inregistrare import

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
floricicav
Mesaje: 137
Membru din: Joi Iun 28, 2007 12:00 am

inregistrare import

#1 Mesaj de floricicav »

pentru un import rusia am factura marfa din 22.07.2015, declaratie vamala cu plata tva , transport feroviar si prestatii vamale din 29.07.2015.
unde si cum fac inregistrarile acestea ?
in modului de intrari in valuta inca nu m-am descurcat. de fapt nu am inteles unde inregistrez factura la cursul din 22.07.2015.
multumesc

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: inregistrare import

#2 Mesaj de paturcai »

Factura o inregistrati la cursul din DVI
Mergeti la intrari-valuta, acolo adaugati furnizorul alegeti tara (foarte important acest lucru) acestuia, puneti data facturii 22.07.2015 iar la curs puneti cursul din DVI. Dati apoi ENTER pana ajungeti la coloana de comision vamal si TVA in vama. IN acele coloane scrieti conturile: 446 (pentru comision vamal) iar pentru TVA treceti 462. Salvati.
In ecranul de jos adaugati la
- Facturi de transport:
Cheltuielile cu prestatiile feroviare (transport)

- Pozitii tarifare:
TVA+comis, si in fiecare coloana treceti cat este TVA si cat este comisionul vamal

Cand adaugati marfa, prima coloana alegeti TVA+COMIS (pe care le-ati creat mai sus), e ca si cum ati alege NEDEFINIT, treceti valoarea marfii in devizul respectiv, salvati. Daca aveti mai multe pozitii continuati la fel.
SAGA va pune exact comisionul si TVA aferente.
Cand va face NC veti avea placuta surpriza sa descoperiti ca SAGA a repartizat corect atat comisionul vamal cat si TVA in vama.

SAGA va face urmatoarele NC:
Pentru comision vamal:
371 = 446
Pentru TVA in vama:
4426 = 462

Plata comisionului vamal:
446 = 5121
Plata TVA in vama:
462 = 5121
Sau daca vi s-a emis factura pentru recuperarea comisionului vamal, adica declarantul vamal a platit el comisionul vamal in numele dvs, veti avea:
446 = 401 (FARA TVA)
pentru TVA la fel:
462 = 401 (FARA TVA)
Plata furnizorului 401 = 5121
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

floricicav
Mesaje: 137
Membru din: Joi Iun 28, 2007 12:00 am

Re: inregistrare import

#3 Mesaj de floricicav »

am procedat asa dar tva-ul platit in vama nu-mi apare pe declaratie si jurnal tva, iar in nir nu preia in pretul produsului transportul si prestatiile vamale

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: inregistrare import

#4 Mesaj de paturcai »

Prestatiile le treceti ca FACTURI ASOCIATE
Vedeti DUPA VALIDARE daca a facut NC corect apasand pe butonul NC.
Factura de import va avea in prima coloana NIMIC (nici T nici alta litera)
Mergeti si vedeti daca in fisa de cont 4426 va apare TVA-ul in vama.
Transportul il treceti in FACTURI ASOCIATE.
Deci la FACTURI ASOCIATE veti avea doua pozitii: una cu transportul si cealalta cu PRESTATIILE VAMALE
Daca nu merge este o problema la "operare" (adica cine opereaza chiar nu pricepe)
Sincer!
Sunteti singurul caz in istoria de 8 ani de cand scriu pe forum.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ghetii101
Mesaje: 104
Membru din: Lun Dec 07, 2009 12:00 am

Re: inregistrare import

#5 Mesaj de ghetii101 »

Buna ziua,

1.speta: import societate neplatitoare de tva care la care am facturi de prestari in tara, anterior datei DVI-luna diferita.

Am operat prestarile prin intrari in cont 327 la data facturii(anterior importului).
Mai am alte acheltuieli-la data importului- transport extern, prestatii interne, tva in vama (fiind neplatitoare tva)- pe care le-am operat in facturi asociate.
Am tot citit cum pot opera pentru a avea in cost achizitie toate cheltuielile, am incercat variante insa
daca am operat in pozitii tarifare suma deja inregistrata in 327, in nc, dupa validare imi majoreaza sumele pe furnizorii introdusi in facturi asociate--printr-un algoritm, probabil-

Ce nu respect in program sau imi scapa? va rog mult
M-am gandit sa operez inca odata in facturi asociate, la data receptiei, cheltuielile inregistrate in 327 si sa inregistrez totodata in intrari cu minus, tot la data receptiei, pentru a nu dubla furnizorul(cont 327).
Daca as fi platitor de tva, m-ar inregistra cu numar de facturi si nu ar fi corect(prin plus si minus pentru cost corect).

2. Cum pot opera taxa vamala numai la un singur produs din factura? Pe pozitia respectiva nu ma lasa sa introduc manual, iar prin pozitii tarifare face repartizare pe toate produsele.

multumesc mult tuturor celor de pe forum si echipei saga,

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: inregistrare import

#6 Mesaj de paturcai »

Banuiesc ca ati stornat inregistrare anterioara (cea din 327) si apoi ati introdus noua factura la porimirea marfii.
Am o banuiala ca nu ati facut asa.
Nu treceti pozitii tarifare si treceti manual comisionul vamal/taxele vamele si TVA-ul platit in vama.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ghetii101
Mesaje: 104
Membru din: Lun Dec 07, 2009 12:00 am

Re: inregistrare import

#7 Mesaj de ghetii101 »

Facusem prin articol contabil 371=327, si prin pozitii tarifare adaugasem suma, dupa cum am relatat anterior.

Inteleg ca trebuie prin stornare in intrari si facturi asociate, la data receptiei, chiar daca efectiv nu am fizic alte facturi.

multumesc foarte mult

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: inregistrare import

#8 Mesaj de zaineal »

Buna ziua, spuneti-mi daca este gresit un import sa-l inregistrez in nir cu nr de dvi si data acestuia, apoi spuneti-mi daca marfa ajunsa in vama cu livrare EXW este pe data 27.07.2016 (data facturii este tot in iulie 22.07.2016) dar liberul de vama il primesc abia pe 02.08.2016 (ziua in care am si platit tva si taxe vamale, tot aceasta data fiind inscrisa si pe dvi), iar factura de transport este 26.07.2016 cum ar trebui sa inregistrez in saga ? la importuri nu am folosit contul 327, am facut mereu receptia la data dvi-ului (aveam factura de marfa si transport in aceeasi luna cu data dvi-ului) dar acum cand scriu data 02.08.2016 nu-mi permite sa asociez transportul din luna diferita, gresesc procedand asa ? sau este bine daca la pozitii tarifare trec valoarea transportului sa-mi dea calculul tva-ului iar factura de transport sa o inregistrez prin intrari si nu prin facturi asociate ... sau la facturi asociate sa trec data 02.08.2016 iar la data document sa trec data din iulie ....
m-am impotmolit, orice sugestie imi e de ajutor , multumesc

ganeam951
Mesaje: 484
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: inregistrare import

#9 Mesaj de ganeam951 »

Buna ziua,
Va rog frumos sa ma ajutati !
Este corect sa fac inregistrarea unei facturi de import marfa primita, deocamdata fara DVI (se face in luna urmataore), in contul 327 , iar in partea a doua din saga, valoarea totala a facturii, tva 0 , fara pozitii tarifare? Jurnal cumparari ref 10 si D300 rd.28 este corect?
In luna urmatoare, cand primesc si DVI, stornez inregistrarea din luna precedenta (ce document ar fi necesar pt aceasta stornare?) si inregistrez factura
finala, cu pozitii tarifare?
Multuesc anticipat!

ganeam951
Mesaje: 484
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: inregistrare import

#10 Mesaj de ganeam951 »

Va rog mult, ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare import

#11 Mesaj de tomac »

Da, pe 327. Cu stornare din 327 luna următoare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costachem734
Mesaje: 7
Membru din: Mar Noi 22, 2016 11:45 am

Re: inregistrare import

#12 Mesaj de costachem734 »

Ma poate ajuta cineva cu TVA-ul platit in vama? Imi apare obligatia de plata dar nu mi se scade in Declaratia 300 si plata (TVA-ul platit in vama nu diminueaza soldul de plata) Multumesc anticipa

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare import

#13 Mesaj de tomac »

@costachem734 - nu mai postați aceiași întrebare în mai multe locuri. Pe viitor vă șterg direct aceste mesaje.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paunoiua517
Mesaje: 2
Membru din: Mar Noi 09, 2021 3:52 pm

Factura import

#14 Mesaj de paunoiua517 »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati intr-o problema. Posibil sa nu fac eu ceva bine doar ca nu imi dau seama.
Am o factura din China unde am trecut pozitii tarifare, am asociat factura de transport, am introdus bunurile.
Am urmatoarele NC:
Pentru comision vamal:
371 = 446
Pentru TVA in vama:
4426 = 462

Plata comisionului vamal:
446 = 5121
Plata TVA in vama: Aici la plata tva pe banca la contul 462 imi spune "Suma este nula. Facturile tertinlor cu tva la incasare trebuie achitate corect"
462 = 5121 Mentionez ca aplic sistemul tva la incasare..Cum inregistrez plata tva de pe extras? Fac un furnizor pentru biroul vamal otopeni? Doar ca eu nu primesc factura de la ei , ci doar niste avizari de plata.

Va multumesc si astept cu interes raspunsul dvs!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare import

#15 Mesaj de tomac »

Puneți 999 la creditori diverși în configurare societăți pagina conturi automate, sau introduceți articol contabil 462=5121 în ecranul Articole contabile alegând la tip "Banca" și ulterior îl veți regăsi în ecranul de bancă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns