transformare stoc marfa in piese de schimb

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dobrei220
Mesaje: 15
Membru din: Mie Oct 16, 2013 10:09 am

transformare stoc marfa in piese de schimb

#1 Mesaj de dobrei220 »

buna seara,

am un client care a decis sa transforme o parte din stocul de marfa (371) in piese de schimb (3024) pe care le va scoate de la vanzare, intentionand sa le utilizeze pt.reparatii
(de ex. - motor masina de cusut, nu va mai fi vandut ca atare, ci dat in consum pt.reparatii)

ma puteti ajuta cu o idee? cum as putea TEHNIC sa transfer aceste repere (eventual cu import excel, deoarece sunt f.multe)
mentionez ca gestiunea este cantitativ-valorica, iar pretul de incarcare este cel contabil.
exista un PV de transformare, aprobat de administratorul firmei, insa nu am idee cum sa-l pun in practica :(

am incercat la Operatii speciale, chiar si un A.I.M. fictiv sau chiar PV dezmembrare... nu am gasit nimic similar...
este vorba in fapt de o simpla descarcare de gestiune din 371 si o incarcare (pe aceeasi cant/valoare) in 3024.

multumesc frumos!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8251
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: transformare stoc marfa in piese de schimb

#2 Mesaj de herganiec »

creezi articolele de la marfa inca o data dar in grupa piese de schimb 3024.
ex. ai pivot stanga pe tip marfa(371)
ceezi -pivot stanga p pe tip piese de schimb(3024) (pui in p in poasa ca sa le poti diferentia dintr-o grupa in alta.)

astea in articole.
apoi poti face prin operatii speciale descarcare articol de pe marfa si incarcare pe piese care le poti da pe bon consum.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: transformare stoc marfa in piese de schimb

#3 Mesaj de balazse »

Daca ai o evidenta cantitativ-valorica la pret de achizitie atunci poti crea articole de tip piesa de schimb, iar prin "transferuri" faci transfer de pe un cod pe altul.
Ex: 00000001 este marfa, iar 00001001 este piesa de schimb, in partea stanga o sa treci 00000001, iar in partea dreapta 00001001.
Totusi la crearea noilor articole este bine sa treci un semn in plus, pentru a le putea identifica (ex:"_", "-", etc.).
O alta posibilitate, asa cum ai zis inainte prin operatii speciale sa descarci utilizand contul 6024, dar nu stiu daca neaparat ar fi cel mai corect.

dobrei220
Mesaje: 15
Membru din: Mie Oct 16, 2013 10:09 am

Re: transformare stoc marfa in piese de schimb

#4 Mesaj de dobrei220 »

ok, voi incerca si varianta asta si va tin la curent
(sper sa reusesc si crearea "in bloc" tip import excel, pt.ca sunt muuulte coduri)

multumesc mult de sfat!

Scrie răspuns