistrarea fie pe marfa, daca este destinata revanzarii, fie pe imobilizari, daca este pentru uzul firmei.
Daca o inregistrezi pe marfa, poate fi folosita si in scop administrativ.
Achizitia nu se transmite prin D390 si se transmite prin D300 la rubrica scutit.
La vanzarea in RO, operatiunea se trateaza diferit prin D394. Daca este un bun supus regimului special marja-bruta, la introducerea facturii trebuie sa alegi tipul H, iar daca firma nu are ca obiect de activitatea comertul auto, vei opera ca factura obisnuita, aplicand cota de TVA normala. Prin D300, operatiunea va fi tratata diferit.
Regimul special de TVA il aplica doar firmele care au ca obiect de activitate vanzari de bunuri second-hand.
Eugen Pintea

vintilar193
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 06, 2012 10:12 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#50 Mesaj de vintilar193 »

Firma are ca obiect de activitate publicitate dar are autorizata si activitatea de comert auto folosite.

Pana acum am procedat astfel
* nu am declarat in d390
* am trecut factura in d300 la scutite
* am inregistrat-o pe imobilizari pentru ca nu se intentioneaza sa se vanda imediat si ca atare se va amortiza

Si de aici curg din nou intrebarile:
1. daca se amortizeaza nu inseamna ca daca se va lua decizia sa se vanda dupa o perioada de timp nu se mai aplica Regimul special de TVA pentru bunuri second hand
2. avand in vedere ca motocicleta este cu folosinta mixta ( 50% ) nu ar trebui ca jumatate din TVA-ul de la marja vanzatorului sa se plateasca?

Firma din IT a achizitionat motocicleta de la o persoana fizica cu 7000 euro ( exista o copie a documentului de achiztie de la persoana fizica ) si a vandut-o catre firma din RO cu 8.000 euro. De aici rezulta:
- marja de profit a fost de 1.000 euro
- firma din Romania ar trebui sa faca taxare inversa cu suma de 1000*19% = 190 euro ( 4426 = 4427 )
- 50% din tva adica 95 euro sa fie introdusa pe imobilizari ( 2133 = 401 cu 8000 euro si 2133 =4426 cu 95 euro )

Corect?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#51 Mesaj de fagarasa176 »

vintilar193 scrie:F
* am inregistrat-o pe imobilizari pentru ca nu se intentioneaza sa se vanda imediat si ca atare se va amortiza
Eu zic ca nu este corect.
Pentru tine este o marfa de fapt
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

dragoif927
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 15, 2016 9:53 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#52 Mesaj de dragoif927 »

Buna ziua , multumesc pentru raspuns domnule Eugen .Da ,firmei i se returneaza TVA, sincer nu am stiut ca despre acest TVA este vorba . Am sa revin asupra situatiei , am preluat firma acum si inca am neclaritati .
Practic fac 2 inregistrari :una cu pretul masinii cont 371 si fara TVA si una cu TVA aferent , cont 461
A.... dovada inmatricularii in Romania nu se face prin vanzarea masinii in Romania?Societatea vinde catre persoane fizice din Romania masinile .
In momentul in care se returneaza TVA-ul , acesta se duce pe venituri, corect?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#53 Mesaj de pinteae »

La returnare nu generezi venituri. Vei inchide contul 461.
Eugen Pintea

dragoif927
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 15, 2016 9:53 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#54 Mesaj de dragoif927 »

Multumesc
Revin cu rugamitea sa ma ajutati:
-am inregistrat asa: masina la pret de achizitie fara TVA , la tip am ales factura, asadar am ales gestiunea marfuri
-iar TVA -ul aferent l-am inregistrat pe nedefinit , la explicatii am scris TVA de recuperat din UE, fara sa-i dau cota de TVA 1* valoare TVA , cont 461.
gresesc ...?
Daca transportul din UE pana la destinatia din Romania este efectuat de o societate din Romania si daca putem asocia transportul cu masina respectiva, intrebarea este:si aceasta factura se inregistreaza prin facturi asociate? daca nu se duce transportul pe cheltuieli.
Daca fac inregistrarea asa imi apare o suma la coloana repartizat (lei) si imi mareste suma ,cumva ar trebui sa inregistrez prin articole partea cu TVA ?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#55 Mesaj de pinteae »

Operatiunile din prima parte sunt introduse corect.
In ceea ce priveste includerea cheltuielilor de transport in costul masinii, eu procedez altfel. Operez factura de transport prin receptii, prin contul 378, dupa care atasez valoarea respectiva, la valoarea de intrare a masinii, prin operatii speciale.
Eugen Pintea

dragoif927
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 15, 2016 9:53 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#56 Mesaj de dragoif927 »

Buna ziua si multumesc inca o data pentru tot ce faceti pentru mine.
Asadar , din tot ce spuneti inteleg asa:factura transport (eliberata de o SC din Romania), o inregistrez prin receptii , o duc pe contul 378 si apoi merg la operatii speciale si inregistrez toate datele aferente facturii si contul ...explicatiii, da o sa fac asa si revin .

dragoif927
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 15, 2016 9:53 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#57 Mesaj de dragoif927 »

Buna seara , nu inteleg unde gresesc .Inregistrez masina prin intrari valuta , la o data ulterioara primesc factura cu suma aferenta unor taxe de licitatii si vreau sa asociez aceasta factura , masinii .O inregistrez pe intrari , prin contul 378 , apoi merg la operatii speciale , ma pozitionez pe masina cu pricina cu suma aferenta taxelor ,dau contul 371, insa atunci cand merg pe situatii stoc observ ca suma este corecta insa la cantitate apar 2 buc.practic 2 masini , unde gresec ?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#58 Mesaj de pinteae »

Adaugarea elementelor de cost, prin operatii speciale, implica o descarcare din gestiune (la valoarea de intrare), si o incarcare in gestiune (la valoarea de intrare + elementele de cost).
Daca operezi astfel nu o sa ai influente negative pe stocuri.
Eugen Pintea

filipc
Mesaje: 64
Membru din: Joi Iul 15, 2010 12:00 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#59 Mesaj de filipc »

Tva marja de profit din servicii de turism cu auto propriu.Primesc de la firma cheltuieli cu combustibilul, taxe de drum, cazari si diurna soferilor. Cum inregistrez in contabilitate tva-ul rezultat din marja de profit?

dragoif927
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 15, 2016 9:53 am

Re: Tva la marja de profit - declaratia 390

#60 Mesaj de dragoif927 »

Multumesc pentru raspuns , incerc asa , sper sa reusesc.

Am procedat cum m-ati sfatuit acum am asa : la intrare 2 buc la iesire 1 , val .totala , apoi valoare iesire cu valoarea masinii fara costurile adaugate si la final 1 masina cu noua valoare.Este bine?Multumesc

Scrie răspuns