tichete cadou

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: tichete cadou

#31 Mesaj de tomac »

Consumul este irelevant la PS mai ales în această situație expusă aici.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

lunicm452
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mai 25, 2015 3:36 pm

Re: tichete cadou

#32 Mesaj de lunicm452 »

Va multumesc! Mai am o intrebare: Sticle de vin se pot da cadou salariatilor? Adica bauturile alcoolice au vre-un regim special?

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: tichete cadou

#33 Mesaj de tobosv790 »

lunicm452 scrie:.... Sticle de vin se pot da cadou salariatilor? Adica bauturile alcoolice au vre-un regim special?
Da. Sunt integral nedeductibile.

zavadovschio
Mesaje: 32
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

Re: tichete cadou

#34 Mesaj de zavadovschio »

In cazul in care sunt ambii parinti angajatii aceleiasi societati, pot benefia ambii de cei 150 lei in tichete cadou acordati pentru copil?
Adica 150 lei pentru fiecare parinte si 150 lei pentru copil, deci 600 lei in total?
Aceste tichete cadou pot fi acordate angajatilor doar in cazul in care acest drept a fost mentionat in contractul de munca? Multumesc.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: tichete cadou

#35 Mesaj de cernatv »

Da .Beneficiază ambii părinți. Trebuie să fie stipulat în CIM sau CCM.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: tichete cadou

#36 Mesaj de tobosv790 »

cernatv scrie: Trebuie să fie stipulat în CIM sau CCM.
E obligatorie chestia asta?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: tichete cadou

#37 Mesaj de herganiec »

Nu am auzit de asa ceva.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: tichete cadou

#38 Mesaj de cernatv »

Și care ar fi atunci baza juridică în care le acorzi, cu ce ocazii, cuantum, etc.... eventual coerciții (ai o nemotivată, adio tichete cadou de Paști). Nu CIM, CCM sau Regulament intern?
Că nu-i ca respirația, să inspiri și să expiri la locul de muncă are oricine voie fără a se stipula în CIM. (încă, poate pe viitor cei 585 de magnifici aleși vor adopta o lege similară cu cea a fumatului-cine vrea să respire să părăsească spațiile închise).

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: tichete cadou

#39 Mesaj de tobosv790 »

Codul fiscal si normele acestuia.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: tichete cadou

#40 Mesaj de herganiec »

in regulamentul intern.
In CIM multe nu se pot prevedea.

In conformitate cu Legea nr. 193/2006, pentru evenimentele care se incadreaza In cheltuielile sociale, angajatorii pot acorda salariatilor tichete cadou emise de catre unitati autorizate. Destinatiile si evenimentele care se incadrează in aceasta categorie, criteriile in baza carora se acorda tichetele, valoarea lunara a acestora, precum si alte aspecte sunt stabilite de angajator, impreună cu reprezentatii salariatilor, printr-un Regulament intern de acordare a tichetelor cadou.
Tichetele cadou se acorda in limita sumei prevazute in bugetul de venituri si cheltuieli, intr-o pozitie distincta denumita ”Tichete cadou” pentru cheltuieli sociale.

Incepand cu 1 ianuarie 2016, contravaloarea tichetelor cadou reprezentand cheltuieli sociale este deductibila la calculul impozitului pe profit in limita unei cote de pana la 5% aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, fata de 2% cat este in prezent.
Tot de la aceasta data, noul Cod Fiscal reglementează ca, tichetele cadou oferite salariatilor, cat si cele oferite pentru copiii minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 Iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si tichetele cadou oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie nu reprezinta avantaje in natura, respectiv sunt neimpozabile, in masura în care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.

Se vede astfel ca, incepand cu anul 2016, angajatorii vor putea acorda tichete cadou tuturor salariatilor, indiferent daca au sau nu copii minori, avantajul fiscal fiind ca, valorile în limita a 150 lei/persoana sunt scutite atat de impozit cat si de contributii sociale.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: tichete cadou

#41 Mesaj de cernatv »

tobosv790 scrie:Codul fiscal si normele acestuia.
Total eronat. Acestea stabilesc modul de impozitare, nu de acordare.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: tichete cadou

#42 Mesaj de tobosv790 »

Corect. Legea 193/2006 se referă la modul de acordare și Codul Fiscal la modul de impozitare. Dar sunt chestii diferite. Pot să dau câte tichete doresc ca angajator conform legii 193/2006 dar numai 150lei/persoană/sărbătoare sunt deductibile fiscal. Am afirmat cumva contrariul?
Ultima oară modificat Lun Apr 25, 2016 11:30 pm de către tobosv790, modificat 1 dată în total.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: tichete cadou

#43 Mesaj de tobosv790 »

Scrie undeva că dacă modul de acordare nu este prevăzut în RI atunci suma de 150 lei menționată mai sus nu mai este deductibilă fiscal? Unde? Poate mi-a scăpat...

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: tichete cadou

#44 Mesaj de visani512 »

Deci unde se introduc in saga tichetele cadou in stat unde ?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: tichete cadou

#45 Mesaj de fagarasa176 »

tobosv790 scrie:Scrie undeva că dacă modul de acordare nu este prevăzut în RI atunci suma de 150 lei menționată mai sus nu mai este deductibilă fiscal? Unde? Poate mi-a scăpat...
Nu
visani512 scrie:Deci unde se introduc in saga tichetele cadou in stat unde ?
Ce valoare au ?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns