vanzarea cu cardul

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
braits
Mesaje: 5
Membru din: Lun Feb 06, 2012 9:09 am

Re: vanzarea cu cardul

#16 Mesaj de braits »

Buna dimineața,
Încă nu am nicio extensie sau un mod de lucru, încerc sa caut sa îmi optimizez munca de la început. Am Z-uri pe hârtie si extrasele de la POS tot pe hârtie. Extrasele de cont sunt de la cei de la myPOS ( probabil vor fi in viitor de la Banca Transilvania, in urma achiziției IdeaBank)

Intre timp am primit si extrasele in format csv, respectiv xls si txt si am citit discuțiile despre importul de fișiere.
Am creat analitic 5125.01, voi încerca sa fac un import... sper ca îmi iese
Ancuța

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: vanzarea cu cardul

#17 Mesaj de balazse »

In mod normal datele de pe raportul Z in ceea ce priveste incasarile cu POS ar trebui sa coincida cu raportul oferit de POS.

iordans
Mesaje: 72
Membru din: Mar Sep 11, 2012 12:00 am

Re: vanzarea cu cardul

#18 Mesaj de iordans »

Buna ziua
Eu am urmatoarea problema:firma vinde marfa cu amanuntul.Pe Z apar urmatoarele incasari: casa,card si credit.Ma tot intreb daca marfa este vanduta pe credit de ce apare in totalul bonului fiscal? Ma tot intrb cum inregistrez eu acest credit ? Ma gandesc ca poate vinde prin curier,trmite marfa clientului si pune in pachet bon fiscal cu numarul de produse si pretul pe bucata. In ce cont inregistrez eu acest "credit"? Sa fac un analitic la 5125( altul decat cel in care inregistrz incasarile cu cardul)?.Este o situatie noua pentru mine si-mi este frica sa nu gresesc.
Multumesc pentru ajutor

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: vanzarea cu cardul

#19 Mesaj de septimiuv »

De ce nu întrebi reprezentanții firmei ce reprezintă încasarea cu credit?

mancasg
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 14, 2012 2:34 pm

Re: vanzarea cu cardul

#20 Mesaj de mancasg »

Am rugamintea, sa ma ajutati, cum inregistrez incasarea prin POS a unui raport Z cand am 2 cote de TVA, 9 si 19?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: vanzarea cu cardul

#21 Mesaj de balazse »

Adica? Ce legatura are cota de TVA cu modul de incasare?
Cumva ai creat cate un client pentru fiecare tip de incasare?
Daca da, atunci foloseste un nou client, unde la cont analitic pastrezi contul 4111.xxxxx, iar raportul Z il introduci ca un document cu doua pozitii, iar la incasare pentru fiecare tip vei utiliza contul corect (pentru POS ar trebui 5125.xx).

Scrie răspuns