Inregistrare in jurnal de deconturi

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Inregistrare in jurnal de deconturi

#16 Mesaj de tudosien »

Multumesc de raspunsul detaliat.
Eu totusi, sa zicem pt a respecta continutul economic al documentelor(ca sunt ele bonuri, note credit, etc) inregistrez 6022-combustibil, 628-altele(vinieta, taxa ferry, tractare, parcari, etc) si 625-diurna. Pt ca dau diurna nu cer documente privind masa servita. Apropo cum de descurci cu inregistrarea pe 625 la intrari valuta ce o duce jurnal la alte operatuni scutite si nu la neimpozabile(vezi aici:https://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic ... 31#p254231).
La plata(am gresit eu la 2.) fiind vorba de cont in EUR eu operez decontul(intrari in valuta) la valoare in EUR pe care o vad in extras si-l achit 401.000EXT=542.EUR.sofer. Stiu ca e fortat pt ca ar trebui atunci sa inregistrez fiecare "bonulet" la data de pe el si nu la data documentului daca aleg sa lucrez asa dar consider ca nu denaturez situatia pentru EUR fata de EUR nu se devalorizeaza sau apreciaza.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Inregistrare in jurnal de deconturi

#17 Mesaj de paturcai »

In ceea ce privesc inregistrarile facturilor emise de DKV aveti dreptate.
In rest, este o bataie de cap inutila pentru a pune la fiecare document contul contabil aferent.
Este o opinie care se circumscrie modalitatii generale de interpretare a inregistrarii cheltuielilor privind deplasarea.
Exista un principiu numit briciul lui Occam - sigur toti am auzit de el, unii chiar il folosesc cu succes - care spune ca "cea mai simpla explicatie pentru un fenomen este de preferat"; circumscris acestui principiu cand auzim zgomot de copite primul lucru la care ne gandim sunt cai si nu...zebre.
Nu doresc sa dau amploare acestui subiect mai mult decat trebuie, dar cu siguranta cand suntem intrebati "Cat a costat deplasarea?" vom putea sa raspundem (in functie de ceea ce am introdus): "Atat a costat". "Trimiterea" unor cheltuieli in conturi dedicate in cazul unei deplasari (fie ea externa sau interna) ma pune in dificultate sa dau raspunsul corect la intrebare: Cat a costat deplasarea?
Asta de fapt este situatia: sa dam raspunsuri rapide si mai ales corecte.
Consider ca in ambele cazuri raspunsul este corect si are aceeasi insemnatate economica.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

floreav303
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 12:00 am

Re: Inregistrare in jurnal de deconturi

#18 Mesaj de floreav303 »

Buna seara!
Cum pot adauga in "Jurnal deconturi" un numar de ordine ( un numar unic) pentru fiecare decot prezentat de salariati. Imi este necesar ca la listarea decontului sa am un nr de document pe care ulterior sa il asociez la plata prin banca sau casa.

Scrie răspuns