reglare stornari - ajutor

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ursachim
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

reglare stornari - ajutor

#1 Mesaj de ursachim »

va rog sa-mi spuneti si mie ce gresesc sau cum trebuie sa fac sa fie corect.
de ex: primesc in aceeasi zi o factura pt marfa si o alta factura pt discount la plata. eu achit cu op diferenta dintre facturi. asa operez la banca.
nu am verificat situatia furnizori la acel moment si acum am vazut ca imi apare ca neachitat discountul.
daca dau verificare (din situatie clienti) imi spune ca exista diferente la inregistrarea din ziua respectiva si daca doresc stergerea corelatiilor. ce trebuie sa aleg da sau nu?
cum pot regla stornarile?
cred ca nu am reusit sa inteleg aceasta parte a programului
multumesc anticipat celui ce are rabdare sa-mi spuna

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#2 Mesaj de Doriana »

inreg fact de intrare, apoi apesi stornare, acolo modif nr.fact.s cu nr celei de discount, cand faci plata din casa/ banca intri pe buton facturi si bifezi acolo...... ideea e ca stornarea(discount) sa o bagi prin buton stornare, nu ca o intrare aparte... :idea:
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

ursachim
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#3 Mesaj de ursachim »

multumesc mult. am sa incerc. dar cu cele cateva de pana acum ce pot sa fac? se intampla ceva daca fac modificare?

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#4 Mesaj de Doriana »

daca devalidezi, intri din urma si faci asa.... nu vad nimic gresit, totusi verifica n.c. si situatia, pt a fi sigur ca nu s-a strecurat vreo dubkare de sume, din greseala... :)
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#5 Mesaj de Doriana »

am o mica problemuta....deci la un fz s-au achitat toate fact cu b.o. intre timp s-au facut 2 mici retururi pt care defecte nu a inloc marfa ci a facut fact retur, deci era el dator, ne-a platit cele 2 defecte am dat chit, si .... :roll:
stornarea am bagat-o prin buton stornare, in prezent 401***** are sold d, acum trebe sa scad chit sa fie 0, dar
daca fac prin reg casa 5311=401***** nu apre buton de facturi sa bifez....
sa merg apoi pe reglare avans stornari...oare iese ok :?: :!:
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

Scrie răspuns