Inregistrare in jurnal de deconturi

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
garbaceab
Mesaje: 415
Membru din: Joi Dec 27, 2012 9:54 am

Inregistrare in jurnal de deconturi

#1 Mesaj de garbaceab »

Buna ziua, va rog mult ajutati ma cum ar trebui sa inregistrez in jurnalul de deconturi?
E primul meu decont in saga.Patronul a plecat din 29.05 s a intors in 02.06.2016, a achizitionat o masina in 30.05 ( a platit din banca ) ,in rest am bon de benzina , rovinieta , vigneta si alte mici cheltuieli facute in Ungaria respectiv Germania( unele achitate prin banca)Unde inregistrez aceste bonuri ? in valuta sau in Lei? Va rog mult un sfat!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Inregistrare in jurnal de deconturi

#2 Mesaj de paturcai »

1. Treceti facturile/bonurile (respectand felul de document: bon de casa, Factura simplificata, factura, etc) in jurnalul de intrari in LEI (sau valuta, dupa caz).
2. Creati furnizorul (daca acesta nu este creat), treceti data documentului, si in ecranul de jos treceti pe scurt ce contine documentul (deplasare, consdumabile, protocl, chestii din astea, puneti contul contabil). Salvati, validati!
3. Mergeti in DECONTURI.
In ecranul de sus treceti data la care faceti DECONT-ul.
In ecranul de jos, treceti TOATE DOCUMENTELE care fac parte din DECONT (documente pe care le-ai trecut o data in INTRARI), adica la pasul 1 (mai sus)
La terminarea introducerii tuturor documentelor (401.ANALITIC_DISTINCT = 542.ANALITIC_DISTINCT) VETI RAMANE (vedeti chestia asta in ecranul de sus) cu o suma NEGATIVA (admitand ca nu s-a ridicat niciun avans la plecare). Mai adaugati inca un rand in DECONT
Dcasa, cont 542.ANALTIC_DISTINCT = 5311 pentru suma negativa, iar la explicatii: Diferenta decont de primit.
Tipariti decontul si prindeti in spatele acestuia documentele care fac parte din decont si il puteti (pe decont) ca pe o factura in dosarul de cumparari.

In situatia in care decontul contine cheltuieli in legatura cu deplasarea, contul de cheltuieli (chiar daca este vorba de benzina, protocol, consumabile, etc) va fi 625.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

garbaceab
Mesaje: 415
Membru din: Joi Dec 27, 2012 9:54 am

Re: Inregistrare in jurnal de deconturi

#3 Mesaj de garbaceab »

Sa va dea Dumnezeu multa sanatate, multumesc!Ma apuc sa vad ce iese, operez data de pe documente nu? intreb in ideea ca am bonuri de ex in 30.05 si plata apare in extras in 02 sau 3 iunie! La intrari-valuta aleg la tip" T ", si trebuie sa apara in D 390? Mentionez ca sunt bonuri fiscale,nu facturi...doar masina !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare in jurnal de deconturi

#4 Mesaj de balazse »

Doar o sugestie referitor la 542, mai exact sa se creeze analitic distinct pentru lei si separat pentru eur.
Ex:
542.01 - decont angajat x
542.01.1 - decont lei angajat x
542.01.2 - decont eur angajat x

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Inregistrare in jurnal de deconturi

#5 Mesaj de paturcai »

@BalazsE: De acord

Daca o parte din documentele care compun un decont sunt achitate prin banca, vom recurge la o "licenta":
581 = 5121
si concomitent:
5311 = 581

Exemplu:
Platesc combustibil in suma de 281.03 lei cu cardul si acest combustibil trebuie cuprins in decont.
In extrasul de Banca voi avea: (operarea bonului de combustibil)
581 = 5121 pentru 281.03 lei
Ies din Banca, si merg la REgistrul de casa:
5311 = 581 pentru 281.03 lei

Documentele care vor face parte din Decont, se trec in ordinea cronologica in INTRARI.

Regula (cand culegem date/introducem datele) este urmatoarea:
- introducem facturile (de marfuri, servicii, etc) de la 01 la 31 ale fiecarei luni
- introducem bonurile si facturle simplificate sau orice alt document care va face parte din decontul lunar (de la 01 la 31 ale fiecarei luni)
- inregistram iesirile (01-31)
- lucram Banca
- lucram deconturile
- lucram Registrul de Casa
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

garbaceab
Mesaje: 415
Membru din: Joi Dec 27, 2012 9:54 am

Re: Inregistrare in jurnal de deconturi

#6 Mesaj de garbaceab »

La intrari valuta ce aleg ca si tip ? T sau E ? Masina am inregistrat o cu T , am declarat in d 390, dar nu stiu daca si bonurile ar trebui trecute in D390.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Inregistrare in jurnal de deconturi

#7 Mesaj de paturcai »

Bonurile/facturile care au fost legate de deplasare nu le treceti la INTRARI valuta intrucat sunt cumparari locale (adica sunt cumparari in tara respectiva) si nu au TVA cu taxare inversa (ele au TVA-ul tarii respective.
Facturile respective le treceti la INTRARI (lei).
Exemplu:
Am cumparat TAXA AUTOSTRADA in Austria.
Am platit (cu tot cu TVA-ul din Austria) suma de 52,13 EUR.
Voi trece la INTRARI (lei):
Numar document, la denumire furnizor voi trece NENOMINALIZAT (DIVERS, ALTII, etc), SAGA va spune ca nu exista acest furnizor si sa-l creez. Il creez, la analitic 401, voi modifica in coloana "1" in loc de analiticul care mi-l aloca SAGA (sa spunem 00188), voi alege - deci - 00000, iar contul meu va arata asa: 401.00000
Pun data documentului. Salvez
In ecranul de jos voi face astfel:
NEDEFINIT, la explicatie: taxa autostrada, la U/M voi trece EUR, la catitate voi trece 52.13, la pret voi trece cat este cursul EUR/LEU in data emiterii acelui document pe care il inregistrez, la cont contabil voi trece 625.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

garbaceab
Mesaje: 415
Membru din: Joi Dec 27, 2012 9:54 am

Re: Inregistrare in jurnal de deconturi

#8 Mesaj de garbaceab »

Va multumesc din suflet pentru rabdarea dvs ,pentru timpul acordat si pentru tot ajutorul oferit .Nu stiu ce m asi face fara dvs si alte 3-4 persoane ! :)
O zi minunata !

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Inregistrare in jurnal de deconturi

#9 Mesaj de fagarasa176 »

garbaceab scrie:.Nu stiu ce m asi face fara dvs si alte 3-4 persoane ! :)
Bun asa :lol:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

garbaceab
Mesaje: 415
Membru din: Joi Dec 27, 2012 9:54 am

Re: Inregistrare in jurnal de deconturi

#10 Mesaj de garbaceab »

Sigur se stiu acele 3-4 persoane :?:

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Inregistrare in jurnal de deconturi

#11 Mesaj de paturcai »

Sa fim sinceri sunt vreo 7
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

garbaceab
Mesaje: 415
Membru din: Joi Dec 27, 2012 9:54 am

Re: Inregistrare in jurnal de deconturi

#12 Mesaj de garbaceab »

Corect, sunt 7 oameni minunati ! Va multumesc !

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: Inregistrare in jurnal de deconturi

#13 Mesaj de saucan »

Buna ziua,las mesaj la aceasta postare ,sper sa fie ok. La o societate administratorul ia banii o data la săptămâna ,atunci se face dispoziție de plata și pe aceasta se scrie avans spre decontare ,in registrul de casa se face nota :542=5311(cu analitice la 5311),apoi toate facturile sunt plătite de administrator din 542. Problema e ca nu s-a creat analitice și la 542,sunt 3 puncte de lucru fiecare cu gestiunea lui. Dacă le creez acum 542.1,542.2 și 542.3 cum voi proceda cu suma din 542? O transfer in 542.1? Multumesc

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Inregistrare in jurnal de deconturi

#14 Mesaj de tudosien »

paturcai scrie: Mar Iun 28, 2016 11:42 am
1. Daca bonurile sunt achitate cu card in valuta(fiecare sofer are unul) nu e mai bine crearea unui client extern de tipul 401.0000EXT pentru a lucra prin ecranul Intrari valuta si implicit jurnal banca valuta.
2."Licenta" explicata mai sus pt 5121-581-5311 nu se poate tansforma pt astfel de plati(card) in 5121=542.EUR plata si 542.EUR=401.0000EXT la inregistrare decont pe rationamentul ca la data operarii extrasului(cand decontul nu este depus) nu am de unde sa stiu ce a platit soferul?
3. Avand in vedere ca majoritatea documentelor nu sunt facturi ci bonuri, note credit, etc sa le trec direct in deconturi in valuta in functie de natura cheltuielii: 6022, 628, 658, etc si sa nu mai trec cu ele prin intrari valuta?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Inregistrare in jurnal de deconturi

#15 Mesaj de paturcai »

Situatia expusa de mine in acea postare, era o "licenta" care ma ajuta sa nu imi bat capul cu o gramada de conturi contabile care de multe ori sunt interpretabile.
Pentru simplificare (nu suntem vreo farmacie, care masoara la miligram, si nici sumele pe care le rulam nu vor aduce Bugetul de Stat in faliment):
1. Orice plata cu cardul pentru orice cheltuiala legata de deplasare externa o voi aduce la o singura moneda: EUR
Exemplu: platesc 5.500 HUF cu cardul firmei; firma nu are cont in HUF si nici nu intentioneaza sa faca asa ceva. Suma va aparea in EXTRASUL DE CONT in LEI in cuantum de 79,54 lei (care este echivalentul a 16,57 EUR) pe data de 15.11.2019. Voi transfera suma din contul in LEI in contul in valuta (EUR), voi face nota contabila 581 = 5121 pentru 79,54 lei, merga la Banca in EUR, pun data de 15.11.2019, salvez, adaug in ecranul de jos 5124 = 581 pentru 16,57 EUR la cursul de 4,8. Calculam cursul in functie de cursul cu care Banca a decontat suma de 5.500 HUF. (Daca 5.500 HUF au facut 79,54 lei, atunci stiind ca 5.500 HUF inseamna 16,57 EUR, inseamna ca 79,54 / 16,57 EUR = 4,8.
Adaug inca o inregistrare: (la banca in EUR) 542.AAA = 5124.EUR pentru 16,57 EUR
542.AAA este numele celui care a facut plata si care trebuie sa deconteze.
Avem urmatorul exemplu: Un angajat face plati cu cardul firmei atat in devize (HUF, EUR) cat si in LEI
2. Bonurile, bonuletele, notele de credit, etc, le grupam si le inregistram intr-un singur document, astfel:
- creem un furnizor fictiv (NENOMINALIZAT, am explicat mai sus cum il cream) caruia i-am "arondat" analiticul 401.0000
La INTRARI VALUTA:
- adaugam un document, 19_11_EUR (decont in EUR), data documentului va fi sfarsitul perioadei (de regula), sau o data care sa nu se suprapuna cu un alt eventual decont al angajatului care face deplasarea.
Salvam, in ecranul de jos vom adauga TOATE bonuletele, bonusoarele si alte mici porcarioare pe care le avem ca "dovada" pentru platile cu cardul.
Sa spunem:
- taxa autostrada....5 EUR
- masa servita....12 EUR
- combustibil....49 EUR
etc, etc, etc.
Contul contabil pentru toate aceste inregistrari este 625.
In niciun caz nu punem conturi diferite pentru operatiuni diferite (pentru combustibil 604, pentru tx autostrada 628, sau protocol 6231; este absurd si nu are nicio relevanta din punct de vedere contabil; sa stiu cat a mancat omul acela in deplasare?!, sa fim seriosi)
Mergem la DECONTURI IN VALUTA si aici vedem daca trebuie sau nu ca acel angajat sa aduca bani de acasa, sau sa primeasca bani.
La INTRARI IN LEI:
- adaugam fiecare bon, bonulet si alt flecustet asa cum este normal: trecem numele vanzatorului (furnizorului) in clar, data documentului, la explicatii: deplasare interna, cont contabil 625, (exact ca la devize/valuta nu contam diferit decat ca DEPLASARE). Dupa ce am validat, apasam butonul PLATA, la data document punem cu o zi diferenta fata de decontul in EUR (care a fost in ultima zi a lunii)...vom alege 29 ale lunii, si vom trimite platile in DECONTURI in LEI.
Exemplu: am un bon pe data de 22.11.2019, la plata voi alege 29.11.2019 (data cand se face decontarea), am alt bon la 26.11.2019, la data platii voi alege tot 29.11.2019, etc.

Rezulta: 2 deconturi: unul in LEI iar celalalt in EUR, le tiparesc pe amandoua si le indosariez.
Fişiere ataşate
Untitled1.jpg
Untitled1.jpg (34.7 KiB) Vizualizat de 12080 ori
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns