declaratia 394

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: declaratia 394

#31 Mesaj de tobosv790 »

A mers si la mine. Trebuie sa fiti atenti si sa nu va grabiti. Succes!

bodora
Mesaje: 46
Membru din: Mie Feb 13, 2013 3:41 pm

Re: declaratia 394

#32 Mesaj de bodora »

in mare parte am rezolvat erorile,dar acum imi apare aceasta pe care nu stiu cum sa o rezolv
E: validari globale
eroare atribut: functie_reprez: atributul trebuie sa existe

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: declaratia 394

#33 Mesaj de ferenta »

@bodor
SAGA C.3.0.473 - Rectificare si precizari
Important
1. S-a (re)actualizat formularul PDF pentru D394.
2. S-au rezolvat cateva probleme legate de rotunjiri si de modul de preluare al facturilor de achizitie cu TVA la incasare pentru cazul in care firma este cu TVA la incasare,

Este indicat sa reefectuati actualizarea programului cu optiunea de meniu "Actualizare automata" si sa apasati butonul "Actualizare date" din pagina de generare a D394, daca s-a generat deja declaratia pentru iulie 2016.

Deocamdata, sistemul de validare de pe siteul ANAF cere completarea denumirii, adresei si functiei reprezentantului fiscal. In mod normal, aceste date se completeaza numai pentru firmele straine. Probabil ca se va elimina curand aceasta validare.
Acum, daca doriti sa depuneti de declaratia, trebuie sa completati ceva la campurile respective.

Este de asteptat sa mai apara versiuni noi ale formularului PDF. Acestea se vor introduce in program pe masura ce vor aparea.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: declaratia 394

#34 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Eu am urmat pasii asa cum au spus unii colegi ce nu au avut probleme.Am validat e ok.Inca nu am transmis online...Daca avem grija, nu apar erori...Vorba lui Ferenta , am reactualizat adineaori"Saga C-Rectificare si precizari"...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: declaratia 394

#35 Mesaj de tobosv790 »

O intrebare: Poate nu am observat eu, unde se pune bifa (X-ul) la declaratia 394 noua in cazul in care doresc/sunt nevoit sa intocmesc o declaratie rectificativa?
O constatare, poate e de ajutor: Cand am generat prima data 394 si am validat-o am primit mesaj ca nu am trecut CNP-ul reprezentantului legal. L-am trecut si am mai trecut si alte informatii (vezi @milcicar).Am dat apoi din nou validare. Mi-a zis OK si am trimis-o cu extensia ANAF a programului SAGA. "Nu exista erori...". INSA cand am vrut sa listez din extensia ANAF declaratia,aceasta mi-a listat prima varianta, cea d'inainte de a inscrie CNP reprezentant legal, ca pe aia o tine minte, eronat zic eu (desi sunt cu actualizarea la minut nu la zi). Ca sa pot sa listez varianta corecta, cea trimisa si validata de portal am intrat manual in fisierul unde am inregistrate declaratiile. Deci nu cu extensia ANAF. Asta in cazul in care mai are cineva problema asta. Probabil ca se va rezolva, nu-i bai!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratia 394

#36 Mesaj de balazse »

Eu nu prea am inteles. Dar poate reusesc.
Ai facut o declaratie D.394 pe care l-ai validat/semnat si l-ai transmis, dar ai avut eroare la recipisa.
Ai generat din nou declaratia D.394 sub o alta denumire (putin modificat de cel initial) si l-ai validat/semna si transmis.
Nu ai sters nici prima declaratie si nici recipisa acesteia.
Corect?

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: declaratia 394

#37 Mesaj de tobosv790 »

Nuuu. Am validat-o. La validare mi-a zis:"Nu ai completat CNP-ul.....". Am mers si l-am completat. Am validat din nou si mi-a zis" Bine, te-ai descurcat...". Abia apoi am transmis-o si am primit recipisa ca nu sunt erori. INSA cand am vrut sa listez, cu extensia ANAF declaratia 394 imi lista varianta initiala(cea fara CNP). Asa ca nu am mai listat-o cu extensia ANAF ci direct din fisierul in care inregistrez declaratiile (eu l-am denumit"PDF-uri din SAGA" nu"TEMP"). Asa a mers.
Nu m-a deranjat. Am scris numai ca sa -i ajut si pe altii daca au aceeasi problema si nu-i dau de cap.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: declaratia 394

#38 Mesaj de tobosv790 »

"Unde se pune bifa (X-ul) la declaratia 394 noua in cazul in care doresc/sunt nevoit sa intocmesc o declaratie rectificativa?"
Eu vreau sa aflu de fapt raspunsul la intrebarea de mai sus. Mersi.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratia 394

#39 Mesaj de balazse »

Unde ai citit ca exista bifa pentru rectificativ?

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: declaratia 394

#40 Mesaj de tobosv790 »

Nicăieri. Ai dreptate. În general PDF are o astfel de bifă. Dar nu e obligatoriu. Așa e. Vechea 394 avea din câte îmi amintesc. Totuși cum fac diferența?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratia 394

#41 Mesaj de tomac »

Nu avea nici vechea. Se generează iar și se redepune.
Dar rectificarea înseamnă corecția datelor introduse nu adăugarea de date în declarație.
Sfatul meu: nu vă grăbiți cu depunerea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

milcicar
Mesaje: 22
Membru din: Lun Ian 11, 2010 12:00 am

Re: declaratia 394

#42 Mesaj de milcicar »

tobosv790 scrie:O intrebare: Poate nu am observat eu, unde se pune bifa (X-ul) la declaratia 394 noua in cazul in care doresc/sunt nevoit sa intocmesc o declaratie rectificativa?
O constatare, poate e de ajutor: Cand am generat prima data 394 si am validat-o am primit mesaj ca nu am trecut CNP-ul reprezentantului legal. L-am trecut si am mai trecut si alte informatii (vezi @milcicar).Am dat apoi din nou validare. Mi-a zis OK si am trimis-o cu extensia ANAF a programului SAGA. "Nu exista erori...". INSA cand am vrut sa listez din extensia ANAF declaratia,aceasta mi-a listat prima varianta, cea d'inainte de a inscrie CNP reprezentant legal, ca pe aia o tine minte, eronat zic eu (desi sunt cu actualizarea la minut nu la zi). Ca sa pot sa listez varianta corecta, cea trimisa si validata de portal am intrat manual in fisierul unde am inregistrate declaratiile. Deci nu cu extensia ANAF. Asta in cazul in care mai are cineva problema asta. Probabil ca se va rezolva, nu-i bai!

Multumesc pentru ajutor, am facut exact la fel. Asa am si zis : Atentie la toate detaliile din declaratie.
Mult succes tuturor. 8)

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: declaratia 394

#43 Mesaj de tobosv790 »

Mulțumesc frumos!

stoicac75
Mesaje: 224
Membru din: Mie Apr 13, 2011 9:34 am

Re: declaratia 394

#44 Mesaj de stoicac75 »

Buna ziua,
Am intocmit D394 pe iulie si când am verificat cu Duckintegrator mi-au aparut erori :
- E: validari globale eroare atribut: denR:atributul trebuie sa existe
- E : validari globale eroare atribut : functie_reprez: atributul trebuie sa existe
- E: validari globale eroare atribut : adresaR : atributul trebuie sa existe.
Va rog poate sa ma ajute cineva?
Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratia 394

#45 Mesaj de tomac »

Nu generați XML ci PDF.
Refaceți actualizarea programului.
Problema vine de la faptul că ANAF cere numele reprezentantului legal și adresa sa. Adică datele din secțiunea B să fie completate obligatoriu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns