O mare problema legata de programul SAGA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
sincas
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 23, 2014 3:54 pm

O mare problema legata de programul SAGA

#1 Mesaj de sincas »

Nu mai vreau sa lucrez cu SAGA ca si program de contabilitate, dar baza de date, documentele emise in trecut etc nu pot fi accesate decat daca platesc o noua licenta; cu alte cuvinte sunt pe viata legat de SAGA...acest lucru implica o mare problema juridica...va rog frumos, cei care cititi acest post in calitatede administrator sa imi rezolvati problema in caz contrar ma voi adresa unui avocat.

Va multumesc.

Adrian Lungu

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: O mare problema legata de programul SAGA

#2 Mesaj de cernatv »

Ești convins 100% că dacă nu mai plătești licența pentru actualizări nu mai poți accesa bazele de date pentru a vedea înregistrările făcute și a lista diverse rapoarte?

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: O mare problema legata de programul SAGA

#3 Mesaj de paidolat181 »

Esti intr-o mare eroare!
Programul functioneaza si dupa terminarea licentei, cu conditia sa nu-l actualizezi dupa terminarea perioadei de abonament!
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: O mare problema legata de programul SAGA

#4 Mesaj de herganiec »

de ce ati aplicat actualizarea daca a expirat abonamentul? Daca nu executati actualizarea puteati lucra linistit pe varianta care o aveati pana la adanci batraneti..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: O mare problema legata de programul SAGA

#5 Mesaj de stroer1948 »

Programul avertizeaza sa continuati (cand faceti actualizarea) doar daca aveti un abonament activ. In caz contracr nu veti mai putea utiliza programul.
Daca nu il actualizati, functioneaza pe o perioada nelimitata de timp.

Cautati in folderul C:\SAGA C.3.0\Actualizari daca mai aveti fisierul cu versiunea precedenta si incercati sa il executati pentru a aduce programul la versiunea precedenta.

FACETI BACKUP LA FOLDERUL SAGA INAINTE!

sincas
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 23, 2014 3:54 pm

Re: O mare problema legata de programul SAGA

#6 Mesaj de sincas »

cernatv scrie:Ești convins 100% că dacă nu mai plătești licența pentru actualizări nu mai poți accesa bazele de date pentru a vedea înregistrările făcute și a lista diverse rapoarte?
Da, am incercat in diferite feluri...inca lucrez la asta:)

sincas
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 23, 2014 3:54 pm

Re: O mare problema legata de programul SAGA

#7 Mesaj de sincas »

stroer620 scrie:Programul avertizeaza sa continuati (cand faceti actualizarea) doar daca aveti un abonament activ. In caz contracr nu veti mai putea utiliza programul.
Daca nu il actualizati, functioneaza pe o perioada nelimitata de timp.

Cautati in folderul C:\SAGA C.3.0\Actualizari daca mai aveti fisierul cu versiunea precedenta si incercati sa il executati pentru a aduce programul la versiunea precedenta.

FACETI BACKUP LA FOLDERUL SAGA INAINTE!

Din nefericire, nu am avut cunostinta de acest lucru, am sunat la suport, am vorbit cu o Domnisoara, total defazata, avea 3 fraze in vocabular,printre care:" este imposibil, daca nu platiti"...degeaba i-am explicat ca nu ma mai intereseaza, am rugat-o sa imi dea versiunea dinainte, sa faca undo etc...nici o sansa nu am avut

sincas
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 23, 2014 3:54 pm

Re: O mare problema legata de programul SAGA

#8 Mesaj de sincas »

cernatv scrie:Ești convins 100% că dacă nu mai plătești licența pentru actualizări nu mai poți accesa bazele de date pentru a vedea înregistrările făcute și a lista diverse rapoarte?
100%, inceracti si o sa aveti aceeasi situatie

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: O mare problema legata de programul SAGA

#9 Mesaj de fagarasa176 »

Solutii de a accesa baza de date exista, doar ca baza d-vs de date trebuie trecuta printr'un program cu licenta activa
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

sincas
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 23, 2014 3:54 pm

Re: O mare problema legata de programul SAGA

#10 Mesaj de sincas »

paidolat181 scrie:Esti intr-o mare eroare!
Programul functioneaza si dupa terminarea licentei, cu conditia sa nu-l actualizezi dupa terminarea perioadei de abonament!
Oi fi intr-o mare eroare, nu contest, se pare ca Dvs stiti mai bine ce se intampla.
Am dat actualizare dintr-o greseala, m-am gandit la cu totul altceva, dar ar trbui sa am versiunea anterioara, chiar daca am dat actualizare.

sincas
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 23, 2014 3:54 pm

Re: O mare problema legata de programul SAGA

#11 Mesaj de sincas »

paidolat181 scrie:Esti intr-o mare eroare!
Programul functioneaza si dupa terminarea licentei, cu conditia sa nu-l actualizezi dupa terminarea perioadei de abonament!

Inca ceva, eu am semnalat o situatie care mie mi s-a parut destul de importanta, daca sunteti avizat sa ma ajutati, bine, daca nu, va rog sa ma scutiti de citate care nu ma intereseaza si nu fac obiectul postului.

sincas
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 23, 2014 3:54 pm

Re: O mare problema legata de programul SAGA

#12 Mesaj de sincas »

fagarasa176 scrie:Solutii de a accesa baza de date exista, doar ca baza d-vs de date trebuie trecuta printr'un program cu licenta activa
Asa se pare, acum trebuie sa gasesc pe cineva cu licenta activa.Va multumesc pentru ajutor.

sincas
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 23, 2014 3:54 pm

Re: O mare problema legata de programul SAGA

#13 Mesaj de sincas »

stroer620 scrie:Programul avertizeaza sa continuati (cand faceti actualizarea) doar daca aveti un abonament activ. In caz contracr nu veti mai putea utiliza programul.
Daca nu il actualizati, functioneaza pe o perioada nelimitata de timp.

Cautati in folderul C:\SAGA C.3.0\Actualizari daca mai aveti fisierul cu versiunea precedenta si incercati sa il executati pentru a aduce programul la versiunea precedenta.

FACETI BACKUP LA FOLDERUL SAGA INAINTE!
Multumesc frumos, asta incerc acum.

sincas
Mesaje: 12
Membru din: Joi Ian 23, 2014 3:54 pm

Re: O mare problema legata de programul SAGA

#14 Mesaj de sincas »

herganiec scrie:de ce ati aplicat actualizarea daca a expirat abonamentul? Daca nu executati actualizarea puteati lucra linistit pe varianta care o aveati pana la adanci batraneti..
Corect, aveti dreptate..acum sa va explic circumstantele in care "s-a dat" actualizare la DB...am gresit eu, colegul eu, nu conteaza, problema este ca ar trebui sa pot accesa versiunea anterioara.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: O mare problema legata de programul SAGA

#15 Mesaj de cernatv »

Spre deosebire de tine, eu voi continua să folosesc Saga, deci nu prea am cum să încerc.
Oricum, m-am referit la utilizarea bazelor de date fără licență, DAR și fără actualizări.
Păi nu-i logic ce ai pățit? De ce să iei legătura cu un avocat? Să-i explici că tu nu ai fost atent sau ai ignorat o avertizare?

Scrie răspuns