Camp Reprezentant

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Camp Reprezentant

#1 Mesaj de stroer1948 »

Dupa introducerea in program a noului format D394, m-am cam incurcat cu rublica Reprezentant/Administrator.
In D394 am completat la persoana care intocmeste declaratia cu datele contabilului.
Problema este ca, datele acestuia s-au preluat si in Revisal la Reprezentant. Daca modific in revisal se modifica si in D394.
Cautand pe forum si pe blog, am vazut ca aceasta situatie se manifesta si la altii, dar nu am inteles cum trebuie facut.
Ati observat ca atunci cand intocmesc un contract de creditare firma (pe la meniul”registru de casa”) sau cand intocmesc un contract de munca cu un salariat nou (pe la meniul”salariati,registru de evidenta salariati”), la reprezentantul legal al DEBITORULUI,respectiv ANGAJATORULUI, programul trece ACUM, de fapt “persoana care intocmeste declaratia” de la rubrica “alte informatii” de la 394??? Indiferent daca aceasta este persoana fizica (contabil) sau persoana juridica (prestator, membru CECCAR). Daca nu ma credeti faceti o simulare.
Am scris la firma si mi s-a raspuns : “Nu se are in vedere intoducerea unei modificari in sensul indicat”. Atunci cred ca singura solutie este ca la rubrica” Persoana care intocmeste declaratia” de la meniul de intocmire a noii 394 sa trec aceleasi date ca la reprezentantul legal!!! Atunci ce logica mai are existenta separata a acestei rubrici?
August 24th, 2016 at 11:53 | #85
Reply | Quote

Și mie. Tuturor. Tot timpul s-a preluat de acolo numele reprezentantului. Acum se menține aceiași procedură, asta pentru că datele reprezentantului legal s-au introdus momentan strict pentru D394.
Așadar soluția este ca după generarea PDF-ului la D394 să schimbați numele cu cel al administratorului.
vali
August 24th, 2016 at 12:31 | #89
Reply | Quote

Singura solutie este, deci ca la rubrica” Persoana care intocmeste declaratia” de la meniul de intocmire a noii 394 sa trec aceleasi date ca la reprezentantul legal!!! Astfel evit erorile din contracte de creditare, contracte de munca si poate alte rapoarte pe care nu le-am descoperit inca ? Si apoi dupa generarea PDF-ului acestei declaratii sa-mi trec manual numele,prenumele samd in rubrica:”persoana care intocmeste declaratia”? Atunci ce logica mai are existenta separata a acestei rubrici (“persoana care intocmeste declaratia”) la”alte informatii” din meniul de generare al noii declaratii 394? O trec direct de mana in PDF-ul lui 394. E derutant!
August 24th, 2016 at 13:13 | #90
Reply | Quote

E mai simplu dacă faceți cum am spus: să modificați în ecranul de generare a D394 înainte de generare cu numele dvs şi după generare cu numele administratorului. CNP+ul sau CUI al persoanei ce întocmește declarația nu e nevoie să fie modificat el fiind preluat exclusiv în D394.
Domnule Cristi, nu inteleg de ce spuneti ca e mai simplu varianta dvs.? Practic, fac doua modificari, prima data scriu numele contabilului si dupa aceea revin la numele administratorului.

In varianta propusa Vali, fac doar o singura modificare (numele contabilului) pe formularul pdf generat.

Totusi, nu se poate face o modificare, astfel incat, rubrica persoana care intocmeste declaratia din D394 sa fie independenta fata de celelate rubrici ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Camp Reprezentant

#2 Mesaj de tomac »

Eu am spus cum e mai simplu pentru mine. Dacă pentru alții e mai simplu în alt fel nu e nici o problemă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

maginap
Mesaje: 88
Membru din: Vin Oct 21, 2011 5:06 pm
Localitate: Resita

Re: Camp Reprezentant

#3 Mesaj de maginap »

stroer620 scrie:..
Totusi, nu se poate face o modificare, astfel incat, rubrica persoana care intocmeste declaratia din D394 sa fie independenta fata de celelate rubrici ?
Foarte bine ar fii ca persoanele din declaratii sa fie memorate separat pt fiecare declaratie in parte..

Scrie răspuns