Numere receptii

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tomae60
Mesaje: 39
Membru din: Lun Ian 14, 2013 3:11 pm

Numere receptii

#1 Mesaj de tomae60 »

Buna seara
Cred ca ma confrunt cu o problema. Pina acum in setarile diverse cred ca era o optiune prin care la receptii sa puna numarul urmator conform : sa indexeze cu 1 la ultima receptie facuta sau la cel mai mare numar de receptie facuta. Acum vad ca nu mai exista asa ceva. Se mai gaseste undeva aceasta optiune ? Nu de aata dar acum la receptie noua imi aduce ultimul maxim de numar de receptie indexat cu 1 si modific de fiecare data , deoarece sefa contabila a hotarit sa incepem anul cu receptiile de la 1.
Multumesc anticipat !!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24174
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Numere receptii

#2 Mesaj de balazse »

Mergi la "administrare" -> "numere si serii" -> slectezi "factura de intrare - NIR" si treci de la ce nr pana la cer nr vrei sa lucrezi, precum modilitatea de numerotare.

tomae60
Mesaje: 39
Membru din: Lun Ian 14, 2013 3:11 pm

Re: Numere receptii

#3 Mesaj de tomae60 »

Multumesc foarte mult @balazse, nu observasem optiunea acolo. Duminica placuta in continuare !

donicao
Mesaje: 40
Membru din: Mar Sep 10, 2013 3:15 pm

Re: Numere receptii

#4 Mesaj de donicao »

O intrebare :as putea modifica cateva numer de NIR din anul 2013? Stiti cum si daca pot face acest lucru in saga?
Multumesc anticipat celor care imi vor sari in ajutor!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Numere receptii

#5 Mesaj de fagarasa176 »

Nu ai cum....daca sunt intrari pe stocuri nu te lasa sa devalidezi
Dar de ce vrei sa faci asta?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

donicao
Mesaje: 40
Membru din: Mar Sep 10, 2013 3:15 pm

Re: Numere receptii

#6 Mesaj de donicao »

Pentru ca din neatentie s-a dat acelasi numat de nir la mai multe receptii. Insa dupa ce am adresat intrebarea am mers pe firma test , am devalidat cateva luni, inchiderea de venituri si cheltuieli, amortizarea, tva-ul si stocurile fara a devalida diferentele de curs valutar, am mers pe un NIR din noiembrie 2015, am devalidat, am avut grija sa nu sterg plata (te avertizeaza), am mers pe modificare, am modificat numarul de nir, am validat si mi-a dat voie. Ma gandesc ca nu se v-a schimba nimic in conta daca nu merg cu cursorul pe alte modificari, nu?
Sper sa fie in regula la final. Multumesc!

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Numere receptii

#7 Mesaj de zaineal »

am si eu o intrebare pentru numerotarea facturilor de iesire, avem 2 numerotari, se merge cu 2 numerotari (una are serie si nr, cealalta - cel mai des folosita- are doar numar) . de la inceputul anului, prima factura am facut-o cu serie si nr -dintre cele deci care se factureaza rar- si desi la Administrare > Numere si serii sunt trecute ambele variante, la fiecare adaugare de factura de iesire ia nr n+1 doar din cel cu serie si nr . Pot seta sa se mearga pe cealalta plaja de numere ?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Numere receptii

#8 Mesaj de fagarasa176 »

donicao scrie:Pentru ca din neatentie s-a dat acelasi numat de nir la mai multe receptii.
Nu'ti bate capu cu asa ceva
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24174
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Numere receptii

#9 Mesaj de balazse »

Pentru ZaineaL
Ar fi fost bine sa utilizezi pentru ambele o serie.
O sugestie ar fi sa lasi seria utilizat in mod normal pentru toti utilizatorii, iar cel utilizat mai rar sa il treci pe un singur user.
O alta posibilitate ar fi sa lasi doar seria utilizat in mod normal si sa stergi cel utilizat mai rar, iar daca vrei sa folosesti cel utilizat mai rar sa te folosesti de optiunea "copiere"/"lipire" (vezi aici: http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=12&t=28534).

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Numere receptii

#10 Mesaj de zaineal »

Pentru plaja de numere folosita rar, era setat doar un user, dar acum am vazut pentru ca a fost prima factura din an iesita, a fost inscris pe primul rand si se pare ca asta era rolul principal, am copy sters paste primul rand si a devenit al doilea, acum la iesiri urmatorul nr pe care il ia e din plaja de numere des folosita si de toti utilizatorii.

tigauc
Mesaje: 149
Membru din: Mie Feb 01, 2012 12:07 pm

Re: Numere receptii

#11 Mesaj de tigauc »

Buna ziua, la ultima actualizare a programului- 471- pentru declaratia 394, am primit pe mail observatii, din care una suna asa:"Asigurati-va ca ati completat plajele de serii si numere pentru facturi in ecranul "Numere si serii" dim meniul "Administrare". Eu nu aveam nimic scris aici.Acum cand am vrut sa introduc, nu imi incap decat 5 caractere, adica doar seria, la noi seria e formata din 5 litere "xxxxx" apoi nr facturii dar nu imi mai incape. Vreau sa stiu cum pot introduce astfel incat sa nu fie probleme la declaratia 394 unde trebuie declarate seriile si nr de facturi.Cum ma indrumati sa introduc?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Numere receptii

#12 Mesaj de herganiec »

doar sa reduceti din serie. sau sa sunati la Saga sa le spuneti problema. Poate maresc campul respectiv.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

tigauc
Mesaje: 149
Membru din: Mie Feb 01, 2012 12:07 pm

Re: Numere receptii

#13 Mesaj de tigauc »

Daca chestia asta ma ajuta doar pt completarea d 394, si nu se poate face modificarea, pot sa le introduc manual in declaratie?trebuie "de la- la" sau fiecare in parte.Si la Numere si serii scrie anul 2016, de la ....la....trebuie introduse seriile si nr de facturi de la 01.ian 2016, sau doar de la 01.07.2016?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24174
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Numere receptii

#14 Mesaj de balazse »

Totusi ce ai fi dorit sa treci la "primul numar" ("ABCDE.....", ar trebui sa ne dai un exemplu clar)?
In mod normal poti completa ce doresti manual in fisierul pdf.

tigauc
Mesaje: 149
Membru din: Mie Feb 01, 2012 12:07 pm

Re: Numere receptii

#15 Mesaj de tigauc »

pai la primul nr, din "numere si serii" as fi vrut sa scriu, seria si nr primei facturi din anul 2016.

Scrie răspuns