scutire impozit salarii cercetare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
robut652
Mesaje: 185
Membru din: Mie Oct 26, 2011 1:49 pm

scutire impozit salarii cercetare

#1 Mesaj de robut652 »

De curand a fost adoptata OUG nr. 32/2016 pentru completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul Fiscal și reglementarea unor măsuri financiar-fiscale, adoptată de Guvernul României la 28 iunie 2016, publicată în MO nr. 0488 din 30 iunie 2016.
Societatea noastra deruleaza un proiect de cercetare si ar trebui ca incepand cu 01.08.2016 persoanele care se incadreaza in acest ordin sa fie scutite de la plata impozitului pe salarii.
Exista o facilitate in program, prin care sa nu imi ia in calcul impozitul?

olteanur983
Mesaje: 34
Membru din: Lun Oct 15, 2012 1:13 pm

Re: scutire impozit salarii cercetare

#2 Mesaj de olteanur983 »

In rubrica "Salariati",pe salariatul respectiv..."Modific" si in partea dreapta ...panoul "Detalii"...se selecteaza "neimpozitat"!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: scutire impozit salarii cercetare

#3 Mesaj de cernatv »

Ești sigur(ă) că persoanele respective se încadrează la scutirea de impozit? Că nu-i apărut ordinul Ministerului Educației și Cercetării care să definească notiunile de cercetare aplicată și celelalte înscrise în OUG.

robut652
Mesaje: 185
Membru din: Mie Oct 26, 2011 1:49 pm

Re: scutire impozit salarii cercetare

#4 Mesaj de robut652 »

OUG nr. 32/2016 pentru completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul Fiscal și reglementarea unor măsuri financiar-fiscale, adoptată de Guvernul României la 28 iunie 2016, publicată în MO nr. 0488 din 30 iunie 2016.
Ordinul a aparut, OMFP nr. 1056/2016 pentru aprobarea Normelor privind deducerile pentru cheltuielile de cercetare-dezvoltare la calculul rezultatului fiscal – MO nr. 0526 din 13 Iulie 2016
Este postat si pe site-ul ANCS.
Am doua persoane care se incadreaza la scutirea de impozit. Practic activitatea firmei se bazeaza pe derularea unui proiect de cercetare.
In aceasta situatie, oare trebuie sa mai fac vreo decizie sau pur si simplu, aplic si gata?
Daca aveti alte informatii, sunt binevenite pentru ca vreau sa fac cum este corect si sa nu nedreptatesc pe nimeni.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: scutire impozit salarii cercetare

#5 Mesaj de cernatv »

Acel Ordin e în aplicarea art.20 din CF, facilități fiscale la calculul impozitului pe profit.
Și la câte ministere sunt enumerate în OUG că trebuie să dea un Ordin comun pentru a se aplica scutirea la impozitul pe salarii, pun pariu că nu apare mai repede de 6 luni.

robut652
Mesaje: 185
Membru din: Mie Oct 26, 2011 1:49 pm

Re: scutire impozit salarii cercetare

#6 Mesaj de robut652 »

Legea nr. 227/2015 privind Codul Fiscal, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 688 din 10 septembrie 2015, cu modificările și completările ulterioare, se completează după cum urmează:
1. La articolul 60, referitor la scutirea unor contribuabili de la plata impozitului pe venit, se introduce un nou punct, punctul 3, cu următorul cuprins:
“3. persoanele fizice, pentru veniturile realizate din salarii și asimilate salariilor prevăzute la Art. 76, alin. (1)-(3), ca urmare a desfășurării activității de cercetare-dezvoltare aplicativă și/sau de dezvoltare tehnologică, în condițiile stabilite prin ordin comun al ministrului educației naționale și cercetării științifice, al ministrului economiei, comerțului și relațiilor cu mediul de afaceri, al ministrului finanțelor publice, al ministrului muncii, familiei, protecției sociale și persoanelor vârstnice, al ministrului agriculturii și dezvoltării rurale.”
Prevederile de mai sus se aplică începând cu veniturile aferente lunii august 2016. Până la această dată urmează a fi aprobat ordinul de ministru comun prevăzut la Art. 60 pct. 3.
În înțelesul Art. 60 pct. 3 Cod Fiscal, activitatea de cercetare-dezvoltare aplicativă și/sau dezvoltare tehnologică include:
i) cercetare aplicativă/industrială, definită ca definită ca definită ca definită ca definită ca..
ii) dezvoltare experimentală, definită ca ....
Sa inteleg ca nu se pun in aplicare decat dupa ce apar normele in codul fiscal chiar daca ordinul pentru aprobarea normelor a fost publicat in Monitorul Oficial?

robut652
Mesaje: 185
Membru din: Mie Oct 26, 2011 1:49 pm

Re: scutire impozit salarii cercetare

#7 Mesaj de robut652 »

A aparut ordinul la care faceati referire. Puteti sa imi spuneti care este pasul urmator?
Nu am putut posta documentul si am pus link-ul: http://uefiscdi.gov.ro/userfiles/file/l ... n_4947.pdf
Multumesc,

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: scutire impozit salarii cercetare

#8 Mesaj de cernatv »

Pentru persoanele care se încadreză la scutire, bifezi Neimpozitat la Salariați>Detalii.

robut652
Mesaje: 185
Membru din: Mie Oct 26, 2011 1:49 pm

Re: scutire impozit salarii cercetare

#9 Mesaj de robut652 »

Multumesc frumos!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: scutire impozit salarii cercetare

#10 Mesaj de cernatv »

Mare atenție la art.6. Nu acum, ci la un eventual control fiscal și, mai ales, la cum ai putea demonstra în instanță că angații se încadrează la scutire.

robut652
Mesaje: 185
Membru din: Mie Oct 26, 2011 1:49 pm

Re: scutire impozit salarii cercetare

#11 Mesaj de robut652 »

Multumesc de atentionare, ne incadram, proiectul este pe PNCDI II coordonate de UEFISCDI, programul Parteneriate.
Am verificat si ar trebui sa mai facem organigrama, in rest corespundem.

robut652
Mesaje: 185
Membru din: Mie Oct 26, 2011 1:49 pm

Re: scutire impozit salarii cercetare

#12 Mesaj de robut652 »

Asa cum am discutat mai sus, de la 1 august 2016 s-a creat facilitatea pentru persoanele care sunt platite din proiectele de cercetare-dezvoltare si care indelinesc anumite conditii, de a fi scutite de impozitul pe salarii.
Deoarece la utima actualizare a programului nostru s-au introdus optiunile clar definite, "Neimpozitat (cu handicap)" si "Neimpozitat (programator)", practic eu care am persoane neimpozitate pe cercetare nu le pot incadra in niciuna din cele doua situatii.
Mai are cineva situatia asta?
Este vreo problema daca aleg a doua varianta, "Neimpozitat (programator)"? Apare undeva explicit motivul neimpozitarii?
Sincera sa fiu, la prima varianta nu as dori nici macar sa ma gandesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: scutire impozit salarii cercetare

#13 Mesaj de tomac »

Nu apare nicăieri.
S-a introdus acea opțiune pentru că inițial dacă aveai mai mult de 50 de salariați și aveai și programatori scutiți de impozit programul nu știa că sunt programatori sau persoane cu handicap și putea influența calculul fondului pentru persoane cu handicap.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut652
Mesaje: 185
Membru din: Mie Oct 26, 2011 1:49 pm

Re: scutire impozit salarii cercetare

#14 Mesaj de robut652 »

Multumesc, am inteles! Merg pe varianta "neimpozitat programator".

Scrie răspuns