declaratia 394

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: declaratia 394

#46 Mesaj de sorina87 »

Imi cer scuze daca v-am ofensat. Am tot citit pe forum, nu am zis ca saga nu procedeaza corect. Pur si simplu voiam o verificare ca este ok cum depun declaratia. De asemenea, am citit ca pentru persoane fizice trebuie declarat CNP, adresa...de aceea eram in dubii ca nu imi apare distinct acea persoana fizica.
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratia 394

#47 Mesaj de tomac »

Nu m-ați ofensat cu nimic.
Eu v-am recomandat să citiți înainte de a pune întrebări care deja s-au pus de nenumărate ori.
Și probabil se vor mai pune iarăși în ianuarie când depun și cei care au depunere trimestrială.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: declaratia 394

#48 Mesaj de sorina87 »

Eram convinsa ca s-au mai pus intrebari de genul acesta. Voiam doar o verificare, pentru ca pare destul de serioasa treaba cu aceasta declaratie :)
O zi frumoasa.

vargaz148
Mesaje: 46
Membru din: Vin Noi 27, 2009 12:00 am

Re: declaratia 394

#49 Mesaj de vargaz148 »

@tomac - multumesc pentru observatie este adevarat ce spuneti, dar ati inteles gresit problema mea.
N-am pomenit de taxare inversa. Daca va uitati mai sus, am reprodus mesajele de eroare pe care le-am primit la validarea xml. Referitor la aceste mesaje, colegul @muresanc m-a sfatuit sa operez codul 35 ("trebuie completata cel putin o sectiune op11"). In saga, la "Articole", "Detalii", apare, pe langa codurile pentru taxare inversa si codul 35 "Servicii(de la persoane neînregistrate în scopuri de TVA)". Ce legatura sa aiba persoanele NEinregistrate in scopuri de TVA cu taxarea inversa? Uitati-va in "Articole" la butonul "Detalii", in casuta "Coduri taxare inversa pt. D394" ce scrie la codul 35. Cred ca intamplator, avand legatura cu 394, cei de la Saga au pozitionat optiunea acolo.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratia 394

#50 Mesaj de tomac »

Nu am înțeles greșit.
Codul de articol din detalii se utilizează exclusiv pentru intrări/ieșiri cu taxare inversă.
Problema la dvs nu e legată de codul de articol de acolo.
Problema dvs e simplă:
- dacă intrarea e de la persoane neînregistrate în scopuri de TVA și acele persoane sunt persoane juridice române, atunci e nevoie de cod fiscal valid și să apăsați butonul de verificare a terților din pagina de generare a D394. Tipul trebuie să fie 2 și PJ
- dacă intrarea e de la persoane neînregistrate în scopuri de TVA și acele persoane sunt persoane fizice române, atunci e nevoie de CNP valid. Tipul trebuie să fie 2 și PF. La acestea programul completează singur natura bunurilor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vargaz148
Mesaje: 46
Membru din: Vin Noi 27, 2009 12:00 am

Re: declaratia 394

#51 Mesaj de vargaz148 »

Ok. Multumesc.

ancam
Mesaje: 111
Membru din: Joi Ian 25, 2007 1:00 am

Re: declaratia 394

#52 Mesaj de ancam »

-am o sc car achizitioneaza de la populatie deseuri(hartie fier vechi,etc).La intrare am ales b este corect?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratia 394

#53 Mesaj de tomac »

Nu. O - borderou e corect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

butnarur
Mesaje: 436
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Re: declaratia 394

#54 Mesaj de butnarur »

Buna seara,

am o factura de la RCI BROKER cu asigurare casco.
Am inregistrat in 613....se incadreaza la art.292 din Codul fiscal...activitati SFDD => aceste activitati nu se declara in D394
Totusi, cand actualizez informatiile, Saga pune bifa la furnizorul respectiv si il duce in D394...
Am si alte facturi de asigurari, de la alti brokeri....aceastea nu sunt preluate in declaratie...
Mentionez ca am refacut actualizarea astazi...
Gresesc undeva? Care ar fi explicatia?
Nu-mi ramane decat sa debifez furnizorul cu pricina... :roll:

Multumesc.
Îmi iubesc ţara atunci când nu mă uit la televizor şi când nu merg pe stradă. (Octavian Paler)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratia 394

#55 Mesaj de tomac »

Programul debifează și nu preia automat facturi emise de plătitori de TVA către dvs și care au emis facturi cu TVA zero. Dacă însă codul furnizorului e unul de neplătitor nu știe dacă operațiunea e una impozabilă din punct de vedere al TVA sau nu și trebuie debifată manual înainte de a genera D394.
Probabil, într-o versiune viitoare se va introduce un tip nou care să fie utilizat pentru aceste situații.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

oporanus
Mesaje: 74
Membru din: Joi Noi 28, 2013 9:24 am

Re: declaratia 394

#56 Mesaj de oporanus »

Buna ziua
Am si eu o problema cu bonurile fiscale cu RO si fara primite de la Furnizori.
Am inteles din ceea ce am citit ca bonurile fiscale fara Ro le trec in intrari cu B vara a putea deduce Tva-ul iar pe cele cu cod fiscal pe ele le trec cu C si deduc TVA.
Acum vine si intrebarea: pe care din ele le bifez in 394? Mentionez ca de la acealsi furnizor am bonuri si cu Ro si fara iar atunci cand verific 394 observ ca nu sunt preluate nicunele.Trebuie sa merg pe furnizor si sa bifez eu?

Bonurile emise de mine pe casa de marcat (vanzare cu amanuntul) le declar si pe ele in 394?
:roll:

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: declaratia 394

#57 Mesaj de catalin.rusinaru »

Daca selectati tipul corect, programul va completeaza corespunzator in declaratia 394.

oporanus
Mesaje: 74
Membru din: Joi Noi 28, 2013 9:24 am

Re: declaratia 394

#58 Mesaj de oporanus »

Eu selectez corect in intrari si le vad in 394 dar nu sunt bifate pozitiile respective asa cum sunt deja bifate pozitiile cu facturi.

Vreau sa stiu daca tb sa il bifez eu.

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: declaratia 394

#59 Mesaj de catalin.rusinaru »

Nu, Saga le duce bine in declaratie, chiar daca nu le vedeti bifate acolo.

oporanus
Mesaje: 74
Membru din: Joi Noi 28, 2013 9:24 am

Re: declaratia 394

#60 Mesaj de oporanus »

Nu vreau sa va contrazic, dar cam asa imi apare....
Atunci cand deschid 394 nu apare

Scrie răspuns